Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva

Asterix And Obelix: God Save Britannia

Asterix And Obelix: On Her Majesty's Secret Service

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Francie / Španělsko / Itálie / Maďarsko, 2012, 110 min

Mise Kleopatra zůstává nepřekonána. Po rozpačitých Olympijských hrách však přichází sympatická parodie na anglický národ, která se samozřejmě opět inspiruje původními komiksy od pánů Goscinnyho a Uderza. Je trochu škoda, že sérii trápí herecké obsazení role Asterixe a i tady to mělo k ideálu, který by si jedna ze dvou hlavních postav série jistě zasloužila, docela daleko. U Obelixe byl tenkrát výběr bezchybný a i v pokročilých letech řádí Depardieu jako malý kluk. Samozřejmě nechybí ani parodické odkazy na jiné filmy (Star Wars, 300, ...) a oceňuji i trefně přeložené jména (viděno v originálním znění s titulky). U minulého dílu jsem předpovídal, že filmová série "Asterix a Obelix" půjde do kytek. V pořadí již čtvrtý díl však naznačil, že určitý potenciál tu pořád je a teď si naopak přeji, aby další film byl opět hoden kvalit původních komiksů a nebyl jen marketingovým parazitem na osvědčené značce.(7.9.2013)

• javak810i

Albert Uderzo se musí obracet v hrobě. Dlouho jsem se odhodlával podívat se na nejnovější (a snad i poslední) přírůstek k hraným filmům s Asterixem a Obelixem. Nakonec jsem tak učinil (na několik dávek, protože víc, než 30 minut v kuse jsem se dívat nevydržel) a upřímně toho lituji. Je mi jasné, že filmy šly sestupnou tendencí, ale že Asterix a Obelix ve službách jejího veličenstva bude tak špatný, jsem nečekal. Ani nevím, kde začít. Tak třeba hereckým obsazením. Depardieu podává svůj výkon jako Obelix standardně, horší je ovšem (zase) nový představitel Asterixe, tentokrát zrecyklovaný z Mise Kleopatra - Edouard Baer. Pak tu máme extra otravného Vincenta Lacoste a Fabrica Luchiniho, jehož Caesar je pěkný břídil. Celkově herci za moc nestojí. Toporné herecké výkony k tomu všemu zvýrazňuje naprosto příšerný český dabing. Příběh je směšně jednoduchý, na tom nevidím nic moc špatného, ale ten scénář... Dialogy jsou opravdu nad výsost stupidní a někdy ani vůbec nedávají smysl. Řekli byste si, že film bude alespoň zábavný? Kdepak! Nejvtipnější na celém filmu je snad ten dabing, protože je tak špatný, že se mu budete smát - na rozdíl od těch trapných, nucených a předvídatelných "vtipů", kterých se v přehnaně dlouhé stopáži dočkáte. I originalita šla do háje. Nejen, že film vykrádá předchozí díly, ale i filmy jako Star Wars nebo 300. A ani ten vizuál není vzhledem k rozpočtu nic extra. Zkrátka - ještě horší, než Olympijské hry, u kterých jsem se alespoň párkrát zasmál. Hodnotím odpadem a doufám, že pokračování, pokud by mělo být obdobné kvality, nevznikne.(13.5.2013)

• D.Moore

Asterix a Obelix bez nápadů, bez humoru... Vlastně skoro beze všeho. Když se objeví třeba jen nepatrný záblesk vtipu, tvůrci ho hned pečlivě zadupou do země (stejně jako toho ubohého hráče ragby) a divák, který čekal srandu, jen zoufale zírá a vyhlíží vteřinu, která ho donutí alespoň k pousmání. Ze všech hraných Asterixů je podle mě nejlepší druhý díl a ve srovnání s touhle suchařinou se mi to opět potvrdilo. Schází tu ztřeštěnost, schází tu parodie ("Jsem tvůj otec" je pořádně vousatá hláška, upomínka na Mechanický pomeranč není vůbec vtipná a závěrečná citace 300 je zase neskutečně nevyužitá)... Člověku se skoro zdá, že film napsali a natočili ti ohavně upjatí Britové, z nichž si žabožrouti dělají legraci. Nebo spíše "legraci". Dvě hvězdičky nicméně dávám za krásnou výpravu, nádherné kostýmy, velmi hezkou Charlotte Lebon a Badeltovou hudbu - nic z toho si ale tahle galská bída nezaslouží. Bohužel.(23.5.2013)

• kaylin

Pecka to rozhodně není a vlastně celá hraná série mi přijde zbytečná, ale tady mě naprosto dostalo, jak Britové mluví francouzsky s britským přízvukem. Funguje to, ale rozhodně to není prvek, který by táhnul celý film. Ten postupně nudí a nudí, mimo jiné i proto, že se prostě hraje na to, na co se hrálo v předchozích filmech. V komiksu to nevadí, ale ve filmu je to víc znát.(7.6.2016)

Trochu modifikovaný animák Asterix a Britové (ten mě bavil ze všech nejvíc). Je vidět, že co je v animáku vtipný, v hraném filmu vyznívá občas dost trapně. Ale tvůrci opět zvýraznili typické rysy jednotlivých národů, a to celkem fungovalo. Bbyť proti animované verzi spoustu věcí chybělo; takže jediné, v čem je tenhle film lepší, je odvazová hudba, která je možná trochu mimo, ale zachraňuje co se dá. # [viděno: TV, 5.1] # příběh 5 | hudba 8 | humor 4 | akce 4 | napětí 0 | pustil bych si znovu 5(24.2.2013)