Reklama

Reklama

Vše pro dobro světa a Nošovic

  • USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty
Trailer 2
Dokumentární
Česko, 2010, 82 min

Obsahy(1)

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (182)

Carrie_3 

všechny recenze uživatele

Problémy, které byly spojeny s výstavbou továrny korejské automobilky Hyundai, jsem znala pouze ze sdělovacích prostředků a nemůžu říci že detailně. Český dokument zajímavým způsobem zachycuje tamní situaci a náladu, která byla spojena s přípravou a realizací dané stavby. Mnoho lidí má nepochybně odpor ke státem podporovaným investicím, které lákají velké společnosti do země, aby zde realizovaly své podnikání. Totéž nastalo i zde. Palčivější byla pro obyvatele Nošovic ale tzv. výstava na zelené louce neboli greenfields, kdy jsou nové podniky budovány na nezastavěných zelených plochách (louky, pole, lesy apod.). Pro mnohé obyvatele prodej těchto pozemků představoval ztrátu něčeho, co mnohdy vlastnily jejich generace po desetiletí (zdráhám se napsat po staletí). Režisér Vít Klusák má dle mého názoru zvláštní cit pro zavádění některých situací do absurdna (viz. střídání záběrů lidí ze sběru zelí na tvrdou práci v továrně, kde se člověk nemůže pomalu ani zastavit). S dokumentem jsem měla dva problémy. První je ten, že mi vadila manipulace některých situací, kterou sám režisér přiznal. Druhý bod, u kterého bych měla výtky, je až přehnaná obhajoba mladého muže, který byl z továrny "nevinně" vyhozen. Osobně si myslím, že nebylo vhodné stavět na jeho silné subjektivní argumentaci, protože vše mohlo být úplně jinak a on nemusel být tak "nevinný". Původně jsem zvažovala, že dokument ohodnotím třemi hvězdami, ale nakonec dávám o jednu víc, protože se mi velice často líbilo kompoziční hledisko snímku. Myslím si, že režisér měl šťastnou ruku při estetickém výběru různých záběrů. Na druhou stranu zůstává otázka, zda se na "estetično" má v dokumentu hrát či nikoliv, protože o tom to rozhodně není... ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Hlavně nic nerozdmýchávat a dělat, že něco děláte. Klusák si již vcelku dobře osvojil filmovou techniku. Záběry vypadají z kompozičního hlediska „filmově“, jinak než surový dokumentární záznam, čím režisér přiznává jistý díl manipulace. Zároveň ale násilně neprotlačuje jeden úhel pohledu, spíše nevzrušeně konstatuje (výmluvný záběr na hodiny NOŠOVICE BEIJING SOUL), poslouchá a zaznamenává, někdy jakoby náhodou, a dává vzpomenout na trapnost antropologických komedií nové vlny. Situace nechává doznít, aby vynikla jejich absurdita. Lidská povaha je pro něj zajímavějším středobodem než kritika kapitalismu, proto se ani nesnaží o velkou pointu. Jeho film nesměřuje, krouží. Jenom občas trochu mechanicky (střídání scén „strojových“ a „člověčích“). Rád bych viděl plnohodnotnou verzi, nejen hodinovou televizní. Zajímavé komentáře: Aelita, Vančura, BenNat ()

Reklama

Roman.Ticka 

všechny recenze uživatele

Dokument je jasným příkladem dopadu globalizace v "našem" Absurdistánu. (bezohlednost, dravost, zisk, nezájem) Osobně jej vidím jako ukázku znásilnění zdejší rázovité úrodné krajiny a místních oVčanů s jejich "rozporuplnými pocity" nadnárodní korporací. Sebelevnějších aut se nenajíme, proč a komu chrlit tuny železa, oceli, plechu a zplodin v době krize, na to jsem odpověď nenašla. Zelí miluju a pevně doufám, že místní Radegast (nejlepší pivo) nepotká stejně smutný osud. Nemám tucha, nakolik se v kraji (20 km odtud) snížila nezaměstnanost. Dokument může na někoho působit jako druhotná viktimizace, ale akce exkurze nejvíce poškozených, uzavírá kauzu zbavenou emocí pozitivně. "Ty bíďo!" "Rodina mě zežere. Tento týden už ten funus nebude..." ()

Drc 

všechny recenze uživatele

Velice jednoznacne podane tema, ktere rozhodne neni cernobile. Film tezici ze socialni vybusnosti tematu bez potrebne hloubky a informacniho obsahu. Navic spousta zajimavych otazek zustava nepolozena. Cekal jsem mnohem vic a to pomijim samotny fakt toho, ze podani tech malo informaci je velice zjednodusujici a jednostranne. ()

tere.z 

všechny recenze uživatele

Že jsou velké korporátní firmy svině, to už všichni víme. Jenže moc lehce se s tím smiřujeme. Proto doufám, že nezůstane jen u pěkného zážitku z kina, ale rozvíří se i pěkná společenská debata k tématu. Není to úplně nestranný dokument, ale to mu nakonec ani nemůžeme vyčítat. Je inteligentní, angažovaný, zábavný a možná až moc chytne u srdéčka. Ale co. P.S. Pan tiskový mluvčí Huyndai by zasluhoval titul Mistr tlučhuba generál vepřová hlava roku. Mimochodem vyplatí se zůstat do konce titulků - reklamu na nošovické zelí si Klusák řádně vychutnal:) ()

Galerie (15)

Zajímavosti (9)

  • Pre zamestnancov Hyundai platil prísny zákaz s filmármi vôbec komunikovať. Montér Ondra, ktorý ako jediný s filmármi otvorene komunikoval, bol za svoju prostorekosť z podniku vyhodený. (Raccoon.city)
  • Soundtrack k filmu od kapely DVA bude časem volně ke stažení na webových stránkách filmu. (Zdroj: Hypermarket Film)
  • Po závěrečných titulcích následuje překvapení pro trpělivé diváky... (Zdroj: Hypermarket Film)

Reklama

Reklama