Finanční krize

Dokumentární

USA, 2010, 120 min

Alex Heffes

Audrey Marrs

Ps: Předem upozorňuji že nemám finanční vzdělání a že jsem se na dokument koukal jen jako obyčejný divák, avšak s patřičným zaujetím pro danou problematiku. Hnus, hnus a ještě jednou hnus, ano peníze skutečně nesmrdí, a kdo je má, tomu patří svět a pochopitelně chce ještě víc, zvláště když se člověku naskýtají takové možnosti. To je nemoc, táhnoucí se jako mor, soupeření vypočítavých a ziskuchtivých bankovních elit o vliv a moc, oni to celé pojali jako hru, vzájemně se předhánějí v tom, kdo si koupí víc vil u moře, jacht nebo rovnou Boeingů (na co vlastní banka několik těchto letadel?), rizika veliká ale zodpovědnost nulová, je to nemoc která globálně nekale ovlivňuje celou tuto do morku kosti prohnilou a zkaženou společnost. Proč má být bankéř, finanční analylik, poradce atp, placen víc než třeba inženýr ve stavebnictví? Proč když udělá chybu nenese za nic naprosto žádnou zodpovědnost a téměř mu nehrozí postih? Proč ty neadekvátní odměny i v době krize? Potopíme banku a ještě se štědře odměníme! Mnoho otátek, odpovědi však nepřesvědčivé, jen mlžení nebo rovnou lhani! Krásné nebo spíše smutné to srovnání běžných průměrných platů, průměrných důchodů a platů a odměn z této sféry, nehorázné téměř nelidské rozdíly! Viz tabulka v dokumentu. Ano, to jsou ty pověstné, stále se rozevírající nůžky, prohubující se propastné rozdíly, likvidace střední třídy, třídění lidí jen na bohaté a chudé. Nyní nebo před pár roky skončil největší ekonomický boom v historii. Problém spočívá v tom, že tento boom vznikl "na dluh". Byl vytvořen inflací nikoli výrobou. Vznikl z půjček, nikoli prací. Jsme zdánlivě bohatí, ale společnost tak, jak ji známe, se stále hroutí. Viz některé státy v Evropě (Španělsko=opět boom, založený na hypotékách a úvěrech atp). Americké stanové městečka, které obývají lidé, kteří přišli díky krizi o vlastní bydlení, které si pořídili téměř zadarmo, díky nějakým těm vychcaným produktům, hromady nezaměstnaných a nežádoucích lidí v této kolébce demokracie, dokonce i lidi kteří mají VŠ vzdělání jsou kolikrát na okraji společnosti ! Celý tento problém, myšleno globálně, je ale položený na zcela jiných základech a to těchto. Až do roku 1971 byl totiž americký dolar, technicky řečeno, derivátem zlata. Po roce 1971 se stal derivátem dluhu. Velmi zjednodušeně se dát říct, že po roce 1971 se všechny peníze staly dluhem. Odříznutí dolaru od zlata, bez schválení kongresu, byla jednoduše bankovní loupež neslýchaných rozměrů. Jakmile Nixon porušil vztah dolaru ke zlatu, cena zlata začala stoupat a odstartovala inflace do té doby takřka neznámý pojem. Jak bude stoupat nebo klesat cena zlata vůči dolaru, budou přicházet největší vzestupy a sestupy, jaké kdy svět viděl. Oddělením zlata od dolaru vstupujeme do období extrémní finanční nestability. Bohatí velmi zbohatnou a ostatní budou smeteni. Jsem zvědav na dobu kdy americký dolar už nebude mít žádnou cenu. Ale oni si nějak poradí že? Zasepříště něco vymyslí a lidi jim na to skočí, krize se bude opakovat a dokonce hrozí i hyperinflace, možná podobná té po válce v Něměecku. Všechny naděje teď vkládají do Obamy a jeho reforem (stejně tak my do Nečase), do reforem, za nimiž budou ve velké míře stát všichni ti lidé z Bushovi prohnilé a zkorumpované administrativy, kteří tuto krizi zavinili a kterými se poslušný panáček Obama obklopil, změna jak hadr, něco mi to ale připomíná a nemusím chodit daleko:-) Zpátky k dokumentu. Kolik že tam z toho výčtu jmen bylo procent sionistu? Stále více a více se mluví o nějaké nadvládě světa mocnými sionisty a stále více a více indicií tomu napovídá že se tak někde v zákulisí skutečně děje a něco nekalého se na nás opět chystá. Nic proti nim, ale dejte jim moc a následky nese celá společnost. Ostatně to vidíte. Kolik z těch elit, kteří za tuto krizi de facto můžou (samozřejmě že to bylo celé spuštěno účelně, ostatně jako první krize ve třicátých letech, rozpoutávaní válek atd, atd), tu vůbec vypovídalo a nějakým způsobem se zodpovídalo? Ben Bernanke (FED), Alan Greenspan, Larry Summers, Henry Paulson a další? Samozřejmě ani jeden:-) Konec tohodle vsrabu se zdá být v nedohlednu, ano zpovídali se tam před kongresem nějací lidé z bank (docela je tam dusili, jak v politických procesech z padesátých let, ale jinak to asi nejde), někteří si šli i sednout (u nás by to asi nehrozilo), bohužel ty největší esa se dál v klidu můžou smát, tyto elity jsou neohrozitelní a téměř nepostižitelní, tyto elity díky svému velkému vlivu určují kdo bude americe vládnout (vkládají peníze do různých kampaní), a běda jak nebude poslouchat, tak dopadne jako Kennedy, který se vzepřel sionistům, a nakonec ho z Dallasu vezli ve futrálu, tito finanční elity představují skutečně to největší světové zlo a vypadá to že tomu nebude snad nikdy konec, o provázanosti těchto elit, viz třeba se školským systémem, netřeba nic dodávat. Zatím vidím také jasný záměr, do budoucnosti, na ovládnutí školského systému. Vše zůstat v rodině po dlouhé generace, protože my na to máme, ty do systému a fungování peněz přeci nemůžeš nakouknout, ty se jdi klouzat, tebe budeme jednou ovládat, přeci ten kdo má dnes ekonomické vzdělání je na vrcholu Olympu. Kolik že to říkali že se platí školné na proslulém Hardwardu? Achjo zase nic:-) Trochu jsem čekal že tu padne i zmínka o americké centrální bance FEDu (a nic moc, to je totiž druhý velmi závažný problém), soukromé instituci, která má monopol na tvorbu a regulaci dolaru, který hýbe s ekonomikou celého světa, a která představuje druhé vysoké zlo, tato banka, která díky naprosto dominantnímu vlivu amerického dolaru ve světě má v podstatě moc regulovat celosvětovou ekonomiku. Právě FED je pro nás všechny stěžejní - tam, když to bankéři neodhadnou správně a stáhnou třeba z trhu víc peněz než bylo v dané chvíli zdrávo, mohou způsobit díky provázanosti světové ekonomiky globální krizi - nechtěně i uměle. Problém je ale v tom, že tato banka zvaná FED - tak trochu centrální banka světa - je soukromá (to je to nejpodstatnější a klíčové), takže ani vláda USA tam nemá oficiálně možnost zasahovat do její činnosti. Zároveň má však tahle soukromá banka globální vliv. To je celosvětový kocourkov! Docela zajímavé, co říkáte? Ekonomika má centrum v USA a centrální banka USA je soukromá. Co z toho vyplývá? Není snad pravda taková, že ve skutečnosti my všichni sloužíme jen několika šťastným bankéřům z Wall Street, kteří mají všechny peníze světa v rukávu, když nejmocnější centrální banku světa nemůže pro soukromé vlastnictví kontrolovat žádná vláda světa? Doposavad za těch cca 80 let co tento monopol existuje, tam nebyl proveden jeden jediný audit! Oni i vládám na různé projekty půjčují peníze jen s úrokem. Co je na tom podstatné pro nás všechny? Jestliže i FED jako banka světa stále tiskne a vydává peníze jedině s úrokem (a to i americké vládě na různé projekty atd), pak pracujeme nikoliv pro lepší zítřky, ale pro další a další dluhy. Jak je to možné? Aby i ty největší vlády, pro které pracujeme, mohly splatit úroky, které si vymyslela FED, musí se znovu zadlužit - a ta další půjčka je opět s úrokem. A tak to jde pořád dál a dál... Už víte, na co ve skutečnosti poctiví lidé v tomhle světě pracují? Je nereálné splatit v tomhle systému dluhy! Tenhle Rockeffelerovsko/Rotchildovský systém je záměrně nastavený tak, aby dluhy vyvolával, přičemž ze světových dluhů profitují největší bankéři světa. Takže kam jdou ve skutečnosti výsledky naší práce pro systém konzumu? Pokaždé, když Federální rezerva a americké Ministerstvo financí "zachrání" banku, nepomáhá lidem, nýbrž ochraňuje bohaté. Velká banka nemůže nikdy zkrachovat, to jste ostatně viděli. CELOSVĚTOVÁ FINANČNÍ KRIZE = SPIKNUTÍ BOHATÝCH NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍCÍ VŠECHNY NÁRODY A VŠECHNY LIDI SVĚTA. A velké procento lidí, nejen v Americe, si to stále neuvědomuje. ps: Zajímavý, objektivní a dobře vyrobený film, který mnoha lidem určitě otevřel oči, kdy už nyní ví, že se nic ve světě neděje, jen tak samo od sebe a pro nic za nic:-)(23.4.2011)

Výborný komplexný dokument o finančnej kríze, kde nechýba nič od začatia, vývinu až po ukázania prstom na vinníkov. Prakticky ukazuje akí sú americkí volstriťáci bezcitní a nemorálni(ktovie či si to vlastne uvedomujú), ako hazardujú s peniazmi obyčajných ľudí, vytvárajú peniaze prakticky z ničoho a keď nevedia čo s nimi, pripíšu si odmeny alebo zaplatia ratingovej agentúre (-Tá mi prišla obzvlášť absurdná. ,Profesionálna´ ratingová agentúra, čo má k profesionalite ďaleko(až na druhý koniec) a na súdoch sa odvoláva typom: však to je len náš názor, nemali ste sa nim riadiť. -) alebo na dajaký pochybný výskum. Film je obohatený postrehmi a komentármi odborníkov prakticky z celého sveta, no berie si na paškál aj tých čo sa priamo podieľali na konečnom páde burzy. Ferguson nešetrí otázkami u tých, ktorí mu otvorili dvere. Najviac ma zaráža, no zároveň neprekvapuje, absentujúce vyšetrovanie, znovuvymenovanie do funkcií a samotná ľudská povaha. Dokument je pre laika sčasti ťažko stráviteľný a chaotický, sám som celému mechanizmu stopercentne neporozumel a na mená spolu s vrtochami bánk som sa úsilne sústredil. Určite si ho pozriem znova. Toľko k mojim dojmom z dokumentu. 8/10(25.7.2011)

Oskarový dokument 2011. Mělo by to být povinný dílo od základních škol až po domovy pro seniory. Krásně a jednodušše popisuje příčiny vzniku finanční krize. Tento dokument může být průlomovým dílem pro všechny daňový poplatníky, aby jsme si dali pozor nejenom na velké korporace, ale i na vysoké představitele vlád. Business je business a velký business jde i přes mrtvoly. Klobouk dolů nad odvahou tvůrcu tohoto snímku, určitě si nadělali hodně nepřátel. Hodnocení: 80 %(7.9.2011)

myslim, ze celkom objektivny dokument, kde davaju tvorcovia prednost hlavne erudovanym odbornikom a svedkom, nepouzivaju lacne propagandisticke nastroje typu vrahu z Wall Streetu, ale dokazu nahnat strach aj tak. Dokument, ktory len potvrdzuje ze mocní a bohatí tohto sveta naozaj vzdy obidu so zdravou kozou a moralka sa proste v tomto odvetvi nenosi. A co je este horsie, ti isti ludia su nadalej pri kormidle a nadalej budu rozhodovat o buducom smere americkej a tym padom z velkej miery este aj svetovej ekonomiky. God help us !(22.10.2011)

Zajímavý dokument se spoustou dotyčných, které mají za následek celosvětovou krizi. Kéž by se svět z tohodle poučil a kritická situace se už nikdy neopakovala. Bohužel, se bojím, že to bude spíš naopak, dokud nebudou v čele ti správní lidí. Na tomto díle byly pro mě zajímavé hlavně dvě věci. První byla, jak někteří dlouho přemýšleli o svých odpovědích či odmítli konkrétní situaci komentovat. To je hned vidět, že něco tají a neříká vše upřímně a pravdivě. A druhá věc co je zajímavé, jak krize jednoho segmentu, jednoho státu se podepíše na celém světe. To jen ukazuje, jak všechno se vším souvisí, v ekonomice je to ještě umocněno na druhou. Inside Job je interesantní dílo, kde chválím hlavně Charlese Fergusona, že něco takového se odvažil zinscenovat. Hodnotím 80%, čtyři hvězdy.(10.2.2012)

Já nesouhlasím s tvrzením Djokomy, že jde o dokument pro masy. Já se zabývám financemi dlouhá léta a toto téma je mi velmi blízké a rozumím mu, ale i pro mě byl dokument neuvěřitelně rozvláčný. Sledovat dokument tohoto typu dlouhé dvě hodiny, to není jen tak a myslím, že než se dobéřé konce, 90% lidí od něj odejde. Počítám, že hodina by stačila až nad hlavu, takhle předpokládám, že se dokument mine účinkem. Ale pro toho, kdo u něj vydrží, interesantní. To ano.(15.3.2012)

Nekomplexní. Inside job je dokument sestříhaný s tolika lidmi a takovým tempem, že udržet si odstup a přehled zvlášť pro člověka, který není zrovna kovaný v ekonomii...je téměř nemožné. A tak mu z celého snímku zbyde jen informace o tom, že ti chlapící z wall streetu jsou hyeny, které tráví svůj pracovní čas vykořisťováním celého zvěta a volný čas v bordelech a na kokainových večírcích...a můžou do puntíku za ÚPLNĚ VŠECHNO. Nemyslím si, že ekonomie je obor ve kterém by se daly činit takto jednoznačná rozhodnutí...(16.4.2012)

Tenhle dokument považuji za jeden z nejzdařilejších, jaké jsem viděl. Nejen díky absolutně vyčerpávající vypovídací hodnotě, snaze držet se faktů a minimalizovat domněnky a vlastní spekulace (kéž by si z toho vzali příklad mnozí naši novináři). Za podstatné považuji hlavně fakt, že téma je velice aktuální a dotýká se v podstatě každého člověka a této planetě. Protože pokud nic nevíte o životě ledních mědvědů, tak se svět nezboří, ale pokud jste negramentí v otázkách funcí finančního trhu, pak si zaděláváte na problém. Někdo tu napsal, že film je levičácký. Považuju to za stupidní projev ideologického výplachu mozků. Osobně si myslím, že na kritizování toho, že střední třída chudne a bohatne 1% více méně neproduktivních vyžírků, není nic levičáckého. A když k tomu přičtu i velice chytlavou hudbu, dramatický střih a celkově kultivovaný design, pak bych byl ochoten dát i plný počet bodů. Jenže jsou tady dvě ale. Pes je zakopán právě v té snaze být faktograficky poctivý a vyčerpávající. Film je totiž natolik nabušen informacemi, které se na diváka valí v tak rychlém sledu, že se v něm při troše nepozornosti brzy přestanete orientovat. Není tady ani minimální prostor na to, aby se divák na chvíli sám zamyslel a informace i urovnal. Výsledkem je pak barevná koláž valící se na vás v takové intenzitě a rychlosti, že místy spíš sledujete Newyorské prakodrapy, než abyste poslouchali, co se ve filmu děje a říká. Druhý problém pak spočívá v určité nedotaženosti celkového vyznění dokumentu.(29.5.2012)

Po tomto môžem konečne opodstatnene nadávať na tie nenažrané svine, ktoré sa tam silou mocou válajú donemoty. Je až smutné, kam sa vôbec uberáme.(17.4.2013)

dokument se spíše než na mechanismy finančních trhů a na to, čím byla krize způsobena, jak probíhala atd. zaměřuje na objasnění toho "kdo za to může". Pokud jsou přítomny nějaké podrobnosti o finančních trzích, pak jen velmi stručně a pouze proto, aby se dál mohlo ukazovat prstem. Otázku zodpovědnosti řeší poměrně slušně a přesvědčivě (polemizovat by se snad dalo jen s tím, co vše byl úmysl, co byla lidská hloupost a co pouhá nedbalost, spoléhání na náhodu atd.), ovšem z technického hlediska přiliš přínosný není. Dokument příliš nepomůže pochopit finanční trhy. Z toho důvodu dávám jen 3*. Celkově: 70%(10.5.2013)

Celkom putavo spracovane, ale na moj vkus az prilis jednostranne. Nemyslim, ze nutne viac regulacie znamena lepsie prostredie, a to nam dokument podsuva. Taktiez napr. hadze za vinu Wall Street stratu zamestnania 10 milionov Cinanov, pricom urcite cast z nich (mozno aj vacsina) by to zamestnanie, o ktore prisli, bez tych machinacii na Wall Street ani nemala.(14.8.2018)

Proti tomuhle je veškerá italská, asijská a jiná mafie dětská školka. Na tohle se přesně hodí Al Caponovův citát: "Capitalism is the legitimate racket of the ruling class". O finanční krizi sem toho věděl poměrně dost, přesto mě šokovalo jak hluboko ten systém sahá a dost mě štve, že jsem nedobrovolným účastníkem dopadů Ponziho schématu, kterej pár lidem zajištuje kontrolu nad finančním systémem. Chudák ten RobbieM@n nade mnou, odmítá si připustit, že neoliberální ekonomové jsou zkorumpovaný a nekompetentní. Sebeklam je mocná zbraň ega. @TheKiw: Když ti dá někdo otrávené jídlo s tím, že ho bude označovat za špičkové a bude se jednat o zdánlivě důvěryhodnou osobu (ratingové agentury a jiní), tak proč ho odmítat. Pak když se popase na tvé mrtvole, těžko mu to můžeš nemít za zlé. Když někomu půjčuju, ověřím si jestli mi to může vrátit, tj. tzv. zodpovědnost. V opačném případě se jedná o hloupost, vypočítavost a chamtivost. Zjevně si dokument vůbec nepochopil.(22.2.2011)

Posledných pár viet zhrnulo úplne presne celý kontext dokumentu, ktorý bol mimochodom naozaj precízne a profesionálne spracovaný. "Tí, ktorí spôsobili krízu, sú stále pri moci. Budú nám hovoriť, že ich potrebujeme a že my to nemôžme pochopiť, lebo je to veľmi zložité. Nebude to ľahké, ale za isté veci sa oplatí bojovať." Áno, za slobodu, ktorá by nás uchránila pred takými netvormi ako sú Summers, Paulson a podobná zberba, ktorá sa neštíti pre vlastné zisky priviesť milióny ľudí na mizériu. To všetko len vierohodne vypovedá o zvrátenom kapitalistickom svete, v ktorom žijeme a ktorý sa skôr či neskôr bude musieť zmeniť, ak chceme, aby ľudstvo nečakal zánik. 85 %(31.3.2011)

Dokument mapující počátky a příčiny současného stavu globální ekonomiky. O tom, že lidská chamtivost je bezměrná a v této době více než legální by dlouho mohl vyprávět Gordon Gekko. Na Wall Streetu je toto pravidlem a jestliže je celý systém dodůsledků provázán politicky, za každým rohem čeká kdovíjaké lobby, nezbývá než prohlásit , že lidstvu patří jen to co si zaslouží. Ovšem nejhorší je, že lepší to už asi nebude.(7.4.2011)

Kdyby každej z nich dostal facku za každej zpronevěřenej,nebo ´´darovanej´´ mega, tak jim zhořej huby a Obamo styd´ se, takhle jim orat půdu,hned po tý tupý opičce z busche co má na svědomí tolik sajrajtu........ fuj .............nám ostatním, Bůh pomáhej(10.4.2011)

• SelfishMan

Manipulativní populárně-naučný "dokument". Všechno je to líčeno tak jednoduše a krásně odpudivě, i pro (nejen)finančně negramotné masy, které sice neví, a nespočítají si že když si berou tu ten úvěr, zaplatí pak zpátky třeba 2x tolik, ale budou zaručeně vědět, že za všechno můžou bankéři, kteří si přece kupují kokain a spí se šlapkama. Hlavně po bitvě najít někoho na koho to svalíme všechno protože vina se táhne až příliš daleko, vybarvit je jako zvířata (nebudu nikoho omlouvat, hajzli jsou přece všude, od těžařských, přes farmaceutické až po stavební firmy). Banky měly ohromný díl na spuštění a stvoření krize (a základní fakta jsou více méně pravdivá), ale autoři s nevěnují stejnou měrou a férově i dalším viníkům. (ratingové agentury, vlády ( extrémně uvolněná imigrační politika, kde každý přivandrovalý hispánec chce svůj dům a tak si vezme úvěr, s tím pak rostou i ceny domů), právníci a taky hloupost samotných lidí, kteří si si úvěr berou i na rohlíky, nemluvě o dovolených (co to je za zhovadilost si vzít úvěr na dovolenou???). Ale že přišli z plechové chatrče někde ze slumu na Haity, neumí pořádně anglicky a hned si chtěli pořídit dům a velké auto na hypotéku nebo leasing, to je normální??). Problém je v nenažranosti lidí, v blbosti, kdy lidi slyší a věří na zázraky (které se nedějí, aspoň ne ve světě financí, nikdo nikomu nic nedá zadarmo) a to nejen CEOs, managerů, bankéřů, ale všech! Každý chce víc než má, a s jídlem holt roste chuť, bují závist. Měkčí nátury si možná poplakaly při záběrech z Číny, jak ztrácí práci kvůli krizi v Americe. V tom stejném dokumentu na jiném místě naopak ukazují, jak přesun výroby do Číny připravuje o práci Američany. WTF? Všichni jsou to holt svině a většina populace ráda uvěří. Ale ono nic není tak jednoduché jak se nám snaží tady tento skvěle podsouvat. 20%(23.4.2011)

Vynikající snímek, inspirativní (teď se chci stát CEO nějaké finanční instituce ;)), doporučuji všem! Celý dokument se skládá z jednotlivých interview a 2 stěžejních, krizi vysvětlujících, animací (i když podle mě je názornější animace s názvem: Crisis of Credit Visualized - k vidění na youtube). Člověk tak pochopí, o čem krize vlastně byla (a o čem pravděpodobně bude i ta, co nás brzy čeká) a zároveň si může udělat obrázek o některých aktérech - no a přiznejme si, že ten obrázek nebude úplně hezký. Nemusíte být ekonomové, abyste pochopili, co se tu děje (a s největší pravděpodobností i dít bude)!(18.7.2011)

Až se mě někdo zeptá, nevěda, že jde o dokument, na žánr filmu, řeknu že horror.(7.8.2011)

Wauuu. Keďže mi občas trošku trvá kým mi dôjde pointa, mala som zo začiatku trošku obavy ale veľmi rýchlo sa vytratili. Skvele natočené, svižne podané a čo je najdôležitejšie hlavne ľahko pochopiteľné. Vďaka tomuto dokumentu mám aký taký prehľad a hlavne odpovede čo sa finančnej krízy týka. No a to, že som neskutočne nasratá na tých nenažrancov snáď ani nemusím pripomínať.(9.9.2011)

Je naozaj smutne, ked clovek zisti ze sa veci maju este horsie, ako si predstavoval. Vyborny dokument!(28.11.2012)

"Na penezich je spatny to, ze bud jich je prilis hodne nebo moc malo" Charles Bukowski(14.3.2014)