Finanční krize

Inside Job

Dokumentární

USA, 2010, 120 min

Alex Heffes

Ps: Předem upozorňuji že nemám finanční vzdělání a že jsem se na dokument koukal jen jako obyčejný divák, avšak s patřičným zaujetím pro danou problematiku. Hnus, hnus a ještě jednou hnus, ano peníze skutečně nesmrdí, a kdo je má, tomu patří svět a pochopitelně chce ještě víc, zvláště když se člověku naskýtají takové možnosti. To je nemoc, táhnoucí se jako mor, soupeření vypočítavých a ziskuchtivých bankovních elit o vliv a moc, oni to celé pojali jako hru, vzájemně se předhánějí v tom, kdo si koupí víc vil u moře, jacht nebo rovnou Boeingů (na co vlastní banka několik těchto letadel?), rizika veliká ale zodpovědnost nulová, je to nemoc která globálně nekale ovlivňuje celou tuto do morku kosti prohnilou a zkaženou společnost. Proč má být bankéř, finanční analylik, poradce atp, placen víc než třeba inženýr ve stavebnictví? Proč když udělá chybu nenese za nic naprosto žádnou zodpovědnost a téměř mu nehrozí postih? Proč ty neadekvátní odměny i v době krize? Potopíme banku a ještě se štědře odměníme! Mnoho otátek, odpovědi však nepřesvědčivé, jen mlžení nebo rovnou lhani! Krásné nebo spíše smutné to srovnání běžných průměrných platů, průměrných důchodů a platů a odměn z této sféry, nehorázné téměř nelidské rozdíly! Viz tabulka v dokumentu. Ano, to jsou ty pověstné, stále se rozevírající nůžky, prohubující se propastné rozdíly, likvidace střední třídy, třídění lidí jen na bohaté a chudé. Nyní nebo před pár roky skončil největší ekonomický boom v historii. Problém spočívá v tom, že tento boom vznikl "na dluh". Byl vytvořen inflací nikoli výrobou. Vznikl z půjček, nikoli prací. Jsme zdánlivě bohatí, ale společnost tak, jak ji známe, se stále hroutí. Viz některé státy v Evropě (Španělsko=opět boom, založený na hypotékách a úvěrech atp). Americké stanové městečka, které obývají lidé, kteří přišli díky krizi o vlastní bydlení, které si pořídili téměř zadarmo, díky nějakým těm vychcaným produktům, hromady nezaměstnaných a nežádoucích lidí v této kolébce demokracie, dokonce i lidi kteří mají VŠ vzdělání jsou kolikrát na okraji společnosti ! Celý tento problém, myšleno globálně, je ale položený na zcela jiných základech a to těchto. Až do roku 1971 byl totiž americký dolar, technicky řečeno, derivátem zlata. Po roce 1971 se stal derivátem dluhu. Velmi zjednodušeně se dát říct, že po roce 1971 se všechny peníze staly dluhem. Odříznutí dolaru od zlata, bez schválení kongresu, byla jednoduše bankovní loupež neslýchaných rozměrů. Jakmile Nixon porušil vztah dolaru ke zlatu, cena zlata začala stoupat a odstartovala inflace do té doby takřka neznámý pojem. Jak bude stoupat nebo klesat cena zlata vůči dolaru, budou přicházet největší vzestupy a sestupy, jaké kdy svět viděl. Oddělením zlata od dolaru vstupujeme do období extrémní finanční nestability. Bohatí velmi zbohatnou a ostatní budou smeteni. Jsem zvědav na dobu kdy americký dolar už nebude mít žádnou cenu. Ale oni si nějak poradí že? Zasepříště něco vymyslí a lidi jim na to skočí, krize se bude opakovat a dokonce hrozí i hyperinflace, možná podobná té po válce v Něměecku. Všechny naděje teď vkládají do Obamy a jeho reforem (stejně tak my do Nečase), do reforem, za nimiž budou ve velké míře stát všichni ti lidé z Bushovi prohnilé a zkorumpované administrativy, kteří tuto krizi zavinili a kterými se poslušný panáček Obama obklopil, změna jak hadr, něco mi to ale připomíná a nemusím chodit daleko:-) Zpátky k dokumentu. Kolik že tam z toho výčtu jmen bylo procent sionistu? Stále více a více se mluví o nějaké nadvládě světa mocnými sionisty a stále více a více indicií tomu napovídá že se tak někde v zákulisí skutečně děje a něco nekalého se na nás opět chystá. Nic proti nim, ale dejte jim moc a následky nese celá společnost. Ostatně to vidíte. Kolik z těch elit, kteří za tuto krizi de facto můžou (samozřejmě že to bylo celé spuštěno účelně, ostatně jako první krize ve třicátých letech, rozpoutávaní válek atd, atd), tu vůbec vypovídalo a nějakým způsobem se zodpovídalo? Ben Bernanke (FED), Alan Greenspan, Larry Summers, Henry Paulson a další? Samozřejmě ani jeden:-) Konec tohodle vsrabu se zdá být v nedohlednu, ano zpovídali se tam před kongresem nějací lidé z bank (docela je tam dusili, jak v politických procesech z padesátých let, ale jinak to asi nejde), někteří si šli i sednout (u nás by to asi nehrozilo), bohužel ty největší esa se dál v klidu můžou smát, tyto elity jsou neohrozitelní a téměř nepostižitelní, tyto elity díky svému velkému vlivu určují kdo bude americe vládnout (vkládají peníze do různých kampaní), a běda jak nebude poslouchat, tak dopadne jako Kennedy, který se vzepřel sionistům, a nakonec ho z Dallasu vezli ve futrálu, tito finanční elity představují skutečně to největší světové zlo a vypadá to že tomu nebude snad nikdy konec, o provázanosti těchto elit, viz třeba se školským systémem, netřeba nic dodávat. Zatím vidím také jasný záměr, do budoucnosti, na ovládnutí školského systému. Vše zůstat v rodině po dlouhé generace, protože my na to máme, ty do systému a fungování peněz přeci nemůžeš nakouknout, ty se jdi klouzat, tebe budeme jednou ovládat, přeci ten kdo má dnes ekonomické vzdělání je na vrcholu Olympu. Kolik že to říkali že se platí školné na proslulém Hardwardu? Achjo zase nic:-) Trochu jsem čekal že tu padne i zmínka o americké centrální bance FEDu (a nic moc, to je totiž druhý velmi závažný problém), soukromé instituci, která má monopol na tvorbu a regulaci dolaru, který hýbe s ekonomikou celého světa, a která představuje druhé vysoké zlo, tato banka, která díky naprosto dominantnímu vlivu amerického dolaru ve světě má v podstatě moc regulovat celosvětovou ekonomiku. Právě FED je pro nás všechny stěžejní - tam, když to bankéři neodhadnou správně a stáhnou třeba z trhu víc peněz než bylo v dané chvíli zdrávo, mohou způsobit díky provázanosti světové ekonomiky globální krizi - nechtěně i uměle. Problém je ale v tom, že tato banka zvaná FED - tak trochu centrální banka světa - je soukromá (to je to nejpodstatnější a klíčové), takže ani vláda USA tam nemá oficiálně možnost zasahovat do její činnosti. Zároveň má však tahle soukromá banka globální vliv. To je celosvětový kocourkov! Docela zajímavé, co říkáte? Ekonomika má centrum v USA a centrální banka USA je soukromá. Co z toho vyplývá? Není snad pravda taková, že ve skutečnosti my všichni sloužíme jen několika šťastným bankéřům z Wall Street, kteří mají všechny peníze světa v rukávu, když nejmocnější centrální banku světa nemůže pro soukromé vlastnictví kontrolovat žádná vláda světa? Doposavad za těch cca 80 let co tento monopol existuje, tam nebyl proveden jeden jediný audit! Oni i vládám na různé projekty půjčují peníze jen s úrokem. Co je na tom podstatné pro nás všechny? Jestliže i FED jako banka světa stále tiskne a vydává peníze jedině s úrokem (a to i americké vládě na různé projekty atd), pak pracujeme nikoliv pro lepší zítřky, ale pro další a další dluhy. Jak je to možné? Aby i ty největší vlády, pro které pracujeme, mohly splatit úroky, které si vymyslela FED, musí se znovu zadlužit - a ta další půjčka je opět s úrokem. A tak to jde pořád dál a dál... Už víte, na co ve skutečnosti poctiví lidé v tomhle světě pracují? Je nereálné splatit v tomhle systému dluhy! Tenhle Rockeffelerovsko/Rotchildovský systém je záměrně nastavený tak, aby dluhy vyvolával, přičemž ze světových dluhů profitují největší bankéři světa. Takže kam jdou ve skutečnosti výsledky naší práce pro systém konzumu? Pokaždé, když Federální rezerva a americké Ministerstvo financí "zachrání" banku, nepomáhá lidem, nýbrž ochraňuje bohaté. Velká banka nemůže nikdy zkrachovat, to jste ostatně viděli. CELOSVĚTOVÁ FINANČNÍ KRIZE = SPIKNUTÍ BOHATÝCH NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍCÍ VŠECHNY NÁRODY A VŠECHNY LIDI SVĚTA. A velké procento lidí, nejen v Americe, si to stále neuvědomuje. ps: Zajímavý, objektivní a dobře vyrobený film, který mnoha lidem určitě otevřel oči, kdy už nyní ví, že se nic ve světě neděje, jen tak samo od sebe a pro nic za nic:-)(23.4.2011)

• Marys

Ja som sa neskutočne nudil. Napriek hlasu Matta Damona a pekným záberom z vtáčej perspektívy ma to absolútne v ničom nenadchlo. Celý čas sa len kecá stále o tom istom, nič si z toho aj tak nezapamätám, "zápletku" s Islandom som vôbec nepochopil a úplne ma tento dokument uspal. Nie dobrý výber pre mňa.(13.5.2013)

Žiaľ, krutá realita... Financie v rukách psychopatov a výsledok sme mali možnosť vidieť v priamom prenose (a ešte budeme vidieť). V snahe o komplexnú interpretáciu stavu vecí siaha dokument po kanonáde pojmov a vysvetlení a preto je jeho neoddeliteľnou súčasťou tlačidlo pauza. Konieckoncov podobným syndrómom trpí aj The Big Short. Netreba čakať žiadnu oddychovku, ale plnú dávku faktov, po ktorých máte chuť vyskočiť z okna bez istenia, zatiaľčo tí odvážnejší jedinci so zmyslom pre kulinárstvo zrichtujú Molotovov koktejl pre ranný pozdrav do banky. Tento militantno-korporátny kapitalizmus nemá s demokraciou nič spoločné a pre svoje víťazenie vyčaruje aj nemožné, len aby dobrí ľudia nerobili nič.(20.7.2017)

MFF Bratislava 2010(20.11.2010)

• TheKiw

Podlézavě a manipulativně zabalená stupidita a lež. Abyste pochopili omyl filmu, vemte si přežraného Američana, který právě zemřel na infarkt a na jeho mrtvole hodují hyeny. Hyeny jsou samozřejmě bankéři a Amík je ekonomika. Film se nesnaží kritizovat to, že mrtvý byl hňup, protože se ujedl k smrti, nýbrž to, že hyeny ani nestíhají polykat. Hyeny navíc pracují v McDonaldu a Američana si samy vykrmily. Nejabsurdnější je ale to, že se přecpával, protože mu stát řekl, že tak může činit bez obav a stále poroste a bude sílit. Neříkám, že hyeny konají správně. Problém je v tom, že každý z nás by si Američana s radostí vykrmil, kdyby věděl, že až umře, stát mu přidělí dalšího. Neustálý (ENORMNÍ) důraz na nutnost brutálních regulací pak působí o to absurdněji. Jejich dopadem by totiž bylo, že se bude jedlík přežírat dál, jenom k jeho mrtvole hyeny nebudou moct. Pasáž o psychologických aspektech bankéřů nebo nehorázně nastříhané odpovědi dotazovaných jsou pak už pouhou třešničkou na hamburgeru. Mám chuť totalisticky tenhle snímek označit za nebezpečný pro veřejné mínění a vzdělanost. P.S.: Ano, přirovnání má díry, ale jádro je naprosto přesné.(28.2.2011)

Je mi z toho zle...(7.4.2011)

V hlavní roli MOC, neMOCní MOCnáři, sobectví, naivita. Podtitul tohoto snímku může znít také : Americký sen aneb jak z krásného domu zatíženého hypotékou zamířit do stanového města. Vina samozřejmě není pouze na bankéřích, bankách a ratingových agenturách, nýbrž i na stádě hloupých oveček, které si nechají vykecat díru do hlavy a upíši se v honbě za hmotnými statky klidně i "dáblovi" , jen aby měli ten samý krásný domeček co soused. Velmi dobrý dokument, který popisuje celou situaci kolem hypoteční krize v USA a lehce zabrousí v začátku i na Island. Vůbec na příkladu Islandu je vysvětlení tohoto celého "tunelu" stručné a jasné. Bohužel jsme se z něj nepoučili a sypeme peníze, které vlastně ani neexistují do Řecka, Španělska, Itálie a Portugalska. Velmi brzy se asi dočkáme dokumentu Finanční krize 2. Jenže ta už bude mnohem hlubší a možná ani nebude, kde se na tyto dokumenty dívat.(31.7.2011)

"Každý, kdo má moc, má obavy z toho, že by o ni přišel" to říkal, už Darth Sidious. Tento dokument o lidech, kteří de facto ovládají americkou legislativu, ukazuje skutečný svět jedné malé minority, která žije ve svém vlastním blahobytu, zkažené morálce a naprostém odcizení a běžné populace, na které parazitují. A divák, který aspoň trochu jeví zájem o problematiku a udrží pozornost, to má trochu problém strávit. O to víc v závěru, kdy je řeč o následcích krize a dalších krocích, ať už samotných bankéřů nebo vlád velkých světových mocností. Inside Job je náročný dokument, je odborný, (min. na první pohled) komplexní a těžko stravitelný, jeho poslední věty zní podobně je závěr Tropa de Elite 2: naivně optimisticky. Ale koneckonců, jak by mohl z těchto okolností znít jinak..(25.8.2011)

Tak mě napadlo, že i Danyho Parťáci by se cítili po shlédnutí tohoto snímku dost uboze. Opravdová mafie, která už ví jak v tom beztrestně chodit. Jen nechápu, co tím tento dokument chtěl říci a hlavně na jakou skupinou lidí se s tímto snímkem obrátit.(12.10.2011)

Kedysi som sa zaujímal o ekonómiu a preto ma tento dokument na prvý pohľad zaujal. Bol som ale zvedavý, čo je schopný ponúknuť aj menej erudovaným divákom. Na moje prekvapenie je tento dokument dostatočne jednoduchý, priamočiary a zrozumiteľný aj širším masám a napriek tomu že má zhruba dve hodiny, diváka, ktorého aspoň trochu zaujíma táto stále aktuálna téma, určite nebude nudiť. Škoda toho, že druhá strana vo väčšine prípadov odmietala rozhovory, ale to nemožno vyčítať tvorcom. Celkovo som bol teda spokojný, veľa vecí sa mi osvetlilo a vďaka tomuto dokumentu síce niesom expert na danú problematiku, avšak mám o niečo rozšírený obzor a doplnilo sa mi množstvo súvislostí. 75 %(21.12.2011)

V tomhle dokumentu se jen potvrzuje to, co si už většina lidí dávno myslí. Amíci to prostě nemaj v hlavě v pořádku, to už mi nikdo nevymluví. Jako dobře, mám možnost si nahrabat pěknej balík doláčů, mám možnost zašukat si za firemní prachy. Kdo by do toho nešel že? Ale nechat to dojít až tak daleko a bejt furt nenažranější a nenažranější, když už vím, že dřív nebo pozdějc se celej tenhle systém zhroutí, to už normální není. A když si vezmu tu druhou stranu, která si půjčovala na baráky atd. Tak snad nejsem úplnej idiot a nepůjčím si tolik, když vím, že to nebudu moct splácet! Jenom se divím, že se neobjevují konspirační teorie o tom, že celá ta krize byla uměle a schválně vyvolaná, jelikož nechat to dojít tak daleko a vykládat, jak je tenhle systém hypoték skvělej a neprůstřelnej, to snad nemůže nikdo myslet vážně. A Barack tomu nakonci nasadil korunu fakt, že jo! Jsem nasranej! Doporučuji se na tenhle dokument nedívat, nebo budete vytočení stejně jako já!!(12.5.2011)

Velice podrobné vylíčení ekonomického poklesu ve světě, stačí pár osob s příjmy kolem 450 milionů, několik lobbistů a je na světě nová chřipka ve finančním systému. Myslím si, že každého i toho co nestuduje ekonomický obor toto nadchne.(4.6.2011)

Vyborny dokument plny rozhovoru a citaci zprav o pricinach, prubehu a dopadech financni krize. Jsou zde ukazani a jmenovani lide odpovedni za rozpoutani financniho prerozdeleni bankovnich sektoru, kolik na tom vydelali a jak se podle nich vlastne nic nestalo. Poucne, ale k nasrani.(1.7.2011)

• waits

Island. Krásné místo. Pak vypravěč oznámí: "Ale v roce 2000 začala isladnská vláda s deregulacemi. Měly katatrofální důsledky." Patetická hudba, záběry na duhové hory na jihu, bahenní jezírka u Akureiry, střih. "Začalo to těžbou hliníku, tam na polích." Střih. Island privatizoval největší banky. Byl to jeden z největších experimentů, které kdy byly ve finanční msvětě provedeny" Island Fergusson, stejně jako Moore ví iž před natáčením jak bude vypadat závěr jeho dokumentu, není ovšem tak lidově podbízivý, tak okatě demagogický a většina jeho fakt je pravdivá. Jejich poskládání a interpretace je už pak věc jiná. Hned v prvních deseti minutách, pojednávajících o Islandu stihne Ferguson ukázat na spoustu viníků: vláda, bankéři, nadnárodní společnosti, ale především deregulace a volný trh. Neopomene zdůraznit, že právníci jezdí v terénních vozech (na Islandu tak jezdí prakticky každý), neřekne nám, jak finančně zničily přicházející nadnárodní společnosti Island (třeba ano, ale kupříkladu Landsbanki byla privatizovana do islandských rukou), nevysvětlí, proč byly deregulace v realitách katastrofou. Už jen těhle deset minut nabízí tolik materiálu k oponentuře...jak diskutovat s dvěma hodinami? Dokument se nebojí používat finančního slangu, ale neuvádí věci v souvislostech a nedává slovo jinému názoru, a to ani jednou. S takovým přístupem se pak dá s tématem naložit jak je libo, obzvlášt když téma je komplikované, ale přitom má každý poct, že mu rozumí (něco jako fotbal). Diskutovat s filmem nelze, je v něm příliš mnoho zavádějících a jednotlivých informací. (Snad jen naprosté základy: Banky prodávají CDS investorům u kterých nikdo neví, co obsahují. Ptám se, investoři snad nejsou vini. Co investoři když kupují něco, čemu nerozumnějí? Banky jsou viněny z realitního boomu, která neměl smysl, navíc neexistovaly limity, každý si mohl půjčovat, kolik chtěl.. Není řečeno, že to byl Clinton, který banky nutil pod heslem půjčovat i méně movitým Američanům, není naznačeno, že za půjčené peníze a jejich vrácení je zodpovědný prioritně dlužník, nikoliv věřitel.) Důležité je vyznění: Banky jsou příliš velké na to, aby padly, je potřeba to změnit (souhlasím), finanční sektor se spojil s politikou a všechno ovládá a ničí obyčejné lidi. Zastavte bankéře, seberte jim platy, nenechejte je spekulovat, budeme se mít lépe. No, když myslíte... Pro Karlose80: Chtěl jsem diskutovat o zlatém standardu, který není všelékem, inflace za něho existovala (v letech 1945-1973 oscilovala v USA mezi hodnotami -0,2-12%, v 90,letech pak např.od 1,1-2,3 (!) )%, krize byly také, chtěl jsem něco napsat o FEDu, který je soukromou bankou, ale samotný fakt nehraje žádnou velkou rolu. Guvernéra jmenuje prezident, stejně jako u nás. banka je nezávislá v měnové politice a je nezávislá na vládě, stejně jako u nás. Chtěl jsem se zeptat, která jiná centrální banka půjčuje peníze bezúročně a jak tisknutí dolaru (což je jen mediální opis, žádné peníze se netisknou) ovlivnuje hodnotu třeba švýcarského franku, ale došel mi dech. Závěrečný revoluční patos příspěvku mi totiž přišel tak soudružský, až mi z toho bylo podvně po těle.(26.7.2011)

Výborný dokument.... a to i přesto, že se v ekonomice moc nevyznám a občas sem se trochu ztrácel. Je až neuvěřitelný co lidi dokážou...(25.8.2011)

Nejsem ekonom, takže některým věcem jsem asi úplně neporozuměl, ale to základní jsem pobral. Akorát nechápu pobuřování se nad skutečností, že pánové z Wall Street šňupou koks a chodí za prostitukami, přičemž „poté bez výčitek svědomí jdou domů za svými ženami.“ Nemělo to absolutně žádnou spojitost s finanční krizí a byl to vyloženě jejich soukromý život. Holt puritánská Amerika. Navíc ustavičné opakování, zobrazování grafů bez vysvětlení nebo popisů, laciné usekávání rozhovorů s "padouchy" uprostřed věty a skutečnost že to "moderuje" člověk, který o ekonomice ví asi tolik co já, tomu moc nepomálo, o absenci humoru nemluvě. A zobrazení ztráty domu mexické rodiny v důsledku toho, že neumí anglicky a nepřečetli si smlouvu byla naprosto nemístná. Ale i tak - 80 % Výborná věc, pokud chcete vědět, jak to všechno začalo.(12.9.2011)

V podstatě bych napsal úplně to samé jako Karlos80. Skvělý komentář!(28.12.2011)

Pěkně a přehledně natočené. Svět se máchá v korupci politiků a nikdo není potrestaný. Tak máme tu slavnou demokracii...... dost drahou.(26.7.2012)

Ten film rozhodně není nestranný jak se občas snaží tvářit (mezititulky o tom, kdo všechno odmítl vyjádření pro film, ač se autoři snažili), vůbec se nebaví o možných kladech finančních derivátů, potažmo finančních trhů. Svou střídmostí a nepatetičností je však ze svého pohledu seriózním přístupem k hledání počátků finanční krize a ve zjednodušené zkratce dokáže mnohé vysvětlit. Jestli dokáže svým lehce buřičským závěrem něco změnit, to je jiná otázka.(21.3.2013)

Velmi slusne spraveny dokument o financnej krize v 2008. Vacsinu 'hlavnych hrdinov' sa sice nepodarilo dostat pred kameru, ale skor je to o tom, ze clovek dostane na jednom mieste dost zrozumitelne vysvetlene, ako vlastne k tomu doslo. K tomu daky background, ze preco bola legislativa taka aka bola a tiez nie moc uteseny zaver... Ale vazne velmi zaujimavo a prehladne spracovane. K tomu vyborny 720p rip, no radost sledovat :) 8/10 [#72/2012](26.12.2012)

Skvělé!(7.4.2013)