Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva

• Francie Astérix et Obélix au service de sa majesté (více)

Římské vojsko v čele s Juliem Césarem se chystá podmanit si Británii. Už se mu podařilo rozdrtit ¾ armády a královna začíná mít obavy o osud země. Povolá si na poradu Jaxitaxe, jenž jí pověděl o Galech, kteří Césara porazili pomocí kouzelného lektvaru. Kouzelná moc lektvaru spočívá v tom, že kdo ho vypije, získá neuvěřitelnou sílu. Královna zpočátku nechce Galy požádat, ale situace se stále zhoršuje, proto nakonec souhlasí. Jaxitax se tedy vydá na cestu. Galové Asterix a Obelix jsou přátelé a od náčelníka dostali za úkol udělat z jeho synovce Zničehonixe pravého muže. Zdá se, že je to velmi nesnadný úkol. Do toho přichází Jaxitax se svou prosbou o pomoc. Galové připraví celý sud kouzelného nápoje a rozhodnou se jej osobně dopravit královně. Na cestu se vydávají ve čtyřech – Asterix, Obelix, Jaxitax a vezmou s sebou i Zničehonixe, aby získal zkušenosti. Na lodi pak ještě objeví Škrabopise, který se z Indie vypravil do Británie s malým keříkem čaje a doufá, že zbohatne… Mezitím mají Římané v Británii dost práce. Britanové, jak si říkají, se nehodlají jen tak vzdát, proto se Římané rozhodnou najmout si žoldáky Normany, aby za ně udělali špinavou práci. Normané souhlasí jedině pod podmínkou, že se dozvědí, co je to strach… Pětice se dostane do Británie a Jaxitax vezme nové přátele ke své snoubence Ofélii. Jako správný džentlmen se jí už roky dvoří, ale nedovolí si k ní žádnou důvěrnost. To Zničehonix žádné obavy z porušení bontonu nemá, a protože je Ofélie pěkná dívka, políbí ji – a Ofélii se to očividně líbí. Její společnice a vychovatelka slečna Macintoshová dbá na přísné dodržování společenských pravidel, a i když není zrovna kráska, Obelixovi padne do oka. Je však velmi neohrabaný a u slečny Macintoshové nemá šanci. Římané se dozvěděli o sudu plném kouzelného nápoje a hledají ho. Parta přátel se rozhodla ho ukrýt v hospodě, aby nebyl nápadný, ale Římany to napadne také. Rozhodnou se zabavit všechny sudy a ochutnávat do té doby, až najdou ten pravý… (TV Prima)

Jara.Cimrman.jr

Mezi všemi zdejšími znalci filmového umění se cítím intelektuálně osamocen a tak se v případě hodnocení tohoto snímku uchyluji k primitivním instinktům. Od komedie totiž chci, abych se smál a smíchu jsem si užil skutečně hodně, protože je mi zcela jedno, že Asterix není kreslený, že ho hraje již stopadesátý herec a že je to všechno hrozná hovadina. Jako rozený gentleman, který samozřejmě nikdy neběhá, sice musím připustit, že při mém hodnocení hrála jistou nevýznamnou roli nějaká ta soukromá sexuální orgie u Caesara, ale na svém hodnocení přesto trvám, protože znudění Britové uprostřed palby mi dali hodně inspirace ke správnému vnímání světa. ()

Terva

CITÁT - (PAPOUŠEK) - Tak kluci - hrrrr na ně!!!............ Zaútočíme na Británii každý den přesně o páté, to pijou tu svou horkou vodu.............. CITÁT - Můžu ti nabídnout divočáka nebo pivo........... Záběr na Nourmany ve 20 minoutě je naprousto bouží., pardon Jupiterouvský. U Joupiteura!!! CITÁT - Doubry vuečer, čtyuřikraut divoučaka........... Příběh Asterixe a Obelixe v Británii, kde i páky fungují obrauceně. Má to doubrý rozjezd a asi houdinu to vydrží. Pak už je to jen slaubí čaujíček. Snad se doužiju kounce. U Menhiru, to vaum tedy řeuknu, je to leupši než traupné Olympijské hry. CITÁT - Ženy, ženy, ženy ta slabá a šalebná stvoření.......... Nou a jaukou vždy, vše dopaudne štaustně. Čekauly jste snaud něuco jineuho?? CITÁT - Tak to je konec, jdeme domů............čaj?......... Nějauky proubleum? ()

kaylin

Pecka to rozhodně není a vlastně celá hraná série mi přijde zbytečná, ale tady mě naprosto dostalo, jak Britové mluví francouzsky s britským přízvukem. Funguje to, ale rozhodně to není prvek, který by táhnul celý film. Ten postupně nudí a nudí, mimo jiné i proto, že se prostě hraje na to, na co se hrálo v předchozích filmech. V komiksu to nevadí, ale ve filmu je to víc znát. ()

kingik

Comicsový velkofilm k prasknutí napěchovaný groteskním (ne)humorem. Ten humor se nijak výrazně neliší od svých třech předchůdců. Je ho však o poznání víc, až se zápletka, byť jednoduchá jako Obelixův mocný úder pěstí, vytrácí a z filmu je groteskní mišmaš natočený za nemalé náklady. Finanční prostředky nalité do čtvrtého pokračování jsou na filmu znát. Všechny filmy se nevysvětlitelně míjejí s pojetím comicsů, ani napočtvrté tomu není jinak. V galské vesničce se tentokrát moc nezdržíme. Asterix se svými přáteli, a v doprovodu britského důstojníka Anticlimaxe, veze anglické královně barel kouzelného lektvaru způsobujícího supermanskou (když už jsme v tom comicsu) sílu. Ten se bude hodit v boji s egoistickým Cézarem, jehož římská vojska okupují území dnešní Británie. Do toho se přimotají primitivní Normanďané, které zákeřný Cézar naverboval na likvidaci jím nenáviděného britského národa. A sled groteskního humoru nebere konce. Každý díl ze série režíroval někdo jiný. Čtyřky se ujal Laurent Tirard, který s velkofilmem nemá prakticky žádné zkušenosti a je spíše orientován na situační humor a příběhy přelidněné vtipnými postavami, čehož ve čtyřce naplno využil. Film podle toho vypadá. Postaviček je jak máku a neexistuje, že by se nějaká z nich neprojevovala humorně. K tomu všemu, žádná z postav není výrazně upozaděna a vzniká přetlak, co s nimi. Hojný počet legračních figurek film dotlačil do eskapád, kdy někdo někam musí pořád padat, na někoho řvát, případně být za trapného, když humor nemá ten správný poměr šťávy. A na těchto eskapádách je celý film v podstatě vystavěn. V praxi to vypadá tak, že bojovní Normanďané moc bojovou paseku nenadělají a místo toho si vyzkoušejí svůj faktor strachu, který jim podle jejich vlastních slov nebyl v genech dán a jsou přesvědčeni ve svém jednoduchém smýšlení, že s prožitkem strachu, dostanou křídla. Jak to s nimi nakonec dopadne, uvidíte sami. Nerozluční kamarádi Asterix a Obelix se málem rozkmotří, Obelix zahoří láskou ke konzervativní britské dámě a tak dále. Na jeden film tedy slušný přetlak v postavách. Je to způsobeno tím, že v jednom filmu došlo k tak trochu násilnému spojení dvou comicsových sešitů, kdy Asterix prožívá dobrodružství mezi Brity i Normanďany. V roli Asterixe se po charismatičtějším Christianu Clavierovi už zabydlel Edouard Baer, který jako zázrakem konečně ladí k Obelixovi, u kterého zůstal i tentokrát roztomile hrající Gérard Depardieu. K uzření jsou v menších rolích i další legendy francouzského filmu, mezi něž patří Jean Rochefort, Gérard Jugnot anebo nestárnoucí Catherine Deneuve, u které jsem měl pocit, že ji film příliš nebavil, i když ztělesnila důstojnost sama a sice anglickou královnu. Z těch méně známých herců zaujme Charlotte Le Bon v roli vnadné Ophélie a ani Cézar Fabrice Luchiniho nebyl marný, když se přel s Asterixem, podle jakých dobrodružství by měl film nést název. Jistě se shodneme, že "Asterixova dobrodružství" zní mnohem přívětivěji. A on je to přívětivý film, na kterém se povedl český dabing. Asterix mluví hlasem Petra Rychlého a Obelix promlouvá hlasem Oty Jiráka. Britové, ač je nehrají britští herci, promlouvají v dabingové verzi češtinou s legračním přízvukem. Každé písmeno "o" ve slově je zdůrazněno na "ou". Kdo neví, jak to zní, tak je to, jak když mluví Lendl s Navrátilovou dohromady. Jen je kladen větší důraz na legrační vyznění, po čase to však již působilo nuceně až otravně. Výsledkem je humorný pohled na dějiny v nekomplikovaném, málo kompaktním a přelidněném dobrodružství určeném pro celou rodinu s nápaditou trikovou složkou a pěkně barvitým vizuálem. 60% () (méně) (více)

Avalon820

S Christianem Clavierem odešla z filmových Asterixů a Obelixů i soudnost a tento čtvrtý díl je toho dalším důkazem. Bezbřehý kýč už není v takovéto podobě ani milý, ani překousnutelný, ale prostě a jednoduše šeredný. Dobře, OK, tak je to asi film pro děti, těm se to bude líbit spíš... Ale ouha - jak asi děti rozdýchájí komedii, která obsahuje poměrně dost pro ně ještě nepochopitelných odkazů (v nejedné chvíli i značně nevhodných), a která trvá silně přestřelené bezmála dvě hodiny? Pro koho tento film tedy je? Nebýt skutečnosti, že jde o Asterixe a Obelixe, guilty pleasure mého dětství, a nebýt Gérarda Depardieua, který doslova vypotil ty tři vtipné scény, s klidným srdcem bych tomuto paskvilu (který byl českým dabingem, ač s ním nemám obvykle vůbec žádný problém, doražen) udělil hodnocení nejnižší. ()

• Gérard Depardieu jako Obelix je jediný herec, který hrál ve všech čtyřech dílech. (ČSFD)