Císař Franz Josef a 1. světová válka (TV film)

• český

Cisár František Jozef a Prvá svetová vojna

Emperor Franz Joseph and World War I

Dokumentární

Rakousko, 2008, 51 min

"Hrdinovia neexistujú"... Takto možno nazvať iba tých, ktorí mali viac šťastia ako ostatní. Aspoň vo vojne. Dokument rozoberá celkovú situáciu v monarchii i na Balkáne tesne pred vojnou i počas vojny. Priestor dostal samozrejme i cisár František Jozef. Nás Slovanov môže zaujať pár minút venovaným slovanským národom bojujúcim za cisára, ktorí mali problém so zabíjaním Slovanov na opačnej strane frontu, čiže Rusom a Srbom. Nahromadenú a ušetrenú energiu si naši vybili na Talianoch, s ktorými naši nemali žiadne väzby. Najviac ma prekvapila zmienka o nedostatku medi v priemysle, ktorá sa riešila rozkopávaním ulíc v mestách a výmene medených rúr a káblov za železné! Chýba trošku viac výpovedí veteránov, ale buďme radi aj za tých dvoch čulých starcov. Bavíme sa o prvej svetovej vojne a takých dnes spočítame na prstoch jednej ruky.80%.(2.12.2012)

Velmi dobrý dokument. Pokud kdo choří nostalgií po padlém mocnářství, měl by tento dokument vidět. Na místo dorůžova vypečených polopravd (které jak známo jsou horší lží) o slušném státě, kde ruku v ruce vládly spravedlnost a zbožnost, a to vše pod vlídným pohledem stařičkého mocnáře, je zde vidět stát, který s tím, jak se stával vazalem imperialistického Německa, ztrácel své opodstatnění, ale jehož elity, chtějící si sva bydla udržeti, klidně hnaly své občany na jatka za hlaholu vlasteneckých keců a s plnou podporou kléru. Stačí vidět dobovou fotku, kde naši čačtí c. a k. vojíni pózují před oběšenými srbskými ženami, aby lesk mocnářství vybledl.(3.9.2011)

Trošku zklamání. Podle názvu jsem předpokládal, že se dovím něco zajímavého z toho, jak František Josef I. osobně prožíval první světovou válku eventáleně počínaící rozpad jeho říše, ovšem namísto toho jsem se nedověděl o nic moc víc, než je již známé z jiných dokumentů o průběhu tohoto konfliktu; tentokrát jen z rakouského pohledu.(12.3.2011)

Úžasný dokument. Já tyhle skvosty z 1.světové války miluju. Hvězda dolů za to, že to není moc dostupné, a když už jsem našel verzi ke stáhnutí, zvuk mi šel o něco napřed, a za lehce zavádějící název. Jinak je to ale nesmírně poučný dokument i pro člověka, který toho o WWI ví celkem dost. Vřele doporučuji!(23.5.2013)

Ako to tu už mnohí predomnou napísali: tento dokument má mätúci názov. O Cisárovi a kráľovi Františkovi Jozefovi sa tu nedozviete až na pár úvodných a niekoľko záverečných minút prakticky nič. Dokument sa mal volať radšej Rakúsko-Uhorsko vo svetovej vojne počas vlády Františka Jozefa. Inak je to priemerný dokument o I. svetovej vojne z pohľadu R-U monarchie. Avšak len počas vlády, vlastne skôr počas dožitia Františka Jozefa, pretože dokument končí jeho smrťou a osud R-U a mierové snahy jeho posledného panovníka (Karol I. Habsburský) tu vôbec nie sú spomenuté. Jedná sa tak len o akúsi obhajobu posledných rokov vlády F.J., konkrétne o jeho nevedomosti vojenských reálií a zamlčovaní skutočností, pred ním samotným. 50%(2.8.2015)