Časovaná bomba jménem chřipka

(TV film)
  • Velká Británie Flu Time Bomb
všechny plakáty
Velká Británie, 2006

Chřipka tu s námi byla vždy, nikdy však v natolik agresivní formě. Virulentní hrozba „ptačí chřipky“ pomalu ale jistě obkličuje svět a v jejím rozpínání ji nelze zastavit. Přichází na křídlech migrujících ptáků a vědci se obávají budoucnosti s tváří děsivých globálních pandemií. Ještě ale existuje šance, jak se naplnění pochmurných vyhlídek vyhnout. Naši spásu drží momentálně v rukách genetičtí vědci, kteří se pokoušejí ovládnout nejničivější virus všech dob, jenž v první čtvrtině 20. století znám jako „španělská chřipka“ zahubil na padesát milionů lidí. Pokud by se jej podařilo rekonstruovat, mohl by napomoci při hledání nových a účinnějších protilátek. Čas se ale krátí a H5N1 se objevuje stále častěji. (oficiální text distributora)

Lojz@

Velmi zajímavý dokument zabývající se objevením viru H5N1, jeho přenosem z Asie na ostatní světadíly a riziky jeho mutace s následnou pandemií. Dokument nás zavede i na stopu Španělské chřipky do daleké aljašské vesnice, která byla touto nemocí téměř vyhlazena, a která dnešním vědcům posloužila jako zdroj vzorků pro znovuzrození Španělské chřipky, která by mohla být vhodná pro sestavení vakcíny proti ptačím virům. ()