poster

Vše pro dobro světa a Nošovic

 • anglický

  All for the Good of the World and Nosovice!

Dokumentární

Česko, 2010, 82 min

Režie:

Vít Klusák

Kamera:

Jakub Halousek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tessie
  ****

  Je mi k blití z těch firemních sloganů jako Děláme to pro Vás, Děláme to pro Vaše dobro.. bla bla bla.. Bohužel to není problém jenom firmy Hyundai, ale takovými exkrementy jsme krmeni ze všech stran. Z čehož vzniká obrovské množství vymaštěných tupců, kteří se k tomu naučí hlášky z chytrých knih a následně si říkají manageři. V samotném dokumentu takových vymývacích procesů je několik, zpívání písničky řadím mezi nejtrapnější momenty. Chceš práci? Tak prostě zpívej a dělej ze sebe hňupa. Smutné, reálné. Tenhle dokument vnímám jako boj nadnárodní společnosti proti družstevnímu zemědělství. Na můj vkus měla firma Hyundai docela málo prostoru k vyjádření, i když co slovo, to perla.. Rozhodně však stojí za podívání a následné přemýšlení. Čím více takových firem u nás bude, tím bude hůř. Jen tady na Moravě se obrovské firmy rojí jako houby po dešti. Shimano, Sejong Czech, Hyundai, Donghee Czech .. Nároky přesčasové jsou obrovské, platy minimální. Dokud takové zacházení dovolí náš stát, pak si mezi sebou obyvatele můžou nadávat sice tys prodal, tys neprodal, ty musís prodat.. Ale to jsou oproti tomu všemu jenom malé věci. Kostky jsou už stejně dávno vrženy někým jiným a oni se prostě postarají o to, abyste prodali všichni... Závěrečná reklama na Nošovické zelí byla příjemnou uvolněnou tečkou na závěr.(21.3.2013)

 • Rekpet
  ***

  Z celého filmu je "užitečných" asi 10 minut.. Jsou tam trefné postřehy, zajímavé informace.. Ten zbytek spíš vypadá, že s tématem ani nesouvisí a mnohdy je to trapné, až ubohé... Kdybych měl Klusáka srovnat s Moorem (což tu mnoho z vás dělá), Klusák je jen velmi slabý odvar... Sice pracuje na stejném principu, ale nedaří se mu to... A jediný důvod, proč je tento dokument alespoň trochu dobrý, je dobře zvolené téma. I přes všechny tyto nedostatky ale dávám 3*...(25.6.2011)

 • radek_sat
  **

  Tak nevím, co mi uniklo v tomto dokumentu, abych ho taky ohodnotil 4* nebo 5*. Připadalo mi to jako koláž různých záběrů, kde se postupně ztrapní všichni účastníci - tiskový mluvčí, dělník na pásu, místní obyvatelé. Jako by si režisér záměrně vybíral jen ty momenty, kdy se někdo zesměšní. Ale co z toho? Na jakou stranu se vlastně přiklonil? A co si z toho máme odnést my diváci? Chceme pěstovat zelí a zpracovávat ho na té zastaralé mechanizaci nebo vyrábět auta roboty z Jurského parku? Pro mě z toho nakonec zůstal jen dojem úmyslného zesměšnění místních zemědělců, kteří hospodaří jako v předminulém století, lidí v továrně, kteří makají a radši myslí na něco jiného (paní Tamara), prostořekých slovenských brigádnic na poli a místních důchodců, kteří po tom co nakonec pole pod nátlakem prodali, pochválí pana tiskového mluvčího za prohlídku a odnesou si igelitku s upomínkovými předměty.(20.10.2011)

 • elanius
  ****

  (27/2016) / Vít Klusák sa naveky zapísal do dejín českej dokumentaristiky trefným Českým Snom a aj v dedinke Nošovice dokázal, že má talent na vtipné, odľahčene pôsobiace spracovanie zložitých tém. Mne sa páči, že sám režisér necháva zhodnotenie problému na divákovi, a nesnaží sa za každú cenu prezentovať subjektívne stanoviská. Záverečná bonusová potitulková scéna je jedna z najlepších vôbec. (7/10)(21.2.2016)

 • CheGuevara
  *****

  Současná dokumentární tvorba mi začíná připadat jako pohádka o Blanických rytířích. Zatímco český fikční film kulhá na obě nohy a ani technofilní mladá krev nepředstavuje pro něj žádnou spásu, natož naději, můžeme se aspoň upínat k českým dokumentaristům. Vít Klusák může být s klidem v duši v jejich první linii. Za těch pár dokumentárních filmů si stihl vytvořit unikátní styl, který právě v Nošovicích dotáhl až absurdum. V dlouhých záběrech ničí své respondenty pouho pouhou spontánností, která je nutí k nechtěné autenticitě. Nošovice zároveň dokáží pokládat nepříjemné otázky o stavu dnešní společnosti, o kterých leckdy nechceme slyšet odpověď. Klusák provokuje, šaškuje, shazuje, zamýšlí se, ale to vše v hranicích fair play. Ne, všechny jeho argumenty jsou padné, ale nikdy nespadají do laciných kategorií manipulace, podbízivosti nebo televizní reportáže. Nošovice tak mnohem více vybízejí k debatě, dialogu, než k obecně přijímaným pravdám, čehož si na dokumentu obvzláště cením. O tom, že Nošovice jsou vlastně i didaktickým filmem ke studiu filmového dokumentu, protentokrát raději pomlčím. Po dlouhé době mohu říci, že do kina chodím na nového Klusáka, Marečka, Třeštíkovou. Co mají asi společného?(3.9.2011)

 • - Natáčení v automobilce Hyundai bylo ukončeno nečekaně dramaticky: štáb byl vyveden za pomoci ostrahy. (Zdroj: Hypermarket Film)

 • - Film je pravděpodobně poslední český dokument, který se natáčel filmovou technologií super16 mm, vše se dnes točí na digitál. (Zdroj: Hypermarket Film)

 • - Podle novinářů se jedná o první český dokument, který se kriticky vymezuje vůči nadnárodnímu koncernu. (Zdroj: Hypermarket Film)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace