Finanční krize

Inside Job

Dokumentární

USA, 2010, 120 min

Alex Heffes

Ps: Předem upozorňuji že nemám finanční vzdělání a že jsem se na dokument koukal jen jako obyčejný divák, avšak s patřičným zaujetím pro danou problematiku. Hnus, hnus a ještě jednou hnus, ano peníze skutečně nesmrdí, a kdo je má, tomu patří svět a pochopitelně chce ještě víc, zvláště když se člověku naskýtají takové možnosti. To je nemoc, táhnoucí se jako mor, soupeření vypočítavých a ziskuchtivých bankovních elit o vliv a moc, oni to celé pojali jako hru, vzájemně se předhánějí v tom, kdo si koupí víc vil u moře, jacht nebo rovnou Boeingů (na co vlastní banka několik těchto letadel?), rizika veliká ale zodpovědnost nulová, je to nemoc která globálně nekale ovlivňuje celou tuto do morku kosti prohnilou a zkaženou společnost. Proč má být bankéř, finanční analylik, poradce atp, placen víc než třeba inženýr ve stavebnictví? Proč když udělá chybu nenese za nic naprosto žádnou zodpovědnost a téměř mu nehrozí postih? Proč ty neadekvátní odměny i v době krize? Potopíme banku a ještě se štědře odměníme! Mnoho otátek, odpovědi však nepřesvědčivé, jen mlžení nebo rovnou lhani! Krásné nebo spíše smutné to srovnání běžných průměrných platů, průměrných důchodů a platů a odměn z této sféry, nehorázné téměř nelidské rozdíly! Viz tabulka v dokumentu. Ano, to jsou ty pověstné, stále se rozevírající nůžky, prohubující se propastné rozdíly, likvidace střední třídy, třídění lidí jen na bohaté a chudé. Nyní nebo před pár roky skončil největší ekonomický boom v historii. Problém spočívá v tom, že tento boom vznikl "na dluh". Byl vytvořen inflací nikoli výrobou. Vznikl z půjček, nikoli prací. Jsme zdánlivě bohatí, ale společnost tak, jak ji známe, se stále hroutí. Viz některé státy v Evropě (Španělsko=opět boom, založený na hypotékách a úvěrech atp). Americké stanové městečka, které obývají lidé, kteří přišli díky krizi o vlastní bydlení, které si pořídili téměř zadarmo, díky nějakým těm vychcaným produktům, hromady nezaměstnaných a nežádoucích lidí v této kolébce demokracie, dokonce i lidi kteří mají VŠ vzdělání jsou kolikrát na okraji společnosti ! Celý tento problém, myšleno globálně, je ale položený na zcela jiných základech a to těchto. Až do roku 1971 byl totiž americký dolar, technicky řečeno, derivátem zlata. Po roce 1971 se stal derivátem dluhu. Velmi zjednodušeně se dát říct, že po roce 1971 se všechny peníze staly dluhem. Odříznutí dolaru od zlata, bez schválení kongresu, byla jednoduše bankovní loupež neslýchaných rozměrů. Jakmile Nixon porušil vztah dolaru ke zlatu, cena zlata začala stoupat a odstartovala inflace do té doby takřka neznámý pojem. Jak bude stoupat nebo klesat cena zlata vůči dolaru, budou přicházet největší vzestupy a sestupy, jaké kdy svět viděl. Oddělením zlata od dolaru vstupujeme do období extrémní finanční nestability. Bohatí velmi zbohatnou a ostatní budou smeteni. Jsem zvědav na dobu kdy americký dolar už nebude mít žádnou cenu. Ale oni si nějak poradí že? Zasepříště něco vymyslí a lidi jim na to skočí, krize se bude opakovat a dokonce hrozí i hyperinflace, možná podobná té po válce v Něměecku. Všechny naděje teď vkládají do Obamy a jeho reforem (stejně tak my do Nečase), do reforem, za nimiž budou ve velké míře stát všichni ti lidé z Bushovi prohnilé a zkorumpované administrativy, kteří tuto krizi zavinili a kterými se poslušný panáček Obama obklopil, změna jak hadr, něco mi to ale připomíná a nemusím chodit daleko:-) Zpátky k dokumentu. Kolik že tam z toho výčtu jmen bylo procent sionistu? Stále více a více se mluví o nějaké nadvládě světa mocnými sionisty a stále více a více indicií tomu napovídá že se tak někde v zákulisí skutečně děje a něco nekalého se na nás opět chystá. Nic proti nim, ale dejte jim moc a následky nese celá společnost. Ostatně to vidíte. Kolik z těch elit, kteří za tuto krizi de facto můžou (samozřejmě že to bylo celé spuštěno účelně, ostatně jako první krize ve třicátých letech, rozpoutávaní válek atd, atd), tu vůbec vypovídalo a nějakým způsobem se zodpovídalo? Ben Bernanke (FED), Alan Greenspan, Larry Summers, Henry Paulson a další? Samozřejmě ani jeden:-) Konec tohodle vsrabu se zdá být v nedohlednu, ano zpovídali se tam před kongresem nějací lidé z bank (docela je tam dusili, jak v politických procesech z padesátých let, ale jinak to asi nejde), někteří si šli i sednout (u nás by to asi nehrozilo), bohužel ty největší esa se dál v klidu můžou smát, tyto elity jsou neohrozitelní a téměř nepostižitelní, tyto elity díky svému velkému vlivu určují kdo bude americe vládnout (vkládají peníze do různých kampaní), a běda jak nebude poslouchat, tak dopadne jako Kennedy, který se vzepřel sionistům, a nakonec ho z Dallasu vezli ve futrálu, tito finanční elity představují skutečně to největší světové zlo a vypadá to že tomu nebude snad nikdy konec, o provázanosti těchto elit, viz třeba se školským systémem, netřeba nic dodávat. Zatím vidím také jasný záměr, do budoucnosti, na ovládnutí školského systému. Vše zůstat v rodině po dlouhé generace, protože my na to máme, ty do systému a fungování peněz přeci nemůžeš nakouknout, ty se jdi klouzat, tebe budeme jednou ovládat, přeci ten kdo má dnes ekonomické vzdělání je na vrcholu Olympu. Kolik že to říkali že se platí školné na proslulém Hardwardu? Achjo zase nic:-) Trochu jsem čekal že tu padne i zmínka o americké centrální bance FEDu (a nic moc, to je totiž druhý velmi závažný problém), soukromé instituci, která má monopol na tvorbu a regulaci dolaru, který hýbe s ekonomikou celého světa, a která představuje druhé vysoké zlo, tato banka, která díky naprosto dominantnímu vlivu amerického dolaru ve světě má v podstatě moc regulovat celosvětovou ekonomiku. Právě FED je pro nás všechny stěžejní - tam, když to bankéři neodhadnou správně a stáhnou třeba z trhu víc peněz než bylo v dané chvíli zdrávo, mohou způsobit díky provázanosti světové ekonomiky globální krizi - nechtěně i uměle. Problém je ale v tom, že tato banka zvaná FED - tak trochu centrální banka světa - je soukromá (to je to nejpodstatnější a klíčové), takže ani vláda USA tam nemá oficiálně možnost zasahovat do její činnosti. Zároveň má však tahle soukromá banka globální vliv. To je celosvětový kocourkov! Docela zajímavé, co říkáte? Ekonomika má centrum v USA a centrální banka USA je soukromá. Co z toho vyplývá? Není snad pravda taková, že ve skutečnosti my všichni sloužíme jen několika šťastným bankéřům z Wall Street, kteří mají všechny peníze světa v rukávu, když nejmocnější centrální banku světa nemůže pro soukromé vlastnictví kontrolovat žádná vláda světa? Doposavad za těch cca 80 let co tento monopol existuje, tam nebyl proveden jeden jediný audit! Oni i vládám na různé projekty půjčují peníze jen s úrokem. Co je na tom podstatné pro nás všechny? Jestliže i FED jako banka světa stále tiskne a vydává peníze jedině s úrokem (a to i americké vládě na různé projekty atd), pak pracujeme nikoliv pro lepší zítřky, ale pro další a další dluhy. Jak je to možné? Aby i ty největší vlády, pro které pracujeme, mohly splatit úroky, které si vymyslela FED, musí se znovu zadlužit - a ta další půjčka je opět s úrokem. A tak to jde pořád dál a dál... Už víte, na co ve skutečnosti poctiví lidé v tomhle světě pracují? Je nereálné splatit v tomhle systému dluhy! Tenhle Rockeffelerovsko/Rotchildovský systém je záměrně nastavený tak, aby dluhy vyvolával, přičemž ze světových dluhů profitují největší bankéři světa. Takže kam jdou ve skutečnosti výsledky naší práce pro systém konzumu? Pokaždé, když Federální rezerva a americké Ministerstvo financí "zachrání" banku, nepomáhá lidem, nýbrž ochraňuje bohaté. Velká banka nemůže nikdy zkrachovat, to jste ostatně viděli. CELOSVĚTOVÁ FINANČNÍ KRIZE = SPIKNUTÍ BOHATÝCH NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍCÍ VŠECHNY NÁRODY A VŠECHNY LIDI SVĚTA. A velké procento lidí, nejen v Americe, si to stále neuvědomuje. ps: Zajímavý, objektivní a dobře vyrobený film, který mnoha lidem určitě otevřel oči, kdy už nyní ví, že se nic ve světě neděje, jen tak samo od sebe a pro nic za nic:-)(23.4.2011)

Je az smesne, jak se parta vyvolenych prizivuje na ukor cele spolecnosti. Do hajzlu s takovym kapitalismem.(8.10.2011)

Potvrzení jedné ze základních filosofických tezí, která říká, že z nic nevzniká z nejsoucna Dokumentu ubírá na kráse obdiv evropského systému, který je, jak se ukazuje na řecké krizi, jen další variací Ponziho systému neboli lidově letadla, na druhou stranu otevřeně kritizuje Obamovy "reformy".(21.6.2011)

Dá se regulovat lidská hloupost a naivita? Vše je podřízeno zisku. Přední hráči velmi dobře vědí jak jej generovat a přitom přenést riziko jinam. K zamyšlení: 10% nejbohatších vlastní 85% veškerého bohatství. A asi tušíte, jaká část obyvatel vlastní přes 70% objemu veškerých dluhů.(4.6.2011)

Pohľad na finančnú krízu z inej perspektívy. Cieľom tohoto dokumentu nebolo pobaviť, no skôr oboznámiť. Až na menšie, nudnejšie , pasáže vo filme to bol vskutku vydarený snímok. V podstate tu bolo povedané všetko čo bolo treba ohľadom krízy. Nič viac, nič menej...(28.6.2011)

Konečně dokument, který se zabývá finanční krizí, která vyvrcholila v roce 2008 a zároveň stojí za povšimnutí. Vřele doporučuji všem, kteří by chtěli, alespoň z toho amerického hlediska vidět, kde se stala chyba. Za všechno může stále větší hrabání peněz manažerů bank, pojišťoven a samozřejmě politiků, kteří upřednostnili vlastní prospěch nežli prospěch ostatních a poslali tak miliony lidí na ulici. Všechno je to pouze o lobbování u politiků, zkreslování údajů (viz Island) a snahy potlačit všechny návrhy o nějakém objektivním ohodnocení CDO a také návrhy týkající se regulací. Jedinou vadou filmu je, že podává věc někdy až hodně složitě a lidé bez nějakého ekonomického povědomí nemají šanci vstřebat většinu informací, které před ně autoři předhazují. Po shlédnutí Inside job a nedávno Sicko mám neodbytný pocit, že je ve Spojených státech Amerických něco špatně. Rozhodně přínosný a pro mě velice atraktivní dokument.(2.11.2013)

Money Never Sleeps... Jediné čo dokážem cítiť po zhliadnutí tohto dokumentu je : ZÁVISŤ(9.7.2011)

Dokument, ktorý jasne a zreteľne ukazuje čo znamená šialená chuť po peniazoch pre obyčajných ľudí. Omyl bohatých platíme my všetci a za naše omyli umierame.(Hodnotenie 4,5)(12.3.2012)

Přehledný, výstižný, ale vůbec ne povrchní, nebo zbytečně zjednodušující dokument o Světové finanční krizi. Bohužel jenom o ní. O Dluhové krizi, která na ní bezprostředně navazovala, a která byla hlavním viníkem poklesu evropských ekonomik, se člověk nedoví zhola nic. To je jediná výraznější výtka kterou mám k Fergusonovi. Ve své snaze ukázat na problém zapomněl zmínit, že ten nezodpovědný bankovní sektor nebyl jediný "zloduch", ale národní vlády by si s nim v klidu mohly podat ruce, jako rovný s rovným.(15.9.2013)

Přiznávám, že jsem k Finanční krizi přistupoval s velkým despektem, a to nejenom kvůli konečnému ocenění Akademie, jež přehlušilo jiné skvělé dokumenty roku 2010 Catfish a Exit Through the Gift Shop. Podobně jako také oceněná Nepříjemná pravda nabízí dokument aktuální téma a peníze za produkcí jsou vidět, ale nezbavil jsem se nakonec dojmu, že je to vyprávění dost povrchní - žádnou hloubkovou analýzu nečekejte, spíše takovou rekapitulačku. Ono je to vlastně dost všeobecné téma ve světě dokumentární tvorby - že by již vyčerpané? Přece jenom tu máme takový Enron: The Smartest Guys in the Room, The Corporation nebo třeba Zeitgeisty. Čtyři hvězdy nakonec překvapivě uděluji za jednoduchost a stravitelnost... a taky, že se pěkně kouká na ty letecké záběry. 70 %(16.3.2011)

Nenásilný, přirozeně "sviňský", zbytečně nenafouknutý, se zajímavou kamerou a střihem je tenhle dokument, ve kterém hraje "nehrající" Matt Damon. Pro laického diváka z řad běžných (neekonomicky vzdělaných) občanů však může místy působit velmi nepřehledně a chaoticky. Na pátou hvězdu mimo jiné chybělo i chronologické poskládání zkoumaného konfliktu (rozumějme finanční krize). Ocenil bych vysvětlení podstaty hned v úvodu dokumentu.(26.4.2011)

Samozřejmě, téma mě zajímalo od prvních novinových zpráv, když jsme se snažili pochopit, kde se vzala finanční krize. Pomáhaly články, knihy. A jak se mi to usazovalo, zaujal mě film Margin Call. Říkal jsem si, tohle má parametry diletantismu a neuvědomělé chamtivosti. Ocitnutí se na místě, kde se to točí, nikdo nic nekontroluje, všichni jsou přesvědčení, že nic nedělají špatně. To tu přece tisíckrát v historii v různých obměnách bylo. Pak do toho vlítnul The Big Short a dostalo to oscarové parametry s přídechem "what the fuck", to je super film a tomu ani mě se nechce věřit, s neustálým slíděním na internetu, co to ty CDS a CDO jsou. Načež si rovnou vzpomeňte na Matrix, jak Morpheus nabízí Neovi pilulky, vyberte si, jedna z nich je Inside Job a smiřte se s tím, že tohle redefinuje "neviditelnou ruku trhu" a "volný trh" na "nesrozumitelná pravidla" a "ovládaný trh" a buďme upřímní, pokud trhu jeho účastníci nerozumí, a akademici ztrácejí schopnost jej kriticky analyzovat, pak je něco fakt špatně. Filmy jako Inside Job musí vznikat. Přestože jim ti nejdůležitější účastníci tohoto velkolepého podvodu ani nedávají rozhovory. Trávení po tomhle filmu nebude nejsnazší každopádně. Samozřejmě, to není kritika kapitalismu nebo ekonomie, nebo dělení světa na pravý a levý nebo bohatý a chudý, tohle je normální otazník nad tím, nakolik lidi podlehli klamům systému, klamu svých vlastních argumentů a výplatních pásek. Nic víc. Selhání lidí, selhání inteligence, selhání zdravého rozumu. O nic víc nejde. Otázky a odpovědi. Základ dialogu. Základ soužití lidí v civilizaci.(26.2.2017)

• Ceres

Mno jak se začalo od začátku objevovat slovo deregulace, tak mi bylo jasno, jakým směrem celý dokument bude zaměřen. Řeknu to krátce - nesouhlasím, důležitá část, řekl bych klíčová byla však přehlédnuta, a tou je FED a celý systém bankovnictví částečných rezerv, FED je jen zmíněn, že ničemu nezabránil. Směšné, ten celou šaškárnu způsobil, ruku v ruce s vládou. Je úplně zřejmé, že spousta lidí ani neví jak funguje bankovnictví, či jak vůbec vznikly FED, či centrální banky obecně, z dokumentu bylo vynecháno spoustu jiných faktů, neříkám, že tento dokument je úplně mimo, ale svést krizi na deregulaci, když USA mají jeden z nejvíce regulovaný finanční trh, a ohánět se, že regulátoři nic nedělali. Autorům unikl úplně jiný kus pravdy. Ono už jen po přečtení některých komentářů jsem nějak jsem nemohl najít nějaký rozumný názor, takže jen je vidět, že spousta lidí umí napsat blábol a to někdy docela dlouhý. Tvůrci u spousty jedinců dosáhli svého, tento dokument se vyloženě obouvá do kapitalismu, ale tím se šeredně plete. Ono jak to tak bývá je to přesně opačně, ale nemá smysl tu vysvětlovat, jak to vlastně bylo. Ale považovat ekonomický systém, v němž se zdanění pohybuje na úrovni 30 – 40%, v němž je zdaněna téměř každá transakce a jehož samé jádro, tedy peněžní systém, je monopolizován vládou a centrální bankou, za svobodný, laissez-faire kapitalismus, může jen opravdu totální idiot!!!!!!------- "Žijeme v systému, jenž by se dal asi nejvhodněji popsat jako mix korporativismu a fašismu (oba tyto směry jsou větvemi socialismu). Je to systém, v němž stát sice nevlastní výrobní prostředky, ale ovlivňuje je pomocí regulací a intervencí. Nepředepisuje sice, co se má vyrábět a za kolik prodávat, ale uvaluje na producenty a prodejce všemožné regulace, které mají za cíl usměrňovat ekonomiku podle vládního plánu. Reguluje vše, od měnového systému, před bankovnictví, poskytování úvěrů, určuje, jaké potraviny se smějí vyrábět a za jakých podmínek prodávat, stanovuje povinné normy a certifikace, zakazuje určité druhy zboží, nebo jiné naopak nakupovat přikazuje. Takový systém může kapitalismem nazvat jen fantasta nebo ignorant. Nebo někdo, kdo si vytyčil cíl pokoušet se pojem kapitalismus co nejvíce překrucovat."----------(10.12.2012)

V dobe prasknutia bubliny som kauzu aktívne sledoval, no s pribúdajúcim časom už o niečo okrajovejšie po uvedomení si, že je to boj s veternými mlynmi a banky, okolo ktorých krúžia tie isté supy si naďalej veselo rastú. Inside Job bol tak pre mňa v istej miere oživením známeho, no vo veľkej miere aj dobiehaním zmeškaného. Nebudem obhajovať ani haniť toho Oscara, keďže film ma zaujal dávno predtým, keď sa o ňom len štebotalo v Cannes, isté však je, že Akadémia ľúbi materiál, ktorý (nie len) Američanom strká prst do otvorenej rany. Film je podaný zrozumiteľne, nestranne, svoje si vyžrala aj súčasná administratíva a Ivy League, avšak niektoré aspekty zjednodušuje až príliš. V prvom rade to je samotná príčina. Inside Job sa sústredí celý čas na dereguláciu a Wall Street motivátory a zbytočne stručne sú podané predátorské a non-prime pôžičky a ratingové agentúry akoby len na okraj. Fedeálnych rezerv a tieňových bánk akoby sa to ani netýkalo. Pochopiteľne, nedá sa v dvojhodinovej minutáži poňať všetko a je to skôr dokument na uvedenie do problému, no niekde vzadu ma tlačí, že sa toho dalo povedať i viac. BTW posledná veta dokumentu je ako z prezidentovho prejavu v ľubovoľnom Bayovom filme.(7.3.2011)

Na první shlédnutí není možné všemu stoprocentně porozumět, pokud člověk není přímo do problematiky zasvěcený, ale rámcový přehled o událostech, které předcházely krizi, jsem si udělal. Dokument je vytvořený profesionálně, zajímavě a zabývá se fakty. Doufám, že do budoucna takových přibude a naopak klesne popularita Michaela Moora, který kecá jen to, co se mu hodí.(9.3.2011)

Je to dokument o rozhazování peněz na úkor daňových poplatníků. Je to dokument o bohatých lidech v kontrastu s těmi nejchudšímu. Je to kontroverzní dokument vyprávěny poměrně jednoduše. Jinak řečeno rozhodně to vyvolá jistou negativní reakci. Sám ho vnímám jako hodně povedený, nicméně je jasné, že u těchto dokumentů jsou autoři částečně zaujatí a proto nelze věřit úplně všemu.(22.7.2014)

Real Tom Hardy declined to be interviewed for this film.(14.2.2015)

Dlouho se to tváří seriózně. Rozebírají se tam dluhové deriváty a fungování systému. Ano, to je zpracováno dobře - naneštěstí se to záhy snaží manipulovat všelékem jménem REGULACE. Nejsem žádný ekonomický expert, ale odporovat se dá snadno v mnoha argumentech Inside Job. Řemeslně podmanivé, obsahem sporné. 55%. Výborný komentář: RobbieM@N(15.3.2011)

Objektivní a pro přemýšlivého laika naprosto srozumitelný dokument. Systém, jenž nutí lidi půjčovat si téměř na vše i když nejsou schopni splácet a bankéři, kterým nezáleží na tom zda může být úvěr splacen protože odměny dostanou teď, musí jít zákonitě do kytek. Čeká nás ještě zajímavá budoucnost...(6.4.2011)

Tento dokument podle me splnil všechny požadavky, co na nej byly kladeny. Seznámil obsáhlým zpusobem s příčinami, průběhem i dusledky krize a relativne srozumitelne je vysvětlil. Zde prave dávám důraz na slovo relativne, protoze nepochybně zde mohlo byt spoustu pojmu pro laiky více objasněno. Povazuji to za dokument spíše pro lidi, kteří se o toto tema zajímají nebo se ve finančnictví aspoň trochu vyznaji. Nicméně i tak jsem se dozvěděla zajimavé skutecnosti a poslechla si k tomu hezky hudebni doprovod.(27.12.2011)

"Why should a financial engineer be paid four times to a hundred times more than the real engineer? A real engineer builds bridges, a financial engineer builds dreams. And when those dreams turn out to be nightmares, other people pay for it." Kokoti nenažraní.(9.2.2012)