Kód Enigmy

• slovenský

Kód Enigmy

Válečný / Životopisný / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 2014, 109 min

Nic zásadního snímku vytknout nemůžu, vlastně mi byl od začátku do konce sympatický a z nabízené látky dokázal jak scénárista, tak režisér vytěžit maximum. Co si budem povídat, o luštění šifer se dá napsat napínavý román, ale strhující film potřebuje víc než pohled na skupinu vědců hloubajících u psacího stolu a řešících složité rovnice. Benedict Cumberbatch se s postavou podivínského génia s homosexuálními sklony popral podle očekávání dobře. Morální dilemata spojená s rozhodováním, jakou cenu spojenou s udržením tajemství zásadním pro vítězství ve válce lze ještě zaplatit, se filmu také nevyhýbají. Celkový dojem: 85 %.(20.7.2017)

Nejradši bych Kódu Enigmy napálil trojku, ale tu už jsem dal koktavcovi, kterej mě teda bavil ještě o něco míň, takže se odhodlám ke čtyřem análním otvůrkům. Nemám potřebu být nijak homofóbní, jak jsem si tady přečetl u některých zpuchlých individuí, ale v podstatě krom výborného Cumberbatche nemám moc za co nadějného Tylduma vychválit. Jakous životopisnou hodnotu ten příběh má, ale nevyhýbá se zkratkovitosti a účelovosti, přitlačit šlo stejně jako u koktavca na válečných scénách (co to je kurva za módu točit válečný filmy bez války?), čím dál víc averzní jsem na kuní xicht Kiery Knightley. Eh, čekal jsem mnohem víc, ale tématicky to za podívání stojí, i když ani ten problém britské konzervativní homofobie tady není dostatečně vyzdvihnut, když se teda nešlo do bojování. Předtitulkový text, že se za rok Turing (údajně) sám zabil, mi teda připadá jako dost málo vzhledem k tomu, že ho Alžběta, ta samá Alžběta, rehabilitovala in memoriam. Škoda, mohlo to být lepší. 70%(12.1.2015)

Řešit záhady, odhalovat skryté souvislosti a přitom si občas trošku zakryptografovat - to mě hrozně baví. Samozřejmě v poloze ležmo naproti obrazovce se slušnou uhlopříčkou, ale přesto jsem se hrozně těšil na to, kterak mí oblíbení herci vyřeší záhadu všech záhad. Nic takového se bohužel nestalo, neboť jsem dvě hoďky sledoval sestrojování počítacího aparátu, jehož konstrukci jsem nerozuměl a tak mne klapající otáčení válečků neuvádělo v tichý úžas. Vlastně jsem se spíše nudil, sledoval přitom zajímavý vývoj vztahů mezi génii, ale nakonec ani to vyšetřování na téma "komu a kam HO zasouvá hrdinný Turing" ve mně nevzbudilo větší než průměrné emoce.(18.5.2015)

Pěkně nasnímané životopisné, válečné drama, čehož si všimnete hned na začátku. Film se příjemně sleduje, čas u něj rychle utíká, neboť tu není nějaký prostor pro nudu. Občasné prostřihy do válečného běsnění potěší, poněvadž dodávají filmu šmrnc, přestože odvádějí pozornost od hlavní dějové linie - prolamování Enigmy. Z herců je nutné pochválit Benedicta Cumberbatche, Keiru Knightley (přestože se mi již nějaký čas nezdá tak půvabná jako kdysi), Matthew Goodea, ale také Rory Kinneara. Potěší pár autentických záběrů, hudba, ale zejména celkově vyznění příběhu, tedy toho, jak se Británie zachovala k člověku (byť homosexuálovi), který se podílel na výhře ve světové válce.(4.2.2015)

Spielbergovský ohurujúci štýl. Exot v hlavnej postave pripraví nejedno komické dobrodružstvo, všetko chce prekvapovať, posúvať sa ďalej skrz dramatické náhody, vyvolávať emócie každého druhu, až z toho slabšie povahy strácajú dych. A nevadí, že všetko to tu už bolo, pátos predsa klišé zahladí... O Oscary bojuje film, kde jediným originálnym motívom je situácia okolo hrdinovej homosexuality. V roku 2015.(17.1.2015)

• - Alan Turing v roku 1954 ako 41-ročný spáchal samovraždu tým, že zjedol jablko, do ktorého si napustil kyanid. Odkaz na to môžeme vidieť najprv na začiatku filmu, keď zo zeme zbiera čiastočky kyanidu a neskôr v scéne, kde každému členovi tímu dá jablko. (tomas999)

• - Samotný Hitler enigmu nepoužíval. Používal kódovací zařízení Lorenz, které je ještě sofistikovanější. (LEGACY)

• - Alan Turing měl svého osobního židovského terapeuta. (LEGACY)