Finanční krize

• USA Inside Job (více)

Na Cenu Akademie nominovaný režisér Charles Ferguson (Konec v nedohlednu) uvádí finanční krize, první film, který odhaluje šokující pravdu, jež se skrývá za ekonomickou krizí z roku 2008. Globální finanční kolaps přišel na dvacet bilionů dolarů, miliony lidí připravil o práci a jejich domovy. Pomocí rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s významnými finančními odborníky, politiky a novináři finanční krize hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky. (oficiální text distributora)

Teachman

Tento dokumentární film je vhodný spíše pro studenty vysoké školy. Pro základní a střední stupně vzdělávání by mohl být hůře pochopitelný. Dokument je informačně bohatý a kvalitně zpracovaný. ()

infotext

ja som bol celkom pozitívne prekvapený. Film naozaj vačšinu času rozpráva k veci, a hoci autori vyvodzujú podľa mňa trochu mylné závery, ukazujú na to, ako strašne zlyhávali mnohí ľudia, ktorí by mali byť (takmer) neomylní. Áno, je to ľavicová propaganda, na druhej strane si celkom pekne rýpla aj do Obamovej administratívy, takže nie je to politická agitka. Pokiaľ sa človek ozaj snaží a chce o kríze vedieť viac, tak si veľmi ľahko zoženie aj názory z druhej strany barikády a nakoniec zistí, že teória ktorú podsúvajú podobné projekty - že svet riadi úzka skupina finančníkov, by bola krásna a ružová. Mne totiž z tohto skôr vyplýva záver, že tí finančníci si nevedia spočítať ani dve a dve a že keď by sa Čína rozhodla kúpiť celú Ameriku, že si to nikto z nich ani nevšimne... Mimochodom, kto číta medzi riadkami, tomu je jasné, že najviac na tom všetkom nezarobili americkí bankári, ale mexické kartely a podobné "neziskové" organizácie. Ale za také závery by asi autori Oscara nedostali a to by znamenalo menej peňazí, ktoré rovnako ako bankári minú na kokain a stavanie haciend... ()

s7RanG

Dechberoucí ! Dokument mě velice obohatil a už také vím, proč se říká, že Amerika je země neomezených možností (a žádné zodpovědnosti). Je mi z toho špatně. Dokument ***** ! ()

hiroito

Mocní a bohatí lidé vlastní svět, to je nejjednodušší závěr z tohoto dokumentu. Je to smutné, ale něco na tom bude. Pokračování dokumentu - Krach kapitalismu. A třetí díl - Bilionáři z Číny. ()

Shaman::..

Vše, co jsem viděl ve zprávách a z jiných zdrojů, je tady hezky zpracováno a seskládáno do stodvacetiminutového dokumentu. Otázka na závěr: "Kolik za zapůjčení svého hlasu chtěl asi Matt Damon?":-) ()

boulala

"Nejlepší otroci jsou ti, kteří si myslí, že jsou svobodní." Kdo že nám to vlastně vládne? Peníze a ti, kteří je mají. Beztrestně, bez zábran a zcela suverénně každý den jsme ovládáni těmi nejbohatšími. ()

Chlo0opek

Mrazivé, skutečné, depresivní, mnohdy až absurdní. Je vidět, že moc a peníze dělají z lidí naprosté sobce a bezcharakterní hovada nemyslící na důsledky svých činů:( Bohužel situace je o to horší, že v tomto směru se v USA nic nezměnilo a dotyční jsou stále u moci! Takže je jen otázkou času, kdy přijde krize další, horší, protože když to všem prošlo takhle beztrestně jednou, proč by jim to neprošlo zas.. Škoda, že to spravedlivě nepostihne jen USA, ale opět celý svět - to je holt ta “výhoda“ globalizace:( ()

kotrlak

Ještě existuje dokument 'Global Financial Meltdown', dá se najít na youtube....nicméně 'Inside Job' je velice srozumitelně zpracovaný dokument, jde přímo k věci. Historicky celá záležitost bohužel neznamená že se svět poučí, že nevzniknou další "bubliny" a že to zabrání dalšímu tunelování ve velkém, protože jeden ze základních životních pudů člověka jako živočišného druhu je pud žrát a hromadit. Stačí se podívat na akumulaci kapitálu za posledních 50 let. Ještě - video 'The Crisis of Credit Visualized)' co zmínil Shadwell je dobrý, celá krize v kostce. ()

james11

Měl jsem velké očekávání, ale to, na co jsem se 2 hodiny koukal, tomu rozhodně neodpovídalo. Uznávám, že zde byly určitě problémy, ale tenhle "dokument" jen očerňuje bankovní systém. Každá mince má dvě strany, ale tento dokument touží ukázat jen tu jednu stranu a to velmi populistickým způsobem. Zmagořit lidi, protože problému nerozumí nebo ho nedokáží vyhodnotit (finty jako 10 mil. obyvatel v Číně místo udání procenta, graf podaný tak, aby umocňoval problém, atd) a poslouchat Matta Damona (nebo kteréhokoliv herce), jak si stěžuje na platy 250K ročně je vtipné... Neříkám, že nebyly problémy, ale měly by se hodnotit nestranně. ()

Kivis

Výborný dokument. Nic převratného co do formy - klasická sbírka mluvících hlav, ale vynikající co do obsahu. Já to říkám pořád, že u dokumentů může být originální forma maximálně lehkou přidanou hodnotou, ale mám pocit, že je trend bohužel opačný a i v dokumentech je na formu čím dál častěji kladen větší důraz než na obsah. Ale zpět k Finanční krizi. Práce, kterou dokumentaristé odvedli, je úctyhodná. Daří se jim celou problematiku finančního světa a piklů zploštit tak, aby základní principy pochopil i průměrně inteligentní laik. Na někoho může možná dokument působit tendenčně, určitě nenechává nějaký otevřený konec a diváku, udělej si názor sám. Jenže k tomu přispěli samotní strůjci finanční krize, kteří rozhovory vesměs odmítli a z rozhovorů s těmi odvážnějšími dali tvůrci do filmu takové pasáže, aby z nich udělali hajzlíky, trouby, ignoranty,... Jenže když je nahrávka, nedá se než smečovat. O finanční krizi už jsem něco zhlédnul i přečetl, ale až tady tento dokument mi podal ucelený obraz a uvědomění si, že po Reganovi, Bushovi, Clintonovi a Bushovi jr. vsadil i Obama na stejnou kliku finančních expertů... aneb volte koho chcete, finanční lobby si vždy cestu ke štěstí najde a tento citát tesat do kamene: "Finanční inženýři berou čtyřikrát tolik co stavební. Stavební inženýři staví jen mosty, zatímco finanční staví sny. A když se sny změní v noční můry, odskáčou to ti nejobyčejnější lidé." ()

Misabarry

Jedna věc je posuzovat výklad čistě ekonomických věcí, druhá lidi, psychologii. Neznám Fergusona, ale už jen za to, že se do toho pustil, mu vysekávám poklonu. Je to sice detailní analýza americké anabáze putování ke krizi 2008, ale v globálním propojeném světě na 3 kliky krysou je odpovědný každý, hlavně za své chování a s-vědomí (má-li nějaké). Obyčejný člověk si ani nepředstaví ty cifry /trillions, wtf, digits/, ani peníze to nejsou, ani hodnoty, jen x-krát přebalené, nadhodnocené dluhy. Aneb k tomu prof. Keller - korporace si ponechaly zisky a riziko přehodily na chudou spodinu/ač jí je 90%, f-ck them, hlavně že my kluci v klubu vyvolených se máme sqvěle/. Funguje typové dělení lidí, na studia ekonomie už jde urč. typ, pokud je "academia" prolezlá, že nevidí střed zájmů, "vychovává" to přesně pro potřeby klientů, hned po škole naskočit s úchvatným resumé a entusiasmem do firmy, které prof. "konzultoval". Btw, pár "oblíbenců" v dokumentu je prostě nezapomenutelných, aneb "slušný" člověk /nevyhynul-li/, se, ač účasten či nikoli, alespoň snaží analyzovat, dopátrat podstaty, stavu, příčin, "zainteresovaný" bud asertivně řekne no comment, nebo mlčí, koktá, pošle vás někam...cokoli, ale body language okamžitě křičí, vidíte, že lže, narychlo vymýšlí,... Jak to říci a zůstat v rámci slušnosti--to se nedá..!!!! Vše je o lidech, každé odvětví lidské činnosti...nedávno zesnulý A. Lustig vzpomínal Sorokina: 90% lidí jsou normální pracující, z ruky do úst, 5% je vyjimečných, ať již iq, charakter, cokoli, a 5% je spodina, ať zlem, perverzí, dosaďte si, lidská chamtivost nezná mezí, ač bezvýznamné majetky z peněz, které jste si skutečně nevydělali... vše ve světě jsou služby, ale skutečné statky vytváří jen malé procento lidí, kteří ještě "pracují" v původním slova smyslu, zbytek sedí na zadku v kanclu, v ruce telefon a z pusy žvásty... Nebudu hodnotit Oscara. Jako detailní studie lze zobecněním nahlédnout lidské jednání v souč. světě přeindividualizované touhy "uspět", instantně zbohatnout, bez ohledů, bez skrupulí. Nedělejte si naději, že se to někdy změní. Daňoví poplatníci cvakají vše, páni se baví dál. Je mi špatně. Ale toť éra globálního divokého kapitalismu bez jakékoli síly ho usměrňovat...Na 1 US reprez. 5 lobbistů 8-) Lobbista, povolání budoucnosti...Ulobbujte se k smrti, ale kdo za vás bude vytvářet ty skutečné hodnoty, zbydou-li nějaké... To není jen o ekonomii, politice, lžích, zájmech, to je o smyslu. Každý hrabe jen pod/pro sebe, ale celek se veze do... Dobrou noc, těšilo nás, přístě si vezmem více... Bělohradský, s revizí jeho podpory transformace čsr/čr řekl: "Dali jsme těm idiotům/v pův. řec. význ. slova/ ekonomům moc velkou moc. Co je nám do nich. Víc by nás měla zajímat kvalita společnosti, nežitelnost měst, žp, atp...Howgh, aneb po tomto to chce něco na uklidnění...prodali jsme "balíček", věděli jsme že je na h..., a proto jsme si vsadili že krachne, na čemž jsme vydělali mnohonásobně víc než na balíčku samotném 8-)... ever heard of CSR, only b-llsh-t, they think and laugh straight in yr face... but the common people have to live in the world, y dont.. a je jedno jestli je to USA, český korupční rybník, či kdekoli jinde... Vyhlašme motto dneška: "Okraď dřív než budeš okraden!" ...ač do hrobu si to nevezme nikdo z vás...kdy se opice zvrhla v chamtivou, je tím nadána "od přírody", tedy odjakživa, nebo...? http://www.ct24.cz/textove-prepisy/osobnosti-na-ct24/118061-dnes-vladne-hyperburzoazie-rika-vaclav-belohradsky/ Nejde o korupci, ale o systém - funguje patologicky! () (méně) (více)

xark

konecne dokument kde sa snazia vysvetlit jednoduchou formou ako, kedy, kde, preco zial aj tak som to nepochopil zase uplne, to ale nic nemeni ze je to vynikajuci dokument ktory nenudi ani chvilku ()

jobina

Slibuji na svou čest sloužit sobě samému a svým zájmům věrně v každé době, plnit povinnosti vlastní zkorumpovanému politickému systému, budu zachovávat zákony finančního toku a duší i tělem budu připraven pomáhat své prosperitě. Jakožto prozíravý (de)regulátor budu věrně jednat v nejlepším zájmu svého klienta a můj raiting CDO bude vždy vykazovat stejnou výši bezpečnosti jako státní dluhopisy. Za toto své hodnocení budu zásadně placen společností, již hodnotím, toto hodnocení bude čistě mým názorem, a v případě, že budu přistižen při lži, budu tvrdit, že nevím dost, abych mohl odpovídat. V případě bankrotu společnosti čestně nabízím svou rezignaci za odstupné 161 milionů dolarů vygenerované systémem a odsouhlasené správní radou a jsem ochotný přijmout místo konzultanta za pouhý jeden milion dolarů měsíčně. K tomu mi dopomáhej Bůh. ()

JAzzeURo

Naprosto perfektně natočené a propracované povídání o celkovém globální politické a finanční zkáze, do které se evidentně všichni řítíme. Obdivuji autory, kteří si dali skutečnou práci s nashromážděním dosti důkazů k odhalení pravdy o světové ekonomice. Každý student ekonomických a podobných škol by to měl povinně vidět a sám se pokusit o změnu. ()

Epics

Skvele natoceny dokument, ktery se velmi srozumitelnym jazykem snazi odkryt priciny a prubeh svetove financni krize. Zjistujeme, ze za vsemi temi slozitymi modernimi financnimi produkty a nastroji se skryva velmi jednoducha a obycejna lidska chamtivost a nenasytnost. Je alarmujici, ze se velke svetove ekonomicke kapacity snazi vymyslet nove moderni zpusoby obchodovani vedeni jen sobeckou tohou po rychlem zbohatnuti bez jedineho viditelneho zajmu ucinit globalni ekonomicky aparat pruhlednejsim a zejmena bezpecnejsim financnim prostredim. Ke vsem nazornym vysvetlenim krizovych udalosti tak dokument varovne zveda prst, ze ekonomicka 'genialita' je bez lidskosti pouze smrtelnou zbrani proti nam vsem, kteri se na vysokych hrach vybranych jedincu a intituci nemuzeme podilet. Toto plati jak o soukromem tak zejmena o verejnem sektoru, ktery pod tihou obrovskeho lobby a provazanosti s wall street a bankami pripravil idealni legislativni prodminky pro nejvetsi svetove casino. Stalo se, par omluv zaznelo, ale lide, kteri se vice ci mene podileli na svetove krizi, maji stale dosti silny hlas na to, aby se hralo podle jejich pravidel. Nemam duveru v ty, kteri dnes stoji u globalniho ekonomickeho kormidla a bojim se dalsi, jeste vetsi celosvetove krize. Tech par nahore totiz zachvatem samaritanstvi urcite netrpi a s chamtivosti se prece jen velmi tezko bojuje, zejmena kdyz je k tomu nikdo nenuti. ()

majky.20

Ač bez přímého ekonomického vzdělání je tento film natočen tak, aby ho pochopil každý a udělal si obrázek jak to v té Americe vlastně bylo je a bude. Kdyby nebylo ratingových agentur možná by se něco změnilo, ale je těžké takhle o tom uvažovat z pohodlného křesla. Vždycky to bude tak, že kdo má hodně bude chtít ještě více a na to samozřejmě doplatí ta nejnižší vrstva. Zaujalo celková hloubka filmu a výborné vysvětlení - "Proč má finančník brát 10krát až 100krát více než inženýr, který staví mosty (nebo doktor, který zachraňuje životy)? Ono je to jednoduché vysvětlení, co vytváří finančník jsou sny a když ten sen nevyjde, tak za nic není odpovědný na rozdíl od jmenovaného inženýra nebo doktora. Je to hnus, ale takový už je svět. ()

Dzandy

Zneužití doktríny volných trhu v praxi..., ceny úplně mimo, neodráží reálnou hodnotu, ratingy - no comment, tohle je víc než jasný, přece nebudou agentury dávat svým chlebodárcům špatný rating, to dá pro boha rozum..., Smithova neviditelná ruka trhu poněkud neefektivní, trhy nefungujou, potřeba regulace, všichni to vědí, ale kvůli pověstné chamtivosti dělají, že to nevědí a ještě si u toho berou s úsměvem principy liberální ekonomie do huby. Budoucnost ? Krize důvěry! Dál se budou zvětšovat pověstné nůžky chudí - bohatí. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky