Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

Okrem iných kvalít: fantastická Timková.(18.1.2019)

Moja obľúbená tv inscenácia.(27.4.2005)

Veľmi zaujímavý príbeh a vynikajúce spracovanie, kostýmy no zaujala ma aj hudba. Opäť to naši slovenskí herci zvládli na výbornú. Ja moc na obsahy nie som preto verím, že sa azda nájde niekto iný, no zišiel by sa tu nejaký pekný obsah ku tomuto dielu napísať. Vzhľadom k tomu, že je to podľa predlohy Magdy Sabóovej, ktovie či ešte má RTVS vôbec práva na reprízovanie, ako to už mnohokrát býva pri tvfilmoch, ktoré majú zahraničného autora predlohy, rozhodne aj tento skvost si ešte zaslúži nejednu reprízu. Osobne ho zaraďujem niekde na vrchol televíznej dramatickej tvorby medzi také seriály akými je napríklad Alžbetin dvor. Vo filme som zazrel aj mladučkú Zuzku Skopálovú a Zuzku Vačkovú. Vyzdvihnúť musím aj vynikajúci výkon sestier Emílie Vášáryovej a Magdy Vášaryovej (ktorá si tu zahrala dokonca mníšku). Proste u mňa dielo na plných 5 hviezd a určite sa ku tomuto 2-dielnemu tvfilmu budem vracať. Mal som to šťastie, že som natrafil na dobrého zberateľa, ktorý ho stihol nahrať v čase reprízy niekedy v roku 2007, odvtedy nebola reprízovaná.(18.8.2018)

Sága rodu Jablonczayových žien, kde vládne (hlavne v prvej časti) tvrdou nemilosrdnou rukou matka v podaní skvelej Emílie Vášáryovej. Až takou tvrdou, že to zanecháva stopy na ďalších dvoch generáciách žien, čo sa do bohatého počtu minút filmu aj poľahky zmestilo. Mužom sa film takmer vôbec nevenuje, objavujú sa len ako figúrky hodné priazne alebo častejšie nenávisti. Ženský pohľad autorky je neprehliadnuteľný, rovnako aj autobiografický základ, pričom hlavná postava druhého dielu, Lenka (Zuzana Vačková), je matkou samotnej autorky románu. V inscenácii sa zišli všetky skvelé autorské zložky, dobrá predloha, scenár aj réžia a spolu s hercami vytvorili pútavé komorné dielo. –––– Margita, ty sa odlišuješ od mojich ostatných detí tým, že si odjakživa tak osviežujúco hlúpa. –––– Veď je to jedno, či ho nenávidí alebo miluje. Určite sa jej páči. A ja som jej zakázala všímať si akýchkoľvek mužov. –––– Zoberte jej aj to málo, čo má, aby sa mohla cítiť slobodná! Aby sa mohla vznášať, aby mohla letieť, kam ju jej vlastné schopnosti ponesú. –––– Zvädnú. Taký je údel kvetov. –––– Odjakživa som ti hovorila, že muž je škodná zver. Treba ho držať na uzde. Vie robiť iba tri veci: vojnu, dlžoby a deti.(15.8.2019)