Alex (Charles Mesure) se probouzí doma v kruhu své rodiny. Problém je, že si nepamatuje, že by byl Alex, ani že by měl rodinu. Prý den předtím při výměně žárovky spadl ze žebříku a má výpadek paměti. Ve futuristickém městě, kde auta jezdí na kredity, je ale o Alexe zájem - dokud mu opět není vymazána paměť. Tentokrát se rozhodne předstírat, že je Alex, a přitom pátrat, kde je a proč, a kým vlastně ve skutečnosti je. (honajz)

honajz

Tak se zdá, že budu první, kdo bude seriál komentovat. Nu, tak vzhůru do toho. Pro mne jde o rozporuplný seriál. Pilot, jak má ostatně být jeho účelem, navnadí. Nutno dodat, že co se technické stránky týče, seriál si drží celou dobu vysokou laťku - speciální mobilní telefony v podobě plastových průhledných kartiček, podobný design počítačů, navíc ovládaných hlasem, přesvícený, funkcionalistický a futuristický design místností, unifikovaná auta na kredity apod., to vše dělá tento svět uvěřitelným a navíc má člověk pocit, že je skutečně někde jinde, mírně v budoucnosti. Problém je podle mne se zápletkou. Víte, novozélandští autoři totiž seriál mínili prodat do USA, a tak celý příběhový oblouk není do důsledků domyšlen (i když pozadí toho, co se děje, je svým způsobem odhaleno) a na konci série se objeví samozřejmě cliffhanger, neboli řekněme česky pouták. Stanice ABC sice po určitém váhání práva koupila, ale pak seriál dala k ledu. Což tvůrcům nevadilo, peníze měli v kapse a mohli se věnovat dalším seriálovým projektům, u nichž udělali vždy jen jednu sezonu, zkusili ji prodat, udělali jiný seriál... atd. Takže tento seriál obsahuje nedořečenosti, nekonzistentnosti i jisté logické mezery. Muž, kterému říkají Alec (ano, v obsahu chybně píšu Alex), ale nevzpomíná si na svou minulost, se jednou ráno probudí a nechápe, kde je, proč tam je, že má manželku, děti... Zprvu to vypadá, že ztratil paměť po pádu ze žebříku, ale později objeví určité nesrovnalosti, které mu nedají spát, a začne postupně odhalovat pravdu o tom, kde je a proč, a kým vlastně je. A tady právě přijdou ony nekonzistentnosti - třeba v pilotním dvoudílu se pokusí dostat z města pryč, ale později, i když už dokáže blokovat sledovací čip, se o nic podobného nepokusí. Takže i když premisou seriál připomíná starší (a daleko lepší) britský seriál Prisoner, v pokusech o útěk z místa trapně selhává. Rovněž je otázkou, co na Aleca kdo ví a jak to může použít proti němu - evidentně každý Aleca podezřívá, psychoterapeut, jeho kolega Stephan, doktorka Collinsová, a přitom ho nechávají být, aby dál pátral a dělal bugr. Seriál má třináct dílů, a nutno říct, že po pilotním dvoudílu je to docela nuda - začnou se řešit rodinné vztahy, náznaky, podezírání, hysterie... na druhou stranu ale nikoliv hollywoodským stylem, ale skutečně uvěřitelně. Mnohé rodinné scény mají nejednoznačné vyznění a pro ženaté chlapy zde bude hodně okolností a vět velmi povědomých z jejich manželství. Celkově tedy seriál upoutá na záhadu, jež však brzy ustoupí do pozadí a nových odhalení je jako šafránu, nabídne ale určité vztahové zápletky, které jsou však naštěstí psychologicky i logicky věrohodné. Otázkou je, kdo čemu dá větší přednost. Osobně za sebe jsem cítil zklamání, a i když pár drobností nakonec vysvětleno je (a vztahové linky jsou dokonce vyřešeny zcela), přece jen bych víc ocenil víc pátrání, víc objevů a víc vysvětlených záhad městečka. ()