Finanční krize

• USA Inside Job (více)

Na Cenu Akademie nominovaný režisér Charles Ferguson (Konec v nedohlednu) uvádí finanční krize, první film, který odhaluje šokující pravdu, jež se skrývá za ekonomickou krizí z roku 2008. Globální finanční kolaps přišel na dvacet bilionů dolarů, miliony lidí připravil o práci a jejich domovy. Pomocí rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s významnými finančními odborníky, politiky a novináři finanční krize hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky. (oficiální text distributora)

Paity

Patrně nejlepší dokument k finanční krizi, který byl natočen. A patrně nejlepší na to, aby všechny souvislosti pochopil i naprostý laik, který se ve světě finančníků běžně nepohybuje. Takže mu pak bude stejně jako mě stačit několikrát přetočit vysvětlování některých grafů, aby vše pochopil. :-) ()

bloodline

Žiaľ, krutá realita... Financie v rukách psychopatov a výsledok sme mali možnosť vidieť v priamom prenose (a ešte budeme vidieť). V snahe o komplexnú interpretáciu stavu vecí siaha dokument po kanonáde pojmov a vysvetlení a preto je jeho neoddeliteľnou súčasťou tlačidlo pauza. Konieckoncov podobným syndrómom trpí aj The Big Short. Netreba čakať žiadnu oddychovku, ale plnú dávku faktov, po ktorých máte chuť vyskočiť z okna bez istenia, zatiaľčo tí odvážnejší jedinci, so zmyslom pre kulinárstvo, zrichtujú Molotovov koktejl pre ranný pozdrav do banky. Tento militantno-korporátny kapitalizmus nemá s demokraciou nič spoločné a pre svoje víťazenie vyčaruje aj nemožné, len aby dobrí ľudia nerobili nič. ()

iampatrik

55% Dokument, který už od první minuty chrlí změť ekonomických výrazů. Ten úřad udělal tohle, ten druhý tamto, tenhle člověk může za tohle, tamten za něco jiného. Neříkám, že jsem tomu nerozumněl nebo že by mě dokumenty nebavily, ale tohle byla spíše ekonomická přednáška, která mě míjí, ač se jedná o zajímavé téma, které hýbe celým světem ještě teď. ()

McFee

Perfektní dokument i co se vizuální stránky týče, ovšem pro mě jakožto naprostého laika chvílemi trochu nesrozumitelný (např. AAA, CDO, deriváty apod.). Uvítal bych více přirovnání a jednodušího vysvětlení, co, kdo, proč (ne)dělal atd. Jinak co se týče samotného obsahu, hnus velebnosti, naprosto ignorantské chování bankéřů, makléřů a dalších, lhaní do kamery, překrucování otázek. A nejhorší je že ti co to celé pos***i hezky zůstávají sedět na svých židlých a ovládají ten stejný sektor vesele dál... ()

Mo.

Absurdita finančního světa servírovaná na zasmrádlém stříbrném podnosu. [--] Lidé touží po baráku s bazénem, ale nemají na něj peníze, takže si vezmou na barák půjčku (hypotéku) a zavážou se tak platit každý měsíc po dobu pár desítek let splátky (přestože jim nikdo nemůže zaručit, že budou mít z čeho ty peníze platit). Spousta lidí chce barák, takže si berou hypotéku a trh s nemovitostmi roste (a s ním i hodnota domu). Věřitel (realitní kancelář) prodá hypotéku bance, která vytvoří bankovní produkt, který umožňuje s hypotékou dále obchodovat a přeprodat ji investorům (kteří předpokládají další růst cen nemovitostí). Pojišťovny pomocí svých produktů pojišťují hypotéky (bankovní produkty bank) proti případné insolvenci dlužníků (případ, kdy majitelé domů nejsou schopni platit za hypotéku měsíční splátky), za což inkasují miliardy. Pojišťují ovšem jen takové, které jsou přiměřeně rizikové. Obchody s bankovními produkty kolem hypoték provádějí bankéři, kteří taky chtějí barák s bazénem (ideálně rovnou pět baráků a eskadru letadel k tomu), takže se to zařídí tak, aby bylo možno obchodovat co největší množství hypoték, včetně těch rizikových (neboť čím víc obchodů, tím víc peněz pro bankéře). Vzniknou tak toxické balíčky s hypotékami (CDO), které ratingové agentury označují jako bezrizikové (AAA), neboť jsou za to placeny bankami, které potřebují mít takových áčkových hodnocení co nejvíc, aby na nich mohly vydělávat. K tomu se využívá pákového efektu (leverage), kde si banky půjčují desetinásobně více peněz, než sami mají, aby mohli provádět co nejvíc obchodů (co film nezmiňuje a co je taktéž zajímavé je, že peníze jsou vytvářeny z ničeho; doslova stisknutím tlačítka Enter v centrální bance, která množství peněz, které bankám "půjčuje", reguluje pomocí úrokových sazeb). Jednotliví bankéři, kterým jde pouze a jenom o prachy (konkrétně o co největší množství peněz v co nejkratším čase) pravidelně fetujou koks, šukaj prostitutky a navštěvují psychologické poradny, aby se z toho všeho nezbláznili. Všichni se tváří, že je to tak normální. Spirála se roztáčí tak dlouho, až to celé praskne, což se stane přibližně ve chvíli, kdy si lidé konečně připustí, že domů (vlastněných investory), které jsou bez obyvatel (neboť vidlák si vzal hypotéku a nebyl shopný ji splácet) je příliš mnoho a poptávka trhu je příliš malá (tím pádem není, kdo by platil měsíční splátky za hypotéky). V té chvíli začnou všichni bláznit a strašně se diví, jak k něčemu takovému mohlo dojít. Banky začínají spekulovat na pokles a celé se to hroutí jako domeček z karet. A teď hlavně přijít na to, kdo za to může, že jo? [--] Inside Job se snaží exaktně popsat něco, čemu vlastně nikdo na světě tak úplně nerozumí. Celý systém peněz funguje pouze z jediného důvodu: Kvůli tomu, že lidé v to věří a zároveň předpokládají, že někde existuje někdo (banky, státní instituce, ekonomové...), kdo tomu všemu rozumí, kdo ví, co dělá, a kdo dokáže přesně předpovědět, kam to celé spěje. Jinými slovy systém funguje na základě přesvědčení, že lidé (trh) jsou racionální. Ale skutečnost je přitom taková, že existence peněz stojí pouze na iracionální víře, že ty zelené papírky mají nějakou hodnotu. Toto základní absurdní přesvědčení se pak odráží ve všech segmentech současného finančního trhu. Základní problém je v tom, že je to celé jen hra s čísly a vírou. Vírou, na které stojí celá společnost, která je, stejně jako samotná ekonomika, nikdy nekončící experiment s nejistým výsledkem; jen holt ty ekonomické ukazatele jsou něco, na čem je to názorně vidět (na rozdíl od mezilidských vztahů nebo lidské psychiky). Navíc je vše provázané a vše souvisí se vším: Jako vůbec nejšílenější příklad se jeví profesoři na ekonomických školách, které jsou nepřímo podporovány bankami, a ty zase mohou fungovat pouze na základě (a za podpory) ekonomických teorií, jejichž zastánci jsou oni profesoři. To ukazuje, o čem to celé je: O ideologii. Finanční krize nebyla žádná konspirace (žádný inside job) ani výsledek špatné práce několika bankéřů nebo finančních institucí, ale selhání samotného systému. Selhání víry v něj (proto je finanční krize někdy označována za krizi důvěry). [--] Celkově se jedná o velmi přehledný, srozumitelně podaný a solidnými argumenty podepřený hon na čarodějnice. On totiž hlavní problém tohoto filmu je ten, že se snaží najít viníky. Celý dokument by bohužel mohl být o třídu lepší, kdyby se nesnažil neustále najít někoho, na koho by šlo ukázat prstem a označit ho za "toho zlého hocha, který to všechno způsobil". A samozřejmě je tu zřejmá snaha ty zlé hochy spravedlivě potrestat a ukázat, že to a to rozhodně neměli dělat, protože jen díky tomu se to všechno stalo. Což je prostě neskutečně naivní a zaujatý pohled. Závěr filmu to sice trochu zachraňuje (a hned vzápětí pohledem na Statue of Liberty zase kazí), když lehce nadhazuje, že se vlastně stejně nic podstatného nezměnilo a celé je to problém systému, ale koukalo by se na to mnohem líp, kdyby filmaři zůstali u strohého popisu faktů a toho, jak to funguje ve finančním světě. Protože otázka "kdo za to může" je úplně nesmyslná - odpovědí není samozřejmě nic jiného, než "my všichni". A spekulovat nad tím, co se "mělo/nemělo" udělat je úplně stejně k ničemu - je mnohem zajímavější podívat se na to, co se opravdu stalo a zamyslet se nad tím, proč se to stalo. A dovést to zamyšlení do konce. Chtělo by to méně obviňování a manipulace s divákem, a ještě o něco důslednější analýzu. () (méně) (více)

angloumene

V rámci poměrně složité problematiky je výsledný popis finanční krize 2008 maximálně srozumitelný, podrobný, logický a názorný. Pro hlubší nahlédnutí do tohoto tématu mohu jedině doporučit. ()

TheKiw odpad!

Podlézavě a manipulativně zabalená stupidita a lež. Abyste pochopili omyl filmu, vemte si přežraného Američana, který právě zemřel na infarkt a na jeho mrtvole hodují hyeny. Hyeny jsou samozřejmě bankéři a Amík je ekonomika. Film se nesnaží kritizovat to, že mrtvý byl hňup, protože se ujedl k smrti, nýbrž to, že hyeny ani nestíhají polykat. Hyeny navíc pracují v McDonaldu a Američana si samy vykrmily. Nejabsurdnější je ale to, že se přecpával, protože mu stát řekl, že tak může činit bez obav a stále poroste a bude sílit. Neříkám, že hyeny konají správně. Problém je v tom, že každý z nás by si Američana s radostí vykrmil, kdyby věděl, že až umře, stát mu přidělí dalšího. Neustálý (ENORMNÍ) důraz na nutnost brutálních regulací pak působí o to absurdněji. Jejich dopadem by totiž bylo, že se bude jedlík přežírat dál, jenom k jeho mrtvole hyeny nebudou moct. Pasáž o psychologických aspektech bankéřů nebo nehorázně nastříhané odpovědi dotazovaných jsou pak už pouhou třešničkou na hamburgeru. Mám chuť totalisticky tenhle snímek označit za nebezpečný pro veřejné mínění a vzdělanost. P.S.: Ano, přirovnání má díry, ale jádro je naprosto přesné. ()

lareinna

Veľmi, veľmi dobrým spôsobom natočený dokument. Pravdou je, že človek ani nemusí byť študovaný ekonóm, aby pochopil o čo tu ide. Všetko stojí a padá na tom, že pri „finančnom korýtku“ stoja už desaťročia tí istí ľudia, (ktorí nanajvýš podporujú prostitúciu a drogy, tým pádom zároveň aj kriminalitu, keďže sa na tom sami podieľajú). Za tým ako funguje ekonomika a finančný systém, je treba hľadať vždy len vrchných 5 – 10%. Veľmi dobre natočený dokument, v ktorom si títo významní páni a dámy priam ukážkovo "kydajú" na hlavu – a to priamo z ich vlastných úst. ()

Marys

Ja som sa neskutočne nudil. Napriek hlasu Matta Damona a pekným záberom z vtáčej perspektívy ma to absolútne v ničom nenadchlo. Celý čas sa len kecá stále o tom istom, nič si z toho aj tak nezapamätám, "zápletku" s Islandom som vôbec nepochopil a úplne ma tento dokument uspal. Nie dobrý výber pre mňa. ()

mota

Prodavat investorum spatne uvery jako A-ckove a soucasne si je nechat pojistit proti upadku, aniz by o tom klienty informovali, neni maklerstvi, ale sazkarstvi na prohru spatneho kone, ktereho prodali hloupemu zavodnikovi. ()

waits

Island. Krásné místo. Pak vypravěč oznámí: "Ale v roce 2000 začala isladnská vláda s deregulacemi. Měly katatrofální důsledky." Patetická hudba, záběry na duhové hory na jihu, bahenní jezírka u Akureiry, střih. "Začalo to těžbou hliníku, tam na polích." Střih. Island privatizoval největší banky. Byl to jeden z největších experimentů, které kdy byly ve finanční msvětě provedeny" Island Fergusson, stejně jako Moore ví iž před natáčením jak bude vypadat závěr jeho dokumentu, není ovšem tak lidově podbízivý, tak okatě demagogický a většina jeho fakt je pravdivá. Jejich poskládání a interpretace je už pak věc jiná. Hned v prvních deseti minutách, pojednávajících o Islandu stihne Ferguson ukázat na spoustu viníků: vláda, bankéři, nadnárodní společnosti, ale především deregulace a volný trh. Neopomene zdůraznit, že právníci jezdí v terénních vozech (na Islandu tak jezdí prakticky každý), neřekne nám, jak finančně zničily přicházející nadnárodní společnosti Island (třeba ano, ale kupříkladu Landsbanki byla privatizovana do islandských rukou), nevysvětlí, proč byly deregulace v realitách katastrofou. Už jen těhle deset minut nabízí tolik materiálu k oponentuře...jak diskutovat s dvěma hodinami? Dokument se nebojí používat finančního slangu, ale neuvádí věci v souvislostech a nedává slovo jinému názoru, a to ani jednou. S takovým přístupem se pak dá s tématem naložit jak je libo, obzvlášt když téma je komplikované, ale přitom má každý poct, že mu rozumí (něco jako fotbal). Diskutovat s filmem nelze, je v něm příliš mnoho zavádějících a jednotlivých informací. (Snad jen naprosté základy: Banky prodávají CDS investorům u kterých nikdo neví, co obsahují. Ptám se, investoři snad nejsou vini. Co investoři když kupují něco, čemu nerozumnějí? Banky jsou viněny z realitního boomu, která neměl smysl, navíc neexistovaly limity, každý si mohl půjčovat, kolik chtěl.. Není řečeno, že to byl Clinton, který banky nutil pod heslem půjčovat i méně movitým Američanům, není naznačeno, že za půjčené peníze a jejich vrácení je zodpovědný prioritně dlužník, nikoliv věřitel.) Důležité je vyznění: Banky jsou příliš velké na to, aby padly, je potřeba to změnit (souhlasím), finanční sektor se spojil s politikou a všechno ovládá a ničí obyčejné lidi. Zastavte bankéře, seberte jim platy, nenechejte je spekulovat, budeme se mít lépe. No, když myslíte... Pro Karlose80: Chtěl jsem diskutovat o zlatém standardu, který není všelékem, inflace za něho existovala (v letech 1945-1973 oscilovala v USA mezi hodnotami -0,2-12%, v 90,letech pak např.od 1,1-2,3 (!) )%, krize byly také, chtěl jsem něco napsat o FEDu, který je soukromou bankou, ale samotný fakt nehraje žádnou velkou rolu. Guvernéra jmenuje prezident, stejně jako u nás. banka je nezávislá v měnové politice a je nezávislá na vládě, stejně jako u nás. Chtěl jsem se zeptat, která jiná centrální banka půjčuje peníze bezúročně a jak tisknutí dolaru (což je jen mediální opis, žádné peníze se netisknou) ovlivnuje hodnotu třeba švýcarského franku, ale došel mi dech. Závěrečný revoluční patos příspěvku mi totiž přišel tak soudružský, až mi z toho bylo podvně po těle. () (méně) (více)

RomanHyde

V hlavní roli MOC, neMOCní MOCnáři, sobectví, naivita. Podtitul tohoto snímku může znít také : Americký sen aneb jak z krásného domu zatíženého hypotékou zamířit do stanového města. Vina samozřejmě není pouze na bankéřích, bankách a ratingových agenturách, nýbrž i na stádě hloupých oveček, které si nechají vykecat díru do hlavy a upíši se v honbě za hmotnými statky klidně i "dáblovi" , jen aby měli ten samý krásný domeček co soused. Velmi dobrý dokument, který popisuje celou situaci kolem hypoteční krize v USA a lehce zabrousí v začátku i na Island. Vůbec na příkladu Islandu je vysvětlení tohoto celého "tunelu" stručné a jasné. Bohužel jsme se z něj nepoučili a sypeme peníze, které vlastně ani neexistují do Řecka, Španělska, Itálie a Portugalska. Velmi brzy se asi dočkáme dokumentu Finanční krize 2. Jenže ta už bude mnohem hlubší a možná ani nebude, kde se na tyto dokumenty dívat. ()

Atheas

Tak mě napadlo, že i Danyho Parťáci by se cítili po shlédnutí tohoto snímku dost uboze. Opravdová mafie, která už ví jak v tom beztrestně chodit. Jen nechápu, co tím tento dokument chtěl říci a hlavně na jakou skupinou lidí se s tímto snímkem obrátit. ()

jilda

Pěkně a přehledně natočené. Svět se máchá v korupci politiků a nikdo není potrestaný. Tak máme tu slavnou demokracii...... dost drahou. ()

M1k9

Velmi dobrý dokument opřený o fakta. Určití lidé využívají hlouposti (neznalosti) jiných lidí a to jim dává moc. 8.5/10 ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky