Falling Skies

• USA Falling Skies
USA / Kanada, (2011–2015), 36 h 49 min (Minutáž: 39–43 min)

Tvůrci:

Robert Rodat

Série(5) / Epizody(52)

draggo

S01: Zajímavý seriál, který poslední dobou populární postapokalyptické téma pojímá zase z úplně jiné perspektivy. Jinde jde zejména o onu akci či samotné přežití, zatímco Falling Skies se zaměřuje spíše na vztahy mezi lidmi na pozadí celosvětové katastrofy. Ukazuje i životy běžných lidí, jejich starosti a problémy, které nesouvisí s tím, kolik mimozemšťanů zastřelí. Tenhle "lidský" rozměr je mi na seriálu hrozně sympatický, jen je trochu škoda, že spousta z těchto scén je až přehnaně patetická, což trochu sráží jejich výsledný efekt. Příběh je v první polovině spíše epizodický, kromě představování světa naši hrdinové řeší docela běžné věci, jako shánění jídla, vody, či dopravních prostředků. Později to celé začne být ucelenější a nakonec se před námi vyjeví docela působivé finále, které dokáže slušně nalákat na další sérii. MImo jiné se začneme dozvídat i střípky ze záhad obklopujících mimozemšťany, což přichystá spoustu docela zajímavých odhalení. Falling Skies je docela ojedinělé i tím, že nepřítelem jsou zde skutečně ti chapadlatci z vesmíru a lidstvo samotné je docela idealizované - když už dojde na konflikt, tak je obvykle rychle vyřešen a žádný lidský záporák zde nevydrží déle než jednu epizodu (po které se buď odebere do věčných lovišť nebo se napraví). Na jednu stranu bych to mohl seriálu zazlívat jako nerealističnost, na tu druhou ale musím i pochválit za krásnou vizi, která by nám snad i mohla být v podobné situaci příkladem. Je hezké vidět, že si lidé vzájemně dokáží pomáhat a bojují ne proto, aby se pomstili nepřátelům, ale aby skutečně ochránili to, co je jim nejdražší. Je škoda, že tenhle motiv nedokázal vždy úplně vyznít a seriál se místy topil v ne moc věrohodných dialozích a kolísajícím tempu. Dialogy obecně vyplňují většinu stopáže, i když to neznamená, že by zde chyběla akce. U té docela zamrzí slabší úroveň efektů a možná i absence výraznější a masivnější akční scény, která by se mohla stát ikonickou. I tak si ale dám další sezónu, protože tahle ufounská sága mě i přes různá zaškobrtnutí bavila. /70% a 4*/ Oblíbené epizody: The Armory, Sanctuary (Part 1), Mutiny --- S02: Oproti první sezóně je ta druhá již daleko lepší. Zachovává si to dobré, nicméně přichází s daleko zajímavějším, emotivnějším a více strhujícím příběhem. Ubylo schématičnosti i "rodinných" radovánek, které podle mého možná trohu zbytečně rušily jinak pochmurnou atmosféru postapokalyptického světa. Zato se podařilo rozjet hned několik zajímavých zápletek, držených pohromadě díky hlavní linii o hledání štěstí na jihu, která dokázala v závěru velice slušně vygradovat. Ty vedlejší tentokrát nejsou jen "epizodami", ale táhnou se celým seriálem a ve výsledku se splétají v docela působivé finále. O zvraty a emočně silnější situace tu není nouze a působí mnohem věrohodněji než v první sérii. Jednotlivé postavy přestávají být plochými figurkami a stávají se více nejednoznačnými a vyvíjejí se. Tleskám. Jen škoda, že kvalita efektů a akce se moc nezvedla - střílí se sice více, ale stále to působí docela lacině a seriálu to ve výsledku docela ubližuje. Ale i tak si tvůrci za tuhle sérii zaslouží pochvalu, je ve všem lepší než ta předchozí a zajímavý cliffhanger na konci mě nutí se docela těšit na sezónu třetí. /85% a 4*/ Oblíbené epizody: Worlds Apart, Young Bloods, Homecoming, The Price of Greatness --- S03:Tak dobře to na konci minulé sezóny vypadalo... a tak neskutečně blbě to dopadlo. Vážně, jakkoli jsem zvedal u druhé sezóny palec nahoru, ta třetí mě hrozně zklamala. A to už hned na začátku, kdy téměř každý očekával přímé pokračování sezońy druhé, která končila příletem záhadných strojů. Také byste čekali, že první epizoda se bude zabývat tím, kdo že to přiletěl a jaké má úmysly? Smůla. Z pro mě nepochopitelného důvodu děj pokračuje asi až o půl roku později, kdy jen mimochodem zjistíme, že z těch lítajících talířů vylezla nová rasa ufounů, který jsou jakože přátelský. Žádná představovačka, nic, prostě jako kdyby tam někdo něco vystříhnul. A i když bych se přenesl přes tohle, tak to co následuje také není žádná sláva. Příběh se tentokrát vleče jako smrad, přičemž jsem se celou dobu nemohl ubránit pocitu, že těch epizod mohl být klidně poloviční počet a já bych se z nich dozvěděl úplně to samé. Vrstva nechutného amerického rodinného patosu je tentokrát ještě daleko silnější než v řadě první a úspěšně tak zabíjí jakoukoli snahu o napětí nebo zábavnost příběhu. Ten nijak zázračný není, vyjma docela povedené závěrečné pointy je místy celkem přihlouplý a docela předvídatelný. S pokračujícími epizodami se také prudce snižují moje sympatie k hlavnímu hrdinovi Tomu Masonovi, jehož snaha o vylíčení jakožto nejspíš nejdokonalejšího, nejctnostnějšího, ale zároveň i nejdrsnějšího (přičemž tohle zrovna vypadá dost nedůvěryhodně) člověka na zemi mě začíná dosti silně štvát. To ovšem začíná platit i pro velkou část dalších postav, tvůrcům opravdu děkuji za Popea, který tam snad jako jediný ještě má rozum a trochu charismatu. Bohužel moralizující slovní průjmy mnohých postav si ukrojily z vysílacího času takovou část, že oproti minulé sérii i dost ubylo akčních scén, což tomu všemu taky moc nepřidá. Ale aspoň můžu chválit, že u těch několika málo co tam jsou došlo určitě k jistému kvalitativnímu posunu a je celkem radost se na to dívat. Ale když vezmu tuhle řadu jako celek, je to bída, velký zklamání a budu hodně rozmýšlet, jestli si příští rok dám další sérii. /50% a 3*/ Oblíbené epizody: The Pickett Line, Brazil --- S04: Po zpackané třetí sérii jsem měl sto chutí se na seriál nadobro vykašlat, ale tvůrci se naštěstí poučili a čtvrtá série je překvapivě velmi povedená. Už od první epizody v koncentračním táboře je jasné, že celkový tón téhle série bude o poznání temnější, což kvituju s povděkem a útěk z něj ve třetí epizodě považuji za jeden z vrcholů celého seriálu. Místo stupidního tlachání o ničem se rozjíždí několik docela zajímavých příběhových linek - třeba tajemství obklopující krásnou mutantku Lexi nebo Matt v převýchovném táboře Espheni. Tentokrát nechybí větší množství akce (včetně největšího masakru z celého seriálu) nebo ne vždy očekávaných příběhových zvratů, tempo seriálu je mnohem rychlejší a zábavnější než minule. A i "měsíční" finále je docela povedené, zakončené nečekaným a mnou dosud nepochopeným cliffhangerem (další mimozemská rasa?). Celkově u mě i přes pár zaškobrtnutí vládne spokojenost a doufám, že tentokrát tu kvalitu tvůrci udrží a i závěrečná pátá série bude stát za to./80% a 4*/ Oblíbené epizody: Exodus, Saturday Night Massacre, Till Death Do Us Part, Shoot The Moon S05: Pátá série začala neskutečně nadějně. Už první díl byl napěchovaný docela drsnou akcí a začal zajímavě rozplétat záhadu z konce čtverky. A další díly pokračovaly v podobném duchu - hlad, útoky skitterů, Popeovo šílenství, několik docela ošklivých úmrtí, spousta akce a vůbec seriál nabral neskutečný tempo a začal vypadat tak, jak jsem si vždycky přál - tedy jako drsné post-apo drama o boji proti obrovské přesile mimozemšťanů. Tenhle směr ale bohužel vydžel seriálu sotva do poloviny, kde zcela nelogicky příběh přestal gradovat směrem k velkému finále, ale celé epizody byly místo toho věnovány úplným podružnostem - viz úplně zbytečný díl o rodince, co v klidu žije mimo nebezepečí nebo 1,5 dílu strávenýho na vojenský základně s trochu moc paranoidní velitelkou - což byla sice dobrá zápletka, ale sakra, tohle se nemělo řešit, když zbývají dva díly do konce seriálu, který to s námi táhne už 5 sérií! Ale bohužel, to nejhorší přišlo s posledními dvěma díly, které se už definitivně propadly do bahna scénáristické bezradnosti. Zcela zbytečné memento s Lexi, Popeův 30-vteřinový útok na základnu (wtf?) a samozřejmě "deus ex machina" řešení, které se z ničeho nic objevilo a v předposledním díle tak ukázalo vlastně neskutečně snadný způsob, jak celou invazi ufounů ukončit. Blbějc to vymyslet nemohli. Závěrečná epizoda sice začala na docela zajímavou notu, ale pak bohužel dopadla tak, že hlavního bosse jsme si užili asi 5 minut, jeho/její vysvětlení, proč vlastně likvidujou Zemi bylo akorát na pár facek a scénáristé nedokázali najít koule k tomu, aby nechali zemřít byť jen jednu jedinou hlavní postavu, což působí krapet málo uvěřitelně, když uvážíme, že byli ve válce s naprosto likvidační přesilou. Plus kromě slibného začátku jsme se taky nedočkali skoro žádné pořádné akce, což shodou okolností platí o většině druhé poloviny páté série. Korunu celému tomu divadlu nasadilo posledních 5 minut a naprosto nechutně patetický, sluníčkový, multikulti NWO závěr, který ve mě vyvolal akorát chuť zvracet. Je to škoda, protože byť měl tenhle seriál svá slabá místa, vydržel jsem to u něj od začátku až do úplného konce. Štve mě, že když už se seriál dokázal na začátku páté série zmátožit a začal servírovat jednu skvělou epizodu za druhou, po času znovu upadl do hnoje a na tuhle notu i skončil. Pátá řada se mi celkově těžko hodnotí, protože její kvalita je skutečně nevyrovnaná - první půlka by byla za jednoznačných 5*, ta druhá tak za 2*. Výsledné hodnocení je nutným kompromisem, zohledňujícím fakt, že jsem se u seriálu stále většinou docela bavil. /70% a 4*/ Oblíbené epizody: Find Your Warrior, Hunger Pains, Pope Breaks Bad, Non-Essential Personnel () (méně) (více)

Remivsremi

Řekl bych, že seriál hodně nevyužil svůj potenciál. Je to RODINNÉ scifátko, kde se nadhodí pár zajímavých otázek, ale nějak se nedopracuje ke kloudnému výsledku. Jsou zde znát prsty Spielberga, ale to pro tentokrát není pochvala, neboť tu zde opět vidíte ústřižky z ETho, Války světů a Setkání 3. druhu. Navíc z deseti dílů možná tři dokázali fanouška scifi opravdu něčím zaujmout a i malinko překvapit. Zbytek se jednoduše nepovedl. V další sezoně se musí sakra snažit o vylepšení svého renomé. Update: Druhá sezona je o dost lepší než ta první. Zvedám hodnocení na 4 hvězdy. Update: Třetí řada se kvalitativně propadla a z FS se stává celkem utahaná podívaná. ()

honajz

Pilot, který většinou má navnadit, mi přišel nic moc. Nějak mi tam nejsou jasné všechny okolnosti a podmínky - v noci tuhá řežba, ve dne se přesunuje tři sta lidí a nikde žádný emzák, nikdo se nebojí, že se objeví... Ty rodinné vztahy proč ne, ale tady mi přijde to až zas tak nefunguje. Zkrátka po pilotu mám pocit, že ani tvůrci neměli jasno, jak celý zajímavý námět pojmout a kudy vést. ()

Javad

Prvá a druhá časť (***) : Ja tomu hovorím šetriaci seriál - malí rozpočet sa musí voľajak rozdeliť medzi 10 častí a tak non - stop akciu a super premakané triky nečakajte. Sympatická je ale snaha navodiť akú takú post-UFO-invasion atmosféru. FALLING SKIES je rodinný seriál, takže deti sa nezabíjajú ale unášajú ich emzáci, žiadny hladomor, beznádej a smrť (myslím extra veľké vyhladzovanie populácie), vlastne všetci sú tak povediac celkom happy, akurát musia počkať pokiaľ im odboj (polícia a armáda už neexistuje) zabezpečí – vybojuje zásoby jedla. Po dvoch častiach nie som moc natešený na tie zvyšné ale hlboké sklamanie to tiež nie je. Tretia časť (****) : Celkovo sa to zlepšuje (boje s mimozemšťanmi) a to je len dobré + 1* oproti prvým dvom častiam. (stále je to však priemer vo všetkých ohľadoch) Štvrtá časť (****) : Dobré, nech sa to už len zlepšuje takto naďalej. Piata časť (***) : Záchrana úspešná... ktorým smerom sa bude seriál uberať ďalej? Som zvedavý. Priemerná časť. Šiesta a siedma časť (***) : Nová postava, nová zápletka ktorá ma moc nebavila, ale našťastie sa aj siedmou časťou skončila. Ôsma časť (**) : Príprava na finálnu dvoj časť - tentoraz budú útočiť ľudia... Deviata časť (**) : A nič z toho, stále sa len pripravujeme na útok. Desiata časť (**) : Žiadna sláva, nudný koniec série. // Seriál ma chvíľami bavil ale iba keď išlo o strety s mimozemšťanmi (boje s nimi alebo zajatie jedného z nich) - čoho je tam naozaj málo, a finále rozhodne sklamalo. Možno sa to v druhej sérii zlepší, ale dosť o tom pochybujem. Chýbajú proste peniaze a tak je o poriadnu akciu núdza a preto sa väčšinou kecá. Pod 3* ale nejdem, pretože niektoré časti boli vcelku dobré. Hodnotenie po prvej sérii : (***) ()

Ketri

Když jsem zjistila, že běží nový sci-fi seriál (údajně vysokorozpočtový, jak jsem někde četla) ověnčený jmény Spielberg a Wyle, mé srdce zaplesalo. Bohužel, po sedmi epizodách je hluboký dojem a okouzlení mým žánrem číslo jedna a půl stále v nedohlednu. Přiznám se, že už jsem si vytvořila vlastní představu, proč jsem ti přerostlí krabi s hlavou vetřelce, předkusem predátora a kouzelným pohledem mistra Yody zavítali. Velké mezery však mám v teorii jejich evoluce a přerodu z Macrocheira kaempferi v Macrocheira sapiens. Nechápu jak s těma třema paznechtíkama mohli vytvořit ono hi-tech vybavení. 2.8.2011 - ha, já vám to říkal! ()

Galerie (1 519)

• Herečka Moon Bloodgood v seriálu ztvárnila doktorku Anne Glass, která ve druhé sezoně otěhotní s Tomem Masonem (Noah Wyle) a porodí mu holčičku. Moon byla těhotná během natáčení i ve skutečnosti, 15. prosince 2012 se ji narodila dcera Pepper. (lioncel)
  • Kapitán Weaver (Will Patton) a jeho dcera Jeanne (Laci J Mailey) si navzájem říkají "Papa Bear" a "Baby Bear", což odkazuje na seriál Sezame, otevři se (od r. 1969). (KM Phoenix)
  • Natáčelo se ve městech Burnaby, Coquitlam, Hamilton, Oshawa v Kanadě. (willy1)