Krátké filmy dostupné na webových stránkách level26.com ilustrují a posouvají děj stejnojmenné knihy Anthony E. Zuikera a Duana Swierczynskiho. Talentovaný producent Zuiker se tu chopil i režie a v dvaceti krátkých filmech divákovi ukazuje příběh Steva Darka, elitního agenta FBI, který se snaží dopadnout děsivého vraha zvaného Skřípal. Pro něj museli dokonce vytvořit i speciální kategorii v žebříčku sériových vrahů - level 26. (JimmyII)

BlackTom

Popri surovej knihe len obstojné dielko, avšak čo sa týka Sqweeglových hrátok, nutnosť. Obsadenie je presné, tradične poteší Ironside ako ďalší životom znechutený štátny úradník, Daniel Buran nie je žiadny buran a aj keď mi najprv do vyfantazírovanej predstavy Darka vôbec nezapasoval, neskôr som si už "pôvodného" Darka nevedel predstaviť inak. Záver, ktorý na stránkach knihy nie je, je dokonalý, absolútne znepokojujúci a dych vyrážajúci. Ďalšie dve knihy zo série Level 26 už sú na ceste. ()

Vančura

Po řemeslné stránce výtečný obrazový doprovod ke knize, která v češtině vyšla pod názvem "Level 26: Netvor z temnot" a která se prodávala v efektním papírovém krytu imitujícím latexový oblek hlavní postavy, včetně zipu a skvrn od krve. Knihu (včetně nakoukání doprovodných videí na stránce level26.com) jsem přečetl dvakrát a velmi se mi líbila. Je to profesionální projekt, na kterém se nešetřilo penězi a na kterém se podílela hromada lidí. Něco takového by v českých podmínkách v životě nemohlo vzniknout. Kniha však rozhodně není žádná velká literatura, je to jen paperback určený k jednorázovému přečtení a vyhození do koše, nic víc než profesionálně napsaná moderní detektivka na dočasné povyražení - a za pár let po ní pes neštěkne. Kniha je vznosně označována jako "celosvětová novinka – multimediální digi-thriller", veškerá unikátnost tohoto projektu ale spočívá v tom, že ke knize existují doprovodná videa, ke kterým se dostanete na stránce level26.com po zadání klíčů ukrytých v knize. Tento efektní marketingový fígl má bohužel za následek dvě velké nevýhody: knihu je nutné číst ideálně poblíž kompu s netem, aby člověk mohl každou chvíli otevřít prohlížeč a zkouknout další video (toto neustálé odbíhání od knihy k počítači a zpět mě osobně dost otravovalo). Druhou - a dle mého soudu mnohem závažnější výtkou je - že vás tyto hrané sekvence na webu totálně a absolutně zbaví odvěké čtenářské svobody představovat si čtený svět s jeho postavami a dějem po svém. Čtenáři je zde naservírováno, jak každá postava vypadá, včetně Skřípala, kterého bych si osobně představoval o dost jinak než jako směšného podivína, jehož herecké ztvárnění mě přimělo k výbuchům spontánního smíchu. Až si říkám, že se teda rovnou mohl autor na nějakou knihu vykašlat a natočit místo ní film - vznikl by velmi slušný thriller, na který bych se chutí podíval. K dobru knihy ani nelze přičíst absenci výraznější originality - v Zuikerově textu lze vysledovat celou řadu motivů, které jsme viděli stokrát jinde v žánrově podobných úspěšných snímcích posledních let. Hlavní záporňák, masový vrah Skřípal, vyšinutý pošuk v latexovém oblečku definující novou nejvyšší klasifikaci vrahů - level 26, v průběhu textu čím dál víc nápadně připomíná postavu Johna Doa, masového vraha z Fincherova filmu Sedm z r. 1995. Skřípal, všudypřítomná a všehoschopná vraždící bestie, stylizující se do role "strážního ohně Boha a všech jeho nebeských ctností", si k tomuto účelu složí i básničku, jejíž sedm alegorických veršů důsledně proměňuje v reálné zločiny, a do své ďábelské hry zatáhne postavu vyšetřovatele i sám sebe ("Jeden za den zahyne / Dva denně pláč nemine / Tři budou lhát povinně / Čtyři vzdychnou nevinně / Pět se ptá, zač trpíme? / Šest se v žáru rozplyne / Sedm denně... Jémine.). Mé soukromé podezření tak je, že si autor libovolně půjčuje motivy odjinud, a skládá z nich efektní a sexy příběh pro moderního čtenáře, bez nároků na literární originalitu či vavříny za spisovatelské nadání... a víte proč? Protože u Levelu 26 jde o peníze až v první řadě; celé je to jen prachsprostá komerce - tady se žádná literární revoluce nekoná, a nevím o tom, že by se rozthl pytel s dalšími "digi-romány" jiných autorů. Mimochodem - co tenhle projekt hrome dělá na ČSFD? () (méně) (více)

Reesam

Kdybych tu měla hodnotit knihu, píšu tu román. Ale zde hodnotím krátkometrážní filmy, které pouze doplňují kontexty. A můj názor? Skvěle podané, napínavé. Občas až nechutné. Palec nahoru! ()

JimmyII

Hvězdičky jsou spíš za knihu, protože filmy jsou slabší - jakoby amatérské, mizerně zahrané a místy i logicky odporují tomu, co je psáno v knize, ale nebudu spoilerovat. Každopádně výborně vymyšlená záležitost, tenhle "digi-román". Všechna čest Zuikerovi - znovu se mu to povedlo. A v USA už se Skřípal objevil i v Kriminálce Las Vegas:-) ()

drake31

Jedná sa o krátke videá ktoré dotvárajú atmosféru k prvému DIGI-ROMÁNU s názvom Level 26: Dark Origins od stvoriteľa CSI - Anthony E. Zuikera. Jednotlivé videá sú vynikajúco spracované, a to po každej stránke či už je to kamera, strih, herci, hudba ... a hľadať na tom niečo zlé je márne. Skvelé dielo, dopĺňajúce dokonalú knihu ktorú odporúčam každému. Nehorázne sa teším na pokračovanie ... ()

Di Tecka

Skvělá práce, krátké filmy skvěle doplňují knihu, jenž se díky tomu čte úplně sama...nemůžu ohodnotit jinak, než plným počtem... a každému taktéž doporučuji ;-) ()

dodona

Čo sa týka natočenia, popr. hereckých výkonov, nemám námietok Hudobný podmaz i vizuál sú dokonale zvrátené, človek má pocit, že svet sa rúti do pekiel alebo, že posledný súd už začal. Toť pozitíva. Ale fakt mi vadili tie podstatné detaily, ktoré nekorešpondujú s knihou. Byť to adaptácia knihy tak ok, pochopím, ale je to sprievodný materiál ku knihe od samotných autorov knihy, takže prečo to diletantstvo? Čakajú ma ďalšie dve knihy, ale rozhodla som sa, že sprievodné videá tento krát vynechám a nebudem sa rozčuľovať nad detailami, ktoré sa mi zdali podstatné. Inak kniha je perfektná a aj myšlienka celého projektu je zaujímavá, ibaže som asi príliš náročná. Úprava: Keďže ma premohla zvedavosť, spustila som si videá aj k druhej knihe a fakt sa oplatí. ()

Fritaaa

Některé filmečky jsou zbytečné, ale jako celek to působí velice dobře. Tedy děj se neposouvá, prakticky se nic neděje, ale atmosféra je skvělá a vrah je brilantní. Nevadí ani nízký rozpočet (jestli vůbec nějaký), naopak mi toto zpracování sedlo. ()