• Brazílie

Brazílie / Francie, 2007, 88 min

Sandra Kogut

Sandra Kogut
  • Vančura

Řekněme si to na rovinu, Mutum není celovečerní film, ale hraný dokument. Nemá proto filmové, ale dokumentární kvality - žel je nabízí tak nevtíravým způsobem, že většinu diváků musí k smrti znudit. Což o to, poctivě jsem u ČT2 proseděl celou stopáž, protože je vždy zajímavé vidět, jak se žije na druhém konci světa a jaké se tam točí filmy. Ačkoli se ale považuji za velmi vstřícného diváka, tady to fakt nevyšlo a zoufale jsem se nudil. Snad jediné, co se mi tam líbilo, bylo zachycení fenoménů, které byly i u nás ještě v 19. století zcela běžné: blízký vztah dětí ke zvířatům, smrt dítěte, dětská práce, všudypřítomná špína, chudoba... Jednou za čas neuškodí si připomenout, kam se náš svět posunul, a současně žasnout, že jsou - a budou - na světě místa jako je Mutum, kde se stále žije nesmírně těžko. Dvě hvězdy za autenticitu a dětské herce.(2.10.2011)

• Disk

Práce s dětskými herci je sice vynikající, film samotný se tváří velmi umělecky, ale výsledkem je typický midcult. Subjektivně to trvá asi tři hodiny, kamera a režie velmi nezajímavé. Pokud chcete kvalitní brazilský film s výbornými dětskými herci, tak doporučuji Město bohů.(17.9.2010)

• Maq

Obrázek ze života brazilské venkovské chudiny. Pozoruhodná režijní práce s neherci. Místo a lidé jsou zachyceni tak přirozeně, jako by se na místě nehemžili žádní filmaři. Příběh je drsný a tragický, jenže dramaticky náročnější (a klíčové) události běží mimo kameru. To je rub zvolené metody, kdy osoby nehrají, neumějí to a nikdo to po nich nežádá.(23.9.2010)

Prvni hodnoceni i komentar k tomuto filmu. Ocenuji pristup autorky popsany v obsahu, ale ac jsem se snazil, nechytlo me to za srdce tak, jak by si asi prala. Kdo si chce udelat nazor sam, ma sanci pristi tyden ve filmovem klubu na CT2. Jinak ale ocenuji zarazeni bloku (da-li se tak 3 snimkum rikat) noveho latinskoamerickeho filmu v televizi, coz ma o to vetsi hodnotu, ze v poslednich letech nad dramaturgii FK spise kroutim hlavou.(8.9.2010)

Kdykoli člověk zapne televizi, začnou na něj útočit všemožné hluky, rychlé střihy, promyšlené zápletky, neuvěřitelné pointy, akce střídající akci...Film Mutum je veškeré akce, veškerých hluků a prakticky i zápletek prost, přesto nepostrádá vnitřní rytmus a gradaci. S předlohou Guimaraese Rosy sice moc společného nemá, zato má jednu velmi krásnou (ne)herečku ve vedlejší roli ;-)(20.9.2010)