It Felt Like a Kiss

Velká Británie, 2009, 54 min

Režie:

Adam Curtis

KlonyIlony

Spíš než o dokumentární film se jedná o obrazovou koláž, vyprávění je zde omezené jenom na pár titulků, které uakzují na překvapivé souvislosti (např: Usama bin Ladin byl posedlý westernovými filmy, když později studio skončilo a opustilo westernové městečko, nastěhovala se tam Mansonova rodina). Celý tento počin jaksi doplňuje Curtisovu více polemickou tvorbu, která míří na intelektuální "nemoci" moderní doby, hlavně neoliberalismus a psychoanalýzu. Už ale v těchto předchozích filmech mu obraz slouží k zachycení toho, co je těžko analyzovatelné: dopady kognitivních revolucí nelze uchopit jenom intuitivně, ukázat můžem jen na určité změny jako vztup idiomu psychoanalýzy do běžného povědomí, nebo kult "inovace" a "startup" podnikatelských projektů. Curtis dokáže vystihnout příběh civilizace, která se po dlouhém flámu cítí jako "ztracený syn". ()

m4xp4yn3

Další mistrovská Curtisovská koláž, tentokrát bez komentáře, sjednocená snovou logikou a nezastavitelnou vířivou dostředivou silou. Z žádného jiného filmu se nedozvíte více o USA přelomu 50./60. let a duchu tehdejší doby. Akorát mi už ke konci přišlo že autor k vystupňování intenzity rezignuje na jemnokresbu a používá obrazy prvoplánově šokující, bez konkrétní spojitosti s rozvíjenými tématy (hořící těla v kontrastu se žvýkačkovou kulturou a rozjívenými songy - ok, sugestivní, ale proč?) ()