Nebeský oceán (festivalový název)

• Čína

Čína, 2010, 102 min

Xiao Lu Xue

Xiao Lu Xue

William Chang

Je to vydarená dráma s Jet Lim v hlavnej úlohe. Má dosť dobrý príbeh o smrteľne chorom mužovi, ktorého syn trpí autizmom a tak sa snaží synovi zaistiť budúcnosť. Spracovanie je na tom dobre, ešte úvodná tretina ma moc nezaujala, ale potom už kvalita filmu stúpne a to už vydrží až do konca. Príbeh je dosť jednoduchý, nie je tu nič, čo by len trochu prekvapilo, ale ani to neprekáža, kedže na film sa príjemne pozerá. Poteší hlavne zaujímavý vzťah medzi autistom a cirkusantkou alebo otcom a susedkou, len škoda, že nedostali viac priestoru. Jet Li si vo svojej prvej neakčnej úlohe vedie dobre, jeho herecký výkon v ničom nesklame, ale to ma vôbec neprekvapuje, už dávno ukázal, že hrať vie. A zvyšné herecké výkony vrátane autistu sú tiež pomerne kvalitné. Réžia filmu moc nepomáha, nie je zlá, ale určite mohla byť aj lepšia, hlavne emócie tu fungujú len minimálne. Na tento film som sa až tak moc netešil, dobrých akčných hercov je omnoho menej ako charakterných a tak nemám rád, ked´ svoj potenciál mrhajú na filmy, kde ho nemôžu využiť, ale inak som spokojný. Ale v kórejskom prevedení by bol film pravdepodobne ešte lepší. 74%(22.1.2011)

Ocean Heaven na mě velmi silně zapůsobil a cítila jsem velkou empatii k oběma, protože i já znám jednu malou holčinu, která tímto syndromem trpí a věřte, že tolik lásky, pozornosti a trpělivosti jejích rodičů si nesmírně vážím. Potkávám jí většinou společně s maminkou, která ji vyučuje sama, občas se zastavíme a povídáme si a já přitom sleduji její dcerku, která svírá vždy v ruce malého plyšového krokodýlka, který se stal nezbytnou součástí jejího života. Trvalo několik měsíců, než se mně podařilo navázat kontakt pár slovy, ale stále s jejíma očima, které byly upřeny někam do dáli. A až po dalším půlroce jsem byla nadšená, když se mi letmo podívala do očí a já měla s její mamkou chuť brečet radostí. Tady jsem viděla tu úžasnou a možná pro někoho těžko pochopitelnou sounáležitost a maximální obětavost táty vzhledem k synovi a současně obrovské dilema, protože musel řešit situaci, kdy věděl, že syn bude muset jednou zůstat sám. Velmi citlivě a uvěřitelně zpracované téma, které je bolestné, ale naděje přece umírá poslední. Po všech stránkách velmi dojemný příběh.(23.3.2015)

Jet Li, hviezda akčných filmov a bojových umení, a pritom natočil aj takúto krásnu, emotívnu drámu so silným príbehom. Kto by to bol povedal? A musím uznať, že som tu vôbec nevnímal jeho auru bojovníka, svoju postavu milujúceho rodiča zahral veľmi dobre. Možno si niekto povie, že to bolo miestami typicky ázijsko-sentimentálne, avšak mňa ako rodiča tento snímok celého dostal a emotívne prevalcoval. Vrátane konca s tou korytnačkou... no nádhera, nemám slov. Najlepší otec na svete, bodaj by ich bolo viac takých. Nemám čo riešiť, plný počet.(15.5.2017)

Myslím, že Jet Li ve své netypické roli, a to nemocného, umírajícího otce a Wen Zhang, jako jeho autistických syn, ti byli oba výborní. Uvěřitelný Jet, pracující v mořském světě, a syn, kterého bere s sebou. Jaký je život otce autisty? Náročný. Jaký je život autistického syna, který má otce s rakovinou? Jiný. Žije okamžikem. Díky bohu za inteligentní, milující lidí v jejich okolí. Jsme tak smrtelní. Film mě dost rozebral, tudíž si ho raději pusťte a uvidíte sami.(8.4.2016)

Příběh realistický a uvěřitelný, autismus ztvárněn věrohodně. Připadalo mi to však až příliš obyčejné a i přestože mě příběh zaujal, ke konci jsem se už trochu nudila a čekala na konec. Myslím, že by nebylo na škodu přidat něco, co by celý film ozvláštnilo a co by mi dalo pocit, že jsem viděla něco výjimečného, ale ti, co chtějí vidět něco nezkrášleného, film jistě ocení víc.(19.10.2013)

• - Wen Zhang řekl, že se do své postavy natolik vžil, že ještě přibližně 2 měsíce po skončení natáčení nechtěl příliš komunikovat. (Vojife)

• - Představitel autisty Dafu, herec Wen Zhang, neuměl před natáčením plavat. Každý den proto trénoval potápění a plavání, které si zamiloval. (dawe04)

• - Režisérka Xue Xiaolu je původně učitelkou Pekingské filmové akademie. 14 let byla dobrovolnicí v nadaci pro autistické děti a příběh filmu tak volně vychází z její vlastní zkušenosti. (dawe04)