Vše pro dobro světa a Nošovic

All for the Good of the World and Nosovice!

Dokumentární

Česko, 2010, 82 min

Vít Klusák

Jakub Halousek
  • Roman.Ticka

Dokument je jasným příkladem dopadu globalizace v "našem" Absurdistánu. (bezohlednost, dravost, zisk, nezájem) Osobně jej vidím jako ukázku znásilnění zdejší rázovité úrodné krajiny a místních oVčanů s jejich "rozporuplnými pocity" nadnárodní korporací. Sebelevnějších aut se nenajíme, proč a komu chrlit tuny železa, oceli, plechu a zplodin v době krize, na to jsem odpověď nenašla. Zelí miluju a pevně doufám, že místní Radegast (nejlepší pivo) nepotká stejně smutný osud. Nemám tucha, nakolik se v kraji (20 km odtud) snížila nezaměstnanost. Dokument může na někoho působit jako druhotná viktimizace, ale akce exkurze nejvíce poškozených, uzavírá kauzu zbavenou emocí pozitivně. "Ty bíďo!" "Rodina mě zežere. Tento týden už ten funus nebude..."(21.4.2011)

Humorně laděný dokument, který hovoří o vážné věci. Jde především o zábor kvalitní orné půdy pro podnikatelské účely. Kvalitní země pro pěstování plodin ubývá erozí, špatným hodpodařením a také hlavně zástavbou velkých podniků, skladovacíh hal. Místní obyvatelé své pole nechtěli prodat, protože je zem živila co by zemědělce. Roky obdělávali své pozemky (10-15 let), aby z nich něco bylo. Pak stačí, aby pár politiků lobovalo a obyvatelé donutit prodat své pozemky pod nátlakem likvidace a pozemky byly v majetku Hyundai. Koncerny jdou za obchodem tam kde je Vláda země pobízí různými pobídkami, levnou pracovní silou. Z dokumentu jde jasně vidět jak se novodobí otrokáři chovají ke svým zaměstnancům. Zkus si ztěžovat půjdeš dělat na linku, zkus si ztěžovat na pracovní podmínky dostaneš vyhazov. Zhlédnuto v rámci festivalu Jeden svět 2011 v Opavě.(2.3.2011)

Dokument, který mě příliš neoslovil ani nevzal za srdce, byť podle tématu měl. Připisuji to špatné koncepci, místy se mi zdá, že jsem marně pátral po souvislostech a příčinách některých scén. Zasloužil by si zkrátit a režisér měl vytknout nějakou základní nit, po níž se dokument bude ubírat a ne se utápet ve scénách typu laškování brigádnic se šefém směny při sbírání zelí.(23.10.2012)

Chtěl jsem původně dát jen tři hvězdy (páč to není tak dobré jako předešlé Klusákovy věci), ale za geniální závěrečnou reklamu na nošovické zelí musím jednu přidat :-) 65%(24.5.2011)

Osobně nejsem zrovna příznivcem dokumentů, které se jasně stavějí na jednu stranu (v nedávné Tantře jde v podstatě o reklamu na ni, v Oku nad Prahou zase nebyl poskytnut téměř žádný prostor oponentům…). Jenže v případě nového Klusákova filmu ani není možné být neutrální. Vyjádří se zde obě strany, jednu reprezentují vesničané s typicky "selským rozumem", druhou Hyundaisté, kteří se tváří nad věcí a neúprosně, ale pak jim v reklamě zaznívají fráze: “Je až neuvěřitelné, jaká pozornost je v Hyundaii věnovaná kontrolám kvality. Kdybych něco zanedbala, nikdy by mi to tady neprošlo.” (jistě, zanedbání kdekoli jinde projde). Vše pro dobro světa a Nošovic je český dokument o korporaci, která není v pořádku. A je výborně natočený, se spoustou zábavných, ale i uměleckých prvků, jemuž chybí snad už jen dynamičtější rozjezd. Každý český občan by tento dokument ale měl vidět, povinně.(26.2.2011)

• - Soundtrack k filmu od kapely DVA bude časem volně ke stažení na webových stránkách filmu. (Zdroj: Hypermarket Film)

• - Režisér Vít Klusák si kvůli natáčení tohoto filmu udělal řidičák a koupil auto. Nejedná se však o vůz značky Hyundai. (Zdroj: Hypermarket Film)

• - Film je pravděpodobně poslední český dokument, který se natáčel filmovou technologií super16 mm, vše se dnes točí na digitál. (Zdroj: Hypermarket Film)