Vše pro dobro světa a Nošovic

All for the Good of the World and Nosovice!

Dokumentární

Česko, 2010, 82 min

Vít Klusák

Jakub Halousek
  • klima777

Kamera hezká, absurdit spousta, nicméně celý film je lehce "mimoidní". Pokud někdo nevěděl, co obnáší projekt Nošovice, pak je naivní. Neskutečně naivní. Ano, jde o nešťastné řešení, ale tuto záležitost si všichni zainteresovaní mohli a měli dobře rozmyslet (vláda, potenciální zaměstnanci atd.). Na jedné straně bezohledná automobilka, na druhé štáb filmařů zdarma kořistící na zoufalství a často i hlouposti jiných. To se to potom chytrolínsky mentoruje a káže (mnohdy i beze slov). Nejspíš je to přirozené. Určitě je to zdravé (skoro jako zelí); žel v danou chvíli také poněkud zbytečné. Ale možná, že přibude nějaká prestižní cena... Chápu, leč nesdílím.(11.3.2011)

Tak nějak lajdácky odvedená nadějná prácička. Rozhodně se to dalo pojmout akčněji a lépe informovat. Navíc nelze ničemu moc věřit. Věci často vytržené z kontextu nechávají diváka na povrchu nezpracovaného polotovaru. Samozřejmě v mnoha věcech budou mít autoři, nebo stěžující si postavy asi pravdu, ale nikdy není nic růžové, zvlášť v našem státu.(4.1.2012)

(27/2016) / Vít Klusák sa naveky zapísal do dejín českej dokumentaristiky trefným Českým Snom a aj v dedinke Nošovice dokázal, že má talent na vtipné, odľahčene pôsobiace spracovanie zložitých tém. Mne sa páči, že sám režisér necháva zhodnotenie problému na divákovi, a nesnaží sa za každú cenu prezentovať subjektívne stanoviská. Záverečná bonusová potitulková scéna je jedna z najlepších vôbec. (7/10)(21.2.2016)

Mrzí mě, že ten potenciál se nesetkal s Klusákovými schopnostmi (které by podle Českého míru a Snu měl mít) i tentokrát, protože tohle mohl být jeho nejlepší dokument. Místo toho plochá, jednonázorová a podivně nekonkrétní kritika ani nevím čeho. (O co se vlastně dokument snaží. Neměla továrna vzniknout? Měla vzniknout za jiných podmínek? Měla vzniknout, ale její majitelé se mají jinak chovat? Vůbec nevím!) Je to tím, že je na to Klusák sám?(27.12.2011)

• heyda

Doporučuji zapnout tento dokument až od 50. minuty. Do té doby velká nuda, zoufale málo informací, žádné zajímosti a velmi chabé technické provedení - pro mě velké zklamání. Už jsem si říkal, že Vít Klusák se v Českém snu úplně rozdal a teď už nemá co nabídnout. No naštěstí poslední třetina dokumentu je ucházející, ale to vystačí bohužel jen na 2 hvězdičky. Škoda, téma je to rozhodně zajímavější než dokument o něm pojednávající. 45%(22.5.2011)

• - Společnost Hyundai producentovi filmu opakovaně pohrozila, že podnikne právní kroky proti zveřejnění filmu. (Zdroj: Hypermarket Film)

• - Pre zamestnancov Hyundai platil prísny zákaz s filmármi vôbec komunikovať. Montér Ondra, ktorý ako jediný s filmármi otvorene komunikoval, bol za svoju prostorekosť z podniku vyhodený. (Raccoon.city)

• - Film vznikal po dobu 5 let: 2005 - 2010. Filmaři strávili v Nošovicích celkem 124 dní a natočili 17 hodin filmového pásu. (Zdroj: Hypermarket Film)