poster

Kód Enigmy

 • anglický

  The Imitation Game

 • slovenský

  Kód Enigmy

Válečný / Životopisný / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 2014, 109 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • misterz
  *****

  Tak toto bola nádhera, ktorá sa len ťažko opisuje. Životopisná dráma ako remeň s fantastickou výpravou o neobyčajnom človeku, ktorý zmenil svet. Dramatické, napínavé a perfektne spracované... Nad všetkými pozitívami však vládne excelentný výkon B. Cumberbatcha, ktorý sa takto stal mojim osobným favoritom na Oscara.(26.1.2015)

 • POMO
  ****

  K dokonalosti by trebalo ubrať na doslovnosti a hollywoodsky priamočiarych citoch (A Beautiful Mind) a pridať na britskej vznešenosti a rozume (Tinker Taylor Solder Spy). Byť hlavný hrdina černoch, ide o najformulaickešieho oscarového ambicáka ever. Cumberbatch vynikajúci.(17.2.2015)

 • Djoker
  ****

  Podobně bohužel skončilo mnoho géniů své doby. Nebýt jeho 2. světová válka by byla prokazatelně o několik let delší. Turingův život je fascinující ve všech jeho pasážích a zasloužil by si vlastní vysokorozpočtový seriál, aby co nejvíce tupých buranů pochopilo, jak se mají chovat, když je v jejich blízkosti génius. I když se o jeho osobním životě mnoho neví, zajímaly by mě detaily společného soužití s Joan a také poslední dny před sebevraždou, která je zde odbytá pomocí titulků. Benedict jasně oscarový, konkurence je však obrovská. Keira zase překvapivě roztomilá.(16.1.2015)

 • castor
  ****

  Možná šité na míru Akademii, nicméně nesmírně zajímavý Nor Morten Tyldum, pro Zlatého glóba si dnes v noci po zásluze jdoucí Benedict Cumberbatch (alespoň můj soukromý tip stíhaný nemocným fyzikem Eddieho Redmaynea) a skvěle hrající opora hlavního hrdiny Keira Knightley předvádějí v klíčových momentech jistou ruku. Každý jednou zanecháme nějaký odkaz nebo dědictví – někdo třeba šest dětí a spoustu dluhů, jiného si budou pamatovat jako nesnesitelného mrzouta, další jako naivní citlivku; odkaz britského matematika, logika a kryptoanalytika Alana Turinga je naopak úctyhodný. Úspěšně luštil německé tajné kódy, ač byly po další dekády jeho zásluhy pečlivě vymazané a veřejnosti zamlčované. Tyhle bystré mozky (celá parta je obsazená výbornými herci) jsou sice nesmírně soustředěné, ale také nečekaně hodně vtipné a trefné – britská komediální škola v plné síle. Kombinace dramatického lámání kódů, prostupování slupkou asociálního individua a humorných momentů je trefou do černého. A to samozřejmě nelze opomenout, že Turing byl praktikující homosexuál, což v dané době nedělalo dobrotu. Tvůrci nám nabídnou tři vzájemně se prolínající časové roviny – hluboko před kódy, během jejich luštění a několik let poté, kdy je Turing vyšetřovaný ze špionáže. Lákají všechny tři. Osobitý Cumberbatch logika přetavil v traumatizovanou, zranitelnou a neuvěřitelně vrstevnatou postavu, která musí zajímat. A mě těší, že tu mám po dlouhých letech životopis, který bych rád brzy viděl znovu.(11.1.2015)

 • genetique
  *****

  Ohromujúci životopisný snímok, ktorý funguje bez zaváhania vo všetkých rovinách a aspektoch. Historicky mrazivé obdobie 2. svetovej vojny odkrýva svoju ďalšiu (mnou doteraz nepoznanú) tvár a odhaľuje tajomstvá skupiny géniov na čele v geniálnym profesovom Turingom. Premlčaný a neocenený hrdina v boji proti nacistom, no ešte väčší boj sa odohrával v jeho vnútri a najväčším nepriateľom boli predsudky. Skvelo fungujúci koncept (priaznivci filmu A Beautiful Mind budú vo vytržení), ktorý dáva zrkadlo spoločnosti. Príbeh je silný a krásne jednotný, žiadna scéna nieje premárnená a všetko tiká ako hodinky, a je vidno, že tvorcom záležalo na obsahovej stránke rovnako ako technickej, či vizuálnej. Hudba, kamera, filtre, všetko hrá podmanivými dobovými tónmi, čo navodzuje autentickú atmosféru. Rozhodne tak neváhajte so zhliadnutím, pretože by ste prišli o jeden výnimočný film, film o príbehu, na ktorom záleží, o udalostiach, ktoré zmenili históriu a hlavne o mužovi, bez ktorého by tu mnohí z nás dnes možno ani nečítali túto recenziu na našich Turingových prístrojoch. 95%.(20.1.2015)

 • - Herecké duo Benedict Cumberbatch a Keira Knightley sa stretlo už v predchádzajúcom filme z obdobia 2. svetovej vojny, a to Pokánie (2007). (MikaelSVK)

 • - Když je Alan Turing (Benedict Cumberbatch) na cestě z Cambridge, odjíždí vlakem ze známého londýnského nádraží King's Cross. (peterko)

 • - Alan Turing v roku 1954 ako 41-ročný spáchal samovraždu tým, že zjedol jablko, do ktorého si napustil kyanid. Odkaz na to môžeme vidieť najprv na začiatku filmu, keď zo zeme zbiera čiastočky kyanidu a neskôr v scéne, kde každému členovi tímu dá jablko. (tomas999)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace