Řím - Vzestup a pád impéria (TV seriál)

• Česko

Vzestup a pád Římské říše

Rome: Rise and Fall of an Empire

Rome: Death of an Empire

Dokumentární / Historický

USA, 2008, 13x45 min

Jeremy Morrison
  • Shakeus

... a kde jsou Punske valky? Zalozeni Rima a pad Veji? Bratri Gracchove? Takhle to vypada, ze Rim nebyl dokud neprisel Marius. ... a co Druhy triumvirat? Dobyti Recka? Rok ctyr cisaru atd. Hlavne, ze je tam Spartakovo povstani a podobne "vyznamne" udalosti. Ma to 13 dilu, podle me mely byt rozlozeny jinak a take se nejedna o vzestup, ale spis jen pad.(30.12.2013)

Dějiny starověku mě vždy přitahovaly, a proto není, divu, že mě dokumentární seriál zaujal. Podrobně a poutavě sleduje zajímavou historii Římské říše, její vzestup a následný pád. Trochu mě mrzí, že nebyl prostor na život obyčejných lidí v tehdejší době a ze záběrů na senátory a císaře se může zdát, že všichni lidé se tehdy měli lépe než za středověku. Myslím, že lidé z venkova na tom byli dost stejně. A trochu mi chyběli Punské války a jiné důležité momenty v dějinách Říma.(15.11.2013)

Hezky udělaná série, která prostřednictvím komentáře a hraných scén na pozadí vypráví o Římské říši, od počátku do konce. Vše je podáno poměrně srozumitelně a v souvislostech, ale kdo dával při dějepisu pozor, celkem nic nového se nedozví, spíše si jen osvěží paměť, protože do hloubky jde dokument jen zpola. Nevím, jak v originále, ale v českém překladu jsou některá jména jaksi zkomolena, nebo alespoň já byl na tom, že někteří popisovaní se jmenovali trochu jinak. Mohl bych také napsat, že scény, mající dokreslovat představu o tehdejší době, se někdy opakují, ale to celkem nevadí. Ve výsledku tedy tak tak průměr, protože i pro nevzdělance, jako já, to skutečně jen nabízí ucelený přehled toho, co už nejspíše ví, možná pozapomněl.(21.2.2014)

Pokus zdokumentovat velkolepé dějiny římské říše, tedy spíše jen jejich část, protože tohle pojednává až od počátku doby císařů, dějinami předtím se nezabývá, což je škoda. Dílů je mnoho, ale i přesto mi zdě chybí řada věcí jako Nero, Kartágo, Egypt, Judea,... mohlo by toho být více. Takové dějiny ale asi nelze snadno komplexně obsáhnout. Jsem rád za takový počin, neboť o římské říši se toho ve školách učí překvapivě málo/stejně takové je povědomí ve společnosti), přitom to má i pro nás v dnešní době stále vleký význam. Římská kultura je kultura západní civilizace od středověku až podnes. Jinde ve světě toto nalézt nelze. Umění, vzdělanost, technologie, to všechno jsme zdědili a na tom jsme stavěli. Přitom, a to dokument obzvláště ukazuje, jsou římské dějiny plné zrady, korupce, vražd a dychtění po moci; tak plné, že na to říše na konec dojela, nebyli to totiž jen barbaři, kdo zapříčinil konec. Jak bylo řečeno na konci posledního dílu, snad se z toho poučíme a to dobré zopakujeme, zatímco toho špatného se již vyvarujeme. Obzvláště dnes, pokud už není pozdě, bychom si měli vzít z těchto dějin poučení, protože nám hrozí víceméně to samé. Ale zpět k dokumentu. Co mi na něm velmi vadilo, byl ten obrazový doprovod, na takové lacině umělohmotné záběry se koukám dost nerad, takže jsem měl z dokumentu spíše poslech, než pokoukanou - na obraz jsem se koukl, jen když byla popisována situace na mapě. Kromě toho mi dost vadí že co chvíli udělají rekapitulaci toho, co už bylo řečeno, jakoby měl být divák automaticky hlupák a potřeboval to slyšet ještě jednou zjednodušeně. Jinak jsem spokojen, ale nad tři * dát nemohu.(29.9.2014)

Zajímavě zpracovaný dokument o vzniku, rozvoji i zániku Římské říše. Trošku zamrzí, že napáditost s jakou tvůrci zpracovali první díly nevydržela do konce a přibližně od poloviny série začne diváka malinko nudit, neboť se stále opakuje totéž, byť s jinými aktéry. Též malinko zamrzí obraz Césara, jakožto nepříliš úspěšného vládce, s čímž se člověk s alespoň základní znalostí středoevropské interpretace dějin starověkého světa velmi těžce smiřuje.(26.7.2011)

• - Ve druhém díle, zabývajícím se Spartakovým povstáním, zmiňuje doprovodný komentář slavné Colosseum. V této souvislosti jde o matoucí údaj, protože Colosseum se začalo stavět až v 70. letech našeho letopočtu za císaře Vespasiana, což je dávno po Spartakovi. Jeho stavba trvala přes osm let a byla dokončena za císaře Tita. (GilEstel)