The Awakening

• Nizozemsko

The Awakening

Horor / Thriller

Velká Británie, 2011, 107 min

Ale ale, copak se nám to tu vylouplo za vydařený duchařský horůrek... :-) Moc příjemné překvapení, The Awakening má zpočátku pomalejší rozjezd (avšak ani ten nemá šanci nudit), aby se to zhruba v polovině zlomilo v docela slušné duchařské běsnění. Horor s přesahem až někam k psychologickému dramatu byl přesně tím, co jsem po všech těch krvácích potřeboval vidět, protože toto má, lidi, vážně dobře napsaný scénář, dialogy nešustí papírem a člověka to zaujme na první dobrou, už jen díky krásné (trefně podzimní) atmosféře. Náladou takové menší (a méně profláklé) The Others.(25.10.2013)

• teutates

Nádcherne natočená britská chujovina. Tak krásný a poetický začátek zkazil tak bezduchý a konspirační závěr. Florencia co by svůdná feministka nastupuje na scénu v plně kráse, háže na mně bezbožné termíny a ovuluje vedou a technikou. Získá si mé srdce, no jak čas plyne, doléhá na ni tzv. syndrom vyhoření. Z úvodního nadšení je najednou únava, pokles výkonu, deprese, úzkosti, poruchy paměti... bla, bla, bla. V tom přijde ON a celý ten ne tak klasický horor zvrhne na z cela tak klasickou klišoidní sračku dnešních let. A ten úplný závěr, no to mně poser. 1/10(14.3.2012)

• grogodil

Ďalší pokus o horor postavený na prievane, otváraní a zatváraní dverí, rozmazaných šmuhách a xichtoch, ktoré zase nejaká skeptická čúza naháňa, aby jej zase časom docvaklo, že teraz kápla konečne na skutočného bubáka. Keďže je rok 1921, tak akurát všemožné termokamery nahradil starý foťák, baterky sviečky a pohybové senzory zvončeky na špagátikoch - proste je to hodne zábavné vidieť, ako táto praveká lovkyňa duchov rozkladá po dome takýto vercajg a naháňa bubáka. Našťastie po hodine atmosferického ničoho aj duch zo zvedavosti, čo za zmindrákovanú dementku tu pobehuje, vystrčí nos a začne sa niečo diať. Tu sa však začne film lámať zo síce mierne nazáživného, no aspoň jemného brnkania na nervy, na vyslovene stupídnu kravinu, kde všetci pobehujú ako zblúdelé kravy z izby do izby, duch servíruje jeden zvrat za druhým a sentimentálny záver je už vyslovene na odpad.(27.3.2012)

Ja mam tyhlety historicky duchariny zkratka rad. Pribeh je sice dalsi variace na nekoho, kdo v duchy neveri a nasledne se presune do nejakyho domu neco vyresit a dostane nalozeno, ale od tohohle zanru nic moc originalniho necekam, takze pohoda. Navic tu jsou docela kvalitni herci v cele se sympatickou Hall a film nevypada nastesti vubec lacine a ma fajn hudbu. Jsou tu ale bohuzel dva problemy. Jednak, ackoliv se dari nastolit lehce strasidelnou atmosferu, je tu docela nouze o nejaky lekacky a vetsina dramatictejsich scen je vlastne v podani vysilujici hlavni hrdinky. Druhej problem je desne natahovanej a prekombinovanej zaver, jak kdyby chtel reziser nakonec z filmu udelat neco vic, nez bylo puvodne zamysleno. Ale jinak je to docela prijemna, lehce nadprumerna ducharina.(28.5.2012)

Vynikajúci zážitok sľubujúca duchárska retro atmosféra v štýle The Others zabitá zmätočným scenárom, prekombinovanými zvratmi a hlúpym rozuzlením. Pachuť z hrozne premrhnutého potenciálu neprebije ani dobré herecké obsadenie, zopár výborných ľakačiek a miestami celkom slušné napätie. (5/10)(15.5.2012)

• - Malba, na níž jsou zobrazeny dvě ženy vraždící muže a která je ve filmu nazvaná chlapci jako oblíbená, se jmenuje "Zavraždění Holoferna". Pochází z roku 1612-1613 a autorkou je italská barokní malířka Artemisia Gentileschi. (Mrs.Blue)