Falling Skies

• USA Falling Skies
USA / Kanada, (2011–2015), 36 h 49 min (Minutáž: 39–43 min)

Tvůrci:

Robert Rodat

Série(5) / Epizody(52)

AlfaNumerO

Celkový dojem -3*, Jsem milovník sci-fi >4*, hlavní postavy nikdy neumírají <3*, občas šílené kiksy a nudný děj <2*, přežijí všichni Masoni <1*, Will Patton >2*, Pope >3*, efekty -3*, zhovadilost s měsícem <2*, občas zajímavý nápad a rozšiřování řad mimozemšťanů >3* no a na těch třech hvězdičkách zůstanu, protože to ve srovnání s jinými seriály na 4* o prsa nedosáhne. 64% ()

Ketri

Když jsem zjistila, že běží nový sci-fi seriál (údajně vysokorozpočtový, jak jsem někde četla) ověnčený jmény Spielberg a Wyle, mé srdce zaplesalo. Bohužel, po sedmi epizodách je hluboký dojem a okouzlení mým žánrem číslo jedna a půl stále v nedohlednu. Přiznám se, že už jsem si vytvořila vlastní představu, proč jsem ti přerostlí krabi s hlavou vetřelce, předkusem predátora a kouzelným pohledem mistra Yody zavítali. Velké mezery však mám v teorii jejich evoluce a přerodu z Macrocheira kaempferi v Macrocheira sapiens. Nechápu jak s těma třema paznechtíkama mohli vytvořit ono hi-tech vybavení. 2.8.2011 - ha, já vám to říkal! ()

Malarkey

Očekával jsem od tohoto seriálu dost. Od efektivního plakátu, přes zápletku po fakt, že se produkce ujal i samotný Steven Spielberg, jsem si nemohl myslet něco jiného. Je teda pravda, že hodnocení tady mě dost rozhodilo sandál, ale já tady na hodnocení nehledím a na seriál byl stejně dost zvědavej. O to větší šok mě čekal ve chvíli, kdy mě seriál hned prvním dílem vhodil do akce, která je takovou akcí neakcí a ukázal mi tamní svět, který je takovým světem nesvětem. Seriál jako takový nemá vůbec žádný základ. Po několika dílech mě postavy vůbec nezaujali, jednotlivé příběhy absolutně nezajímali a samotný svět strašně nudil. Kam se tohle hrabe na Jericho nebo Walking Dead, ze kterých si taky určitě něco vzal, ale jako celek mě ten seriál prostě strašně nudil. ()

Pajky3

1. série Seriály s tématikou postapo mě docela baví. Na první pohled to je o něco slabší než Jericho a hlavním problémem je pro mě vykreslení mimozemšťanů. Ty moc nemusím, ale je mi jasné, že nějaký nepřítel být musí. Při prvním pohledu na ty lodě se mi vybavil District 9, což v mém případě není nic pozitivního. Postupem času jsem si hlavní postavy docela oblíbil a určitě se chystám podívat i na druhou sérii. Samozřejmě by to mohlo být i lepší, ale těch lehce nadprůměrných 70 % si to zaslouží. *** 2. série Tak a druhou sérii mám za sebou. Aliance už se netvoří s lidmi, ale dokonce i s mimozemšťany a to rodinné drama už je více než ohrané a začíná se mi pěkně zajídat. Ještě že je tam Popeova skupinka, která situaci vyvažuje a vykresluje to, jak by to asi vypadalo ve skutečnosti. Putování do Charlestonu bylo zdlouhavé, ale jak se dalo čekat Charleston nakonec vůbec není takovej, jak si ho hrdinové představovali a konec rozhodně není happyend, což přidává plusové body. Na konci samozřejmě přichází další cliffhanger. Druhá sérii udržela nastavenou laťku, někde byla možná i lepší, ale celkově se drží na stejné úrovni. *** 3. série Na začátku třetí řady opět přichází časový skok a chvilku trvá než se rozkoukáte, abyste zjistili co se událo během vaší nepřítomnosti. Tentokrát se kromě války s mimozemšťany zabýváme hlavně narozením "dcery" Toma Masona. Ta samozřejmě není tak úplně člověk, což přináší zajímavé otázky. Ve finále přijde pár zvratů a velké nalákání na další sérii. Pokud jste s Falling Skies vydrželi doteď jako já, tak je neopustíte, protože vás bude zajímat co dál. I když se může zdát, že kvalita je o něco slabší. *** 4. série Čtvrtá série se hned v úvodu opět dočká výrazného časového skoku. Skupina hlavních hrdinů je rozmetána na několik frakcí, aby se zhruba v polovině série všichni shledali a znovu vymysleli plán jak porazit nepřítele. V této sérii sehraje největší role (už dospělá) dcera Toma a Anne, Lexi. Jinak série není žádný zázrak a v podstatě pořád pokračuje v tom, co už známe a nepřináší nic nového. Zdá se, že seriálu polehku dochází dech a rozhodnutí pro závěrečnou sérii vypadá jako ideální řešení. *** 5. série V závěrečné páté řadě dokonává Tom Mason obrovskou proměnu. Začal jako chlápek, který by obětoval vlastní život pro záchranu ostatních, ale válka z něj udělala někoho jiného. Stále je pro něho nejdůležitější rodina, ale stává se mnohem chladnějším a necitlivějším hrdinou než jak ho známe. A největší problém s tím měl Pope. Upřímně jsem doufal, že jejich střet přinese ještě horší důsledky. Trochu mě zklamalo i to happyendovské finále. Samozřejmě, že jsem čekal vítězství lidí, ale rozhodně jsem si myslel, že přijde hodně obětí. To, že všichni přežijí (ba dokonce jsou i oživováni) mi zážitek trochu pokazilo. Přesto nebudu na Falling Skies vzpomínat ve zlém. ()

JohnCZ

--- 1. SÉRIE --- Po rozpačitém startu se z toho vyklubalo velmi zábavné, ale ne moc originální sci-fi. Nahoru to táhnou hlavně herecké výkony a zajímaví emzáci. Po první sérii jsem spokojený, naděje do toho vkládám veliké. Hodnocení série: 4/5 --- 2. SÉRIE --- Zvyšuju hodnocení na 5 hvězd, protože jsem si Falling Skies dočista oblíbil. Největší síla seriálu tkví v dobře napsaných postavách a sympatických charakterech - ať už je to Tom Mason a nebo kapitán Weaver či Pope nebo Margaret. A právě to je i pro mnohé zápor, protože Falling Skies je více zaměřen na dialogy a interakci postav mezi sebou, než na samotné emzáky. Ano, jsou tu. Ano, jsou zlí a mají veliké a nebezpečné lodě. Avšak tito vetřelci fungují spíš jako jakási kulisa. Hlavní jsou lidé a jejich touha přežít a vrátit se do normálního života. A o tom postapo je především. Závěrečný dvojdíl nakopl však sci-fi laťku tak vysoko, že jsem velmi zvědav, jak bude vypadat příští série. Minimálně se tak máme opravdu na co těšit. Hodnocení série: 5/5 --- 3. SÉRIE --- Třetí série je velký strmý propad dolů v kvalitě. Skvělý závěr druhé série byl naprosto zabit. Méně je prakticky všeho - boje, mimozemšťanů, emocí, efektů a hlavně DĚJE. Celou třetí sérii se prakticky nic neděje, řeší se vztahy jako mezilidské, tak mezi lidmi a Volmy. Děj se táhne jak utahaná hajzlbába a zvraty bych napočítal na prstech jedné ruky. Od této chvíle mám obavy, že to Falling Skies moc dobře nedopadne, ději začal zoufale chybět směr, kterým by se měl ubírat a pokud bude i další série, chtělo by to pány scénáristy pořádně nakopnout. Hodnocení série: 2/5 --- 4. SÉRIE --- Úvodní epizoda 4. série naprosto mění pravidla hry (a výrazně mění charaktery některých postav - Lourdes zejména), působí nelogicky až zmateně a prakticky pohřbívá logiku předchozí řady, která díky tomu působí naprosto zbytečně. Po prvním dílu jsem se seriálem na pár týdnů demonstrativně sekl, ale nakonec se přeci jen odhodlal sérii dokoukat v rámci dvou dnů. Ačkoli je pořád jistá utahanost znát, ve výsledku čtvrtá série funguje mnohem lépe, jak série předchozí. Občas tvůrci přehání v patosu, občas scénář hodně skřípe, ale obsazení FS táhne už od prvního dílu a nejinak je tomu tady. Čtvrtá řada se mi zdála i o něco drsnější, o život přichází celá řádka vedlejších postav. Druhá polovina série překvapí snahou přinést něco nového - konečně se podíváme do vesmíru. Škoda jen, že finálový díl končí opět monstrózním cliffhangerem, který jistě za těch pár měsíců naprosto vypustím z hlavy. Hodnocení série: 3/5 --- 5. SÉRIE --- Hodně akční úvod sliboval epickou jízdu až do konce, která se bohužel nedostavila. Seriálu podlomil kolena především scénář, který pořád něco slibuje, pořád se čeká na nějaké odhalení nebo pointu a ono pořád k ničemu nedochází. Je to takové nekonzistentní a polovičaté, což je škoda, protože Falling Skies má hodně sympatické postavy a vzhledem k rozpočtu velice slušnou audiovizuální stránku. Bohužel finále zklamalo na plné čáře jak svou odbytostí po stránce děje, tak efekty, kde se naplno projevil nízký budget. Na druhou stranu oceňuju fakt, že je seriál nadobro ukončený a plně uzavřený a 2. Mass tedy došla do vytouženého cíle. A to si moji oblíbenci především z řad Masonovic rodiny zasloužili od samotného počátku. Hodnocení série: 2,5/5 () (méně) (více)

Galerie (1 519)

• V poslední epizodě první série je ve scéně na nákladním vozidle zmíněna jedna z postav filmu Mzda strachu (1952). Podobnost s filmem lze současně najít i ve právě odehrávající se scéně převozu nitroglycerinu. (Amroth666)
  • Jméno hlavního pásma přeživších uvedených v sérii, 2. Massachusetts, je převzato z reálného pluku vojáků, kteří bojovali jak v americké revoluci tak i občanské válce. (willy1)
  • Původně byl seriál plánován jako minisérie, díky vysoké sledovanosti ale natáčení pokračovalo. (Amroth666)