3 Godfathers

Western / Drama

USA, 1948, 106 min

Film není typickým westernem. Odehrává se v předvánočním čase a celý je o obrácení, víře, nápravě a vykoupení . Doplněno malými zázraky jako je zjevení oslice s oslátkem a podbarvené Kovbojovým nářkem (Laredo). Pokud to vezmete jako vánoční film, budete spokojeni. Třetí hvězdička je za J.Wayna a příjemný závěr, který to zázračno trochu utlumil.(23.2.2011)

Vánoční western s pohádkově průzračným náboženským podobenstvím, chvílemi až příliš naivní, ale od toho tu přece vánoční příběhy jsou. Trojice lupičů projeví své zasunuté dobré stránky, když se musí postarat o osiřelé novorozeně. Zejména John Wayne podává dojemný výkon, když je vidět, jak očividně roztává s dítětem v náručí.____ U takto nastaveného filmu se dá přijmout, že mnohé situace jsou natočené tak, aby nevystrašily diváky očekávající vánoční zázrak. Žena umírající v pustině po porodu je proto upravená, učesaná a oblečená ve vyžehlených šatech, aby podobnost s Madonou byla co největší, trojice desperátů bloudící bez vody vyprahlou pouští je pouze zaprášená, ani rty nemají rozpraskané a čerstvě narozené miminko je vymydlené a růžolící. ____ Silným protihráčem je poušť, tady jedině kamera vyvolává dojem děsu, opuštěnosti a beznaděje. Poušť je natočená jako nemilosrdný a lhostejný soupeř. Zároveň i ona je podobenstvím ztracených duší, které ji musí překonat, aby na jejím konce dokázaly najít vodu a odpuštění. /3. 9. 14./(3.9.2014)

Pravzor všech snímků o drsných mužích, kteří jihnou pod tíhou starostí o milého kojence. Johnu Waynovi tahle nezvyklá role dost sekne a především on, potýkající se s tímto zvláštním úkolem, a ironiií a lehkým vtipem přetékající scénář jsou hlavními pozitivy tohoto rozkošného snímku, který se vyplatí zhlédnout minimálně pro doplnění znalostí žánrové šířky, kterou i takový, zdánlivě jasně definovaný žánr, jakým by měl být western, nabízí.(6.8.2006)

• Biopler

Film, ktorý ma nudil, keď sa objavil na scéne novorodenec a keď jeden z kmotrov ostal v púšti po tom čo si zlomí nohu, čo bolo však neprofesionálne podané. Bol to veľmi trápny pád, oči ma zaboleli. Celkovo je to jemný western, ladený do vianočného času, kedy sa treba prijímať a odpúšťať, ako nám to bolo predvedené na Robertovi, ktorý z trestu 20 rokov dostal skoro milosť.(24.7.2011)

Tenhle film mě hodně překvapil. Když jsem si k němu četl anotaci, tak tam nebylo nic, co by mě nadchlo. Tři chlapi se budou starat o nemluvně. Jenže on je to snímek zábavný v momentě, kdy zábavný být má, a je dramatický také na správném místě. John Wayne skvělý, ale s ním jsou skvělí i ostatní. Velice povedený film.(21.5.2015)

• - Pro scénu, kde zástupce šerifa Curly (Hank Worden) má problémy vytáhnout mezka z vagónu, byly otěže upraveny tak, aby po každé, když zatáhne dopředu. ve skutečnosti táhly dozadu. (Mol)

• - John Ford natočil remake původního filmu The Three Godfathers (1916) již v roce 1919 s názvem Marked Men, kde hrál jako v originále Harry Carey. Film se ovšem nedochoval. (Mol)

• - John Wayne měl během natáčení sluneční úpal a byl krátce hospitalizován. (Mol)