Národ snílků

Daydream Nation

Drama / Romantický / Mysteriózní

Kanada, 2010, 94 min

• janeke

tento film je funguje iba ako predloha cool imidžu pre tínedžerov. obsahovú prázdnotu a scenáristickú nemohúcnosť sa snaží zakryť overenými postupmi odkukanými z iných coolových filmov pre tínedžerov. tých detí traumatizovaných v minulosti a príduvších do nového mesta a novej školy kde sa automaticky stávajú outsidermi - a to len preto, lebo sú vlastne lepší než ostatní - už tu bolo akurát dosť.(3.3.2013)

Odvážny film kanadskej produkcie. Chce zaujať, byť niečím výnimočným. Zabúda však na isté fakty, kt. ho činia priblblou telenovelou moderného sveta (napr, Gossip girl, Beverly Hills 90210- nová generácia). Spočiatku som videl veľmi pútavo rozprávaný príbeh strihovo iný-zaujímavý (aj keď trochu stupídny) , ktorý sa vytratil a divákovi zanechal iba popol z toho, čo by mohlo urobiť dojem. O tom, že niektoré postavy a scény sú nevierihodné (pán bláznivy učiteľ, feťácke scény) myslím nie je treba hovoriť. Cením si odvahu odvahu takto natočeného filmu, no ostávam len pri pokuse o dobre natočený film. Protekčné 3*.(28.7.2011)

• KafuR

Nicneříkající kanadské drama o sedmnáctileté štětce, které nemůžete přát nic jiného než chomout s nějakým pořádným žárlivcem, který by jí ten šlapkovský syndrom už vytloukl z hlavy a donutil ji zamyslet se nad tím, že ne všichni učitelé mají v popisu práce soukromé konzultace s dobou omezenou na její hladinu estrogenu v krvi. Jediná linie filmu, která mě trochu zajímala, nakonec skončila napíchnutá na kůl po té, co se nejmenovaná slečna snažila řídit a nahánět kluka, který si to v posteli ukázkově užíval i bez ní, takže od této chvíle mi nezbylo nic jiného než s mučednickým výrazem čekat na závěrečné titulky. Ani ten konec nepřinesl nic nápaditého, čímž jsem se jenom utvrdil v tom, že zajímavý tento film nebyl ani na scénaristickém papíře.(9.4.2015)

Režisér se tak snažil, aby uspěl, až se víc než na docela zajímavý obsah citového hledání, tápání, bloudění, soustředil na formu a to tak urputně, že se místy zapoměl, co vlastně chce natočit a jen se nechal unášet na příjemné hudební vlně barviček, střihů a rušivých serepetiček, aby vše spolu dokonale klapalo, ladilo a líbilo se všem. Což pochopitelně nejde a celé snažení pak logicky vyjde falešně až teatrálně. Herci se fakt předvedli v plné kráse, zvlášť Josh a éterická Kat, jelikož měli co hrát o strastech a bolestech trpkého života každého z nás. Taková Láska nebeská na druhou trochu jinak pořád dokola. Myšlenka ovšem špatná nebyla.(14.9.2013)

Tento film sa tak snažil byť niečo viac ako je, až sa mu to podarilo. Napríklad záverečná scéna (na útese či kde to stáli), v ktorej išlo o uhol pohľadu. Kvôli tomu nápadu mi to ani neprišlo ako klišé. Hlavná hrdinka síce bola občas tak nad vecou, až trochu od veci, ale určite z toho nevzišiel len obyčajný teen fillm. Ak bol toto účel Daydream Nation, cieľ je splnený.(8.1.2013)

• - Když se Caroline (Kat Dennings) s Barrym (Josh Lucas) pohádá, omylem shodí hrnek s kávou na zem a ten se rozbije. V dalších záběrech je však vidět hrnek zpátky na stole a nepoškozený. (DJDVD)

• - Caroline (Kat Dennings) řídí první generaci vozu VW Golf (v USA známém pod označením Rabbit) z přelomu 70. a 80. let, který ještě nebyl vybaven airbagy. Přesto je však při nehodě vidět spuštěný airbag. (DJDVD)