Tajemství hlubin

• Kanada Secrets of the Deep
Kanada, 2007, 51 min

Pořad nabízí dramatický pohled na historické milníky a příběhy, jež se odehrály na moři. Skupiny zapálených historiků, renomovaných vědců a odhodlaných lovců pokladů znovu objevují lodě starých Egypťanů, nacházejí ztracená letadla z druhé světové války a pátrají po pokladech potopených lodí. 1 - Před koncem druhé světové války vypukl ve stísněném prostoru nad odlehlým norským fjordem neuvěřitelný letecký souboj. Německá Luftwaffe sestřelila deset spojeneckých letadel, která se snažila zaútočit na nepřátelský torpédoborec ukrývající se ve fjordu. Většinu padlých tvořili Australané, Kanaďané a Britové, členové námořní hlídkové letky 404. O zmatené bitvě obestřené kouřem se dodnes ví jen málo a za účelem zdokumentování vraků letadel, jež se toho dne zřítila k zemi, se našlo ještě méně. S týmem potápěčů a současných členů letky 404, která létá dodnes, se vydáme identifikovat jediné spojenecké letadlo, jež bylo dodnes nalezeno - kanadský stíhací bombardér Bristol Beaufighter. Spolu s mezinárodní expedicí budou prohledávat průzračné mělčiny fjordu ve snaze nalézt další vraky Beaufighterů, aby tak letce 404 pomohli objasnit záhadu její nejtemnější a nejkatastrofálnější bitvy vůbec. 2 - Fisherovi z Key West jsou první rodinou lovců podmořských pokladů. Mel Fisher objevil před dvaceti lety zlato a stříbro v hodnotě 450 milionu dolarů ve vraku španělské galéry Atocha. Od té doby se k nim však štěstí otočilo zády. Dnes se živí jako průvodci jiných rádoby lovců pokladů při ponorech a současně hledají své vlastní. Při jedné z těchto akcí rodina náhodou narazila na záhadný nový nález, který doufá, že obnoví její zašlou slávu... 3 - Cheryl Wardová je světoznámou námořní archeoložkou a přední odbornicí na stavbu egyptských lodí. Vydává se na cestu podél pobřeží Rudého moře, aby pátrala po ztracených technikách stavby lodí starých Egypťanů a prozkoumala, jak se toto odvětví vyvíjelo. Harry Tzalas se specializuje na starověkou námořní dopravu. S využitím starověkých stavebních technik se pokusí zhotovit loď z papyrového rákosu a zjistit, jak nejstarší loďaři stavěli první známá plavidla. Námořní archeolog Pearce Paul Creasman věří, že je blízko ohromujícímu nálezu starověké lodi pohřbené ve stínu pyramid. 4 - Atlantida nám stále uniká, po celém světě však existují desítky známých zatopených měst. Se stoupající hladinou moří se vydáme s hollywoodskou hvězdou a vynikajícím dobrodruhem a potápěčem Paulem Johanssonem na cestu do různých koutů planety, abychom prozkoumali zatopená města - některá skutečná, jiná imaginární. Naše putování zahájíme v Kršnově podvodním městě Dwarka opředeném mýty ležícím u gudžarátského pobřeží v Indii a slavném egyptském zatopeném městě Alexandrii. Poté se vydáme do nejzáhadnějších potápěčských oblastí oceánu k zatopeným městům v Indii, Japonsku a Karibiku. Během cesty se Paul zastaví, aby nám prostřednictvím CGI předvedl, co by nijak velké dvoumetrové zvýšení hladiny moře udělalo s Los Angeles, New Yorkem, Londýnem a Tokiem. 5 - Téměř každý den potápěči využívající nejmodernější potápěčské a podmořské technologie nacházejí vraky lodí - dokonale zachovalé časové schránky staré stovky nebo i tisíce let. S poklady nebo odkazy, ať veřejnými či soukromými, jsou v sázce miliardy dolarů a jmění nevyčíslitelné hodnoty. Otázka kdo tyto vraky vlastní a jak by se s nimi mělo nakládat vyprovokovává u mezinárodního námořního soudu nejzapeklitější případy v dějinách. Země jako Anglie či Španělsko mají bohatou námořní minulost, která spočívá a čeká na mořském dně. Tato epizoda se zabývá různými přístupy, jaké vlády, organizace a jednotlivci aplikují při zkoumání a zneužívání historických vraků. (oficiální text distributora)

Paity

Velmi dobře vizuálně připraveném, divák si dle mého skutečně přijde na své a to nejen nějací odborníci. ()