The Brandon Teena Story

všechny plakáty

Hrdinou strhujícího dokumentu Případ Brandon Teena je mladá žena z Lincolnu v Nebrasce, která zaplatila za svou touhu stát se mužem a milovat ženy. Dvojice amerických režisérek se zaměřuje na poslední týdny Brandonova života, kdy se přestěhoval do nedalekého Falls City a dvořil se dívce jménem Lena. O jeho skutečném pohlaví nemělo proviční městečko ani potuchy, vždyť Brandon vždycky působil velice mužně a navíc byl oblíben u žen. Jak ve filmu vzpomíná několik přítelkyň, mužům se vymykal jen tím, že "výborně líbal", byl pozorný a uměl se chovat k ženám. Jeho pravá identita vyšla najevo teprve potom, co ho zatkli za falšování šeků. Mezi muži, s kterými se Brandon do té doby stýkal, nadělalo odhalení zlou krev. 24. prosince 1993 ho dva Lenini známí, Lotter a Nissen, nejprve znásilnili a o týden později zastřelili za to, že znásilnění ohlásil. Za oběť kulkám padli také mladá matka s dítětem v náručí a invalidní Afroameričan, kteří byli v tu chvíli s ním. Kromě mnoha výpovědí obsahuje film i autentické nahrávky z vyšetřování a z procesů s vrahy, které odhalují šokující míru homofobie mezi "strážci zákona". Osud Brandona Teeny se stal námětem celovečerního filmu Kluci nepláčou z roku 1999 (režie Kimberly Peirce), vítězného snímku prvního ročníku Duhy nad Brnem (2000). (Saur.us)

Vardara

Slabší tři hvězdičky. Dokumentární filmy se obecně hodnotí dost špatně. Vím, že to mělo být zaměřené především na poslední dny B. Teeny, ale i tak mi nějak chyběla jakákoliv zmínka o jeho/jejím dětství. Nejvíc se tam asi řeší situace po smrti, což mě mrzí. Očekávala jsem, že se dozvím více o osobnosti Teeny. Každopádně to byl docela dobrý vhled do psychologie jednotlivých figurek ve Falls City. Kladně hodnotím i záznam z výslechu po znásilnění (ten šerif byl skutečně***). V dokumentu mě bohužel dost rušily hudební vsuvky, které to celé zbytečně natahovaly. ()