poster

Biologické zbraně (TV film)

 • Česko

  Živá zbraň

 • USA

  Living Weapon, The

Dokumentární

USA, 2007, 53 min

Režie:

John Rubin

Hrají:

Liev Schreiber
 • Luk Skywalker
  ****

  Velice zajímavý dokument o historii vývoje biologických zbraní do doby než to Nixon zakázal. Nejdříve dokument pojednává o všech zemích, které se výrazně zapojily v bojích 2.světové války, pak se dokument zabývá amerických výzkumem, což je vzhledem k faktu, že se jedná o americký dokument pochopitelné. Předkládá zajímavé informace hlavně o tom, že se při tomto výzkumu uchýlili k pokusům na lidech, byť se jednalo o tzv. simulanty nebo o látky způsobující horečku.(1.7.2011)

 • kirmakX6on
  ****

  Opravdu velmi zajímavý dokument, obsahuje dokonce i autentické záběry z experimentů. Člověk si udělá poměrně dobrou představu o tom, jakými cestami se americký výzkum ubíral a kam dospěl (tj. jak dobré/účinné mohou biologické zbraně být). Bude také šokován Japonci, resp. jedním jejich šíleným vědcem, kterej došel až tak daleko, že zbraně testoval v čísnkých vesnicích a vyvraždil jimi tisíce lidí! Celkově ale etická problematika nebyla podána objektivně. Např. se automaticky předpokládalo a argumentovalo, že biologické zbraně byly určeny k pobití civilistů...což bylo odsouzeno jako zcela neetické. To je poněkud jednostranné zhodnocení, neboť jak bylo v samotném dokumentu řečeno, americký program se nakonec zaměřoval na zbraně, jejichž cílem bylo pouze střednědobě ochromit vojáky (horečkou, nevolností atd.), nezabít je (ochromený voják je pro nepřítele větší zátěží než mrtvý voják, neb mrtvý je opuštěn, ale ochromený vyžaduje péči...). To bych naopak řekl, že je poměrně humánní způsob boje. A i kdyby by byly použity proti civilistům, tak ani civilisti přeci nejsou bez viny - válku a tedy zabíjení, agresi atd. tiše podporují tím, že proti válčící vládnoucí garnituře masově neprotestují. Tím nesou svůj díl zodpovědnosti... Nedomyšleno tam bylo mnoho dalších věcí, na druhé straně to byl dokument o biologických zbraních, nikoliv filosofické pojednání o etice válčení. Celkově: 87%(23.2.2013)

 • PB2
  *****

  Dokument mapuje americký program na výrobu biologických zbraní od 2 sv. války až do roku 1969, kdy prezident Nixon zrušil program na výrobu útočných bakteriologických zbraní. Je zmíněn i odbobný výzkum nepřátel USA, hlavně Japonska (tady autoři věnovali čas i nechvalně proslulé jednotce 731). V dokumentu jsou použity převážně archivní záběry z laboratoří (a na laboratoře), experimentů (už kvůli tomu stojí za zhlédnutí) a rozhovory s lidmi, kteří k tématu mají co říct.(1.7.2011)

 • Caesius S.
  ****

  Dokument zveřejňující většinou přísně utajovaná fakta o vývoji biologických zbraní zejména za 2. světové války a Studené války. Je šokující, kam až lidstvo dokáže klesnout, zejména USA a Japonsko (Hitler ať byl jaký chtěl, tak vývoj biologických zbraní zakázal), a uchýlí se k tak zákeřným a odporným způsobů boje. Rád bych dodal, že lidé, kteří se podíleli na tomto výzkumu, než to Nixon postavil mimo zákon, NEJSOU vědci.(11.5.2011)

 • NinonL
  ****

  Komentář obsahuje SPOILERY! Biologická válka je špinavá záležitost. Vývoj začala Velká Británie r. 1942. Antrax neboli sněť slezinná byl první zkoumanou bakterií. USA nabídly Angličanům moderní laboratoře a peníze a program vývoje biologických zbraní převzaly. Šéfem výzkumu smrtících zbraní se stal jeden z hlavní představitelů kvakerské církve. (Mimochodem kvakeři získali r. 1947 Nobelovu cenu míru...) V srpnu 1945 už USA vyvíjely pro vojenské účely 12 smrtících virů a bakterií (mor, tularémie, meningitida, břišní tyfus, úplavice, tetanus, skvrnitý tyfus, Q horečka, cholera, pravé neštovice, botulotoxin, antrax). Po porážce Japonska převzali Američané zkušenosti od jejich expertů, kteří účinky biologických zbraní vyzkoušeli na desítkách tisíc čínských civilistů. Za tyto informace získali japonští váleční zločinci, obdoby dr. Mengeleho, od Američanů beztrestnost. Nastal čas vyzkoušet účinky bakterií na Američanech, aby se zjistila potřebná dávka pro případ útoku i účinek bakterií rozptýlených ve vzduchu.(22.10.2014)