Dvoudílný televizní film Josefa Klímy Jseš mrtvej, tak nebreč vzniká podle jeho stejnojmenného detektivního románu. Ve vězení umírá muž, který byl před dvaceti lety nespravedlivě odsouzen, zatímco skutečný vrah žije po celou dobu na výsluní společnosti. Před blížící se smrtí pátrají jeho nejbližší po pachateli vraždy, spáchané ještě v totalitním režimu.
Kromě napětí, překvapivých dramatických zvratů a nenásilného poutavého psychologického přesahu nabízí příběh působivé ohlédnutí do atmosféry konce nedávné epochy. V retrospektivách z předrevoluční Prahy osmdesátých let, v totalitním režimu, vyznačujícím se mimo jiné nedostatkem zboží všeho druhu, sledujeme našeho hrdinu. Vysokoškolský student Petr Liška (Fox) našel své místo v řetězci kšeftařů a podvodníčků a tak má spoustu peněz i spoustu kamarádů, dopřává si všeho do sytosti a jeho život je nekonečná řada mejdanů. Úspěšný vekslák pohrdá obyčejným životem obyčejných smrtelníků, z jejichž kapes se peníze přelévají do jeho nenasytného trezoru. Vše je zalito sluncem až do okamžiku, kdy Petr najde svého komplice a nejlepšího kamaráda Pavla (Džigo) v kaluži krve. Pavlova smrt je příčinou zásadního zvratu v Petrově životě. Petr se vyděsí, že by ho policie mohla zatknout jako podezřelého z vraždy, což by hlavně pro jeho další kšefty znamenalo velké nebezpečí a tak se rozhodne sám vypátrat vraha. Potřebuje se na pár dnů někde schovat, protože po něm jde nejen policie, ale i bezohlední, drsní a nelítostní věřitelé – podvodníčci a kšeftaři. Úkryt najde u bývalé spolužačky a kamarádky Jitky, v opuštěném domě na vesnici v blízkosti Prahy. Jitka je křehká inteligentní dívka, která neztratila ideály a Petr je zaskočen její neuvěřitelnou životní zkušeností, velkorysostí a moudrostí.
Vedle napínavého pátrání (s mnoha překvapivými zvraty) po Pavlově vrahovi, při němž se mladý muž neostýchá využít dokonce „spolupráce“ Jitčiny sedmileté dcery, sledujeme pozoruhodné setkání dvou lidí, kteří by vedle sebe nikdy nežili, kdyby je nečekané okolnosti nesvedly dohromady. Prožíváme s nimi dramatický vztah dvou odlišných bytostí se zcela odlišnými životními názory a hodnotami.
Překvapivé rozuzlení případu vystihuje absurditu některých elementů přeměny komunistické společnosti do kapitalistické „nové doby“. Velmi působivým prvkem filmu je vnitřní hlas hrdiny, který s odstupem času hodnotí a komentuje dramatické události své minulosti. Jak se dá u Josefa Klímy předpokládat, finále je velmi blízké realitě života naší společnosti. (oficiální text distributora)

Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Prostředí 6/10/// +dvě časové roviny, spletitý a náročný příběh, který se postupně rozmotává a je to zajímavé -délka a rozdělení na dvě části, je to pak zbytečně zdlouhavé, málo akční, nelíbil se mi Václav Jiráček/// Celkem dost náročné na to aby jste se v ději a ve vyprávění neztratili, pokud se však do děje dostanete, veřím tomu že vás slušně pohltí a pustí až na konci./// Celkem 58%/// ()

paascha

Z principu jsem alergický na filmy, kde hraje vyhojená násoska Tumáš Panák a svůdně špulivá tučnice Dana Morávková. Jiráček tuto trojku hrůzy zdatně doplnil, takže odpad, jak vyšitej, je na místě. Protože jsem ale viděl jen konec druhého dílu, kde Danuš načapali při lži a Jiráček zdechnul, dám alespoň jednu objektivní hvězdičku, aby se místní strážci kvalit nažrali, a kozel zůstal celý:) ()

dopitak

Zdařilý námět, ale nad provedením hodně váhám. Jiráčka už jsem měl možnost posuzovat ve filmech Hodinu nevíš... a Jánošík - Pravdivá historie a považuji ho za velmi dobrého herce, to zdůrazňuju především proto, že v Jseš mrtvej, tak nebreč se mi prostě nelíbil. Úplným negativem je fakt, že se tvůrci rozhodli použít "Bokovku-Lišku" dvougeneračně a Jiráčka prostě jen namaskovali (a hodně debilně), ale nejvíc vadí zvolený způsob vyprávění retrospektiva (ta je v pořádku) střídaná chrčením se slavíkem ve špitále v současnosti. Namalovaná nenamalovaná Kristýna neměla zrovna vděčnou roli, Trojan opět v pozici zkušeného, nezaujatého ale velmi ochotného angažovaného odborníka, Štěpánek v poslední roli (vypadal už chudák příšerně) a úplně zbytečný Hanák. ()

triatlet

Po formální stránce celkem koukatelné, navíc velmi dobré herecké obsazení. Ale... Klímův svénář je asi tak věrohodný jako nekupírované uši velkého knírače, který ve filmu hraje. Když už tvůrci dbají na důsledně dobové detaily, proč se neporadí i s nějakým kynologem:-)? Navíc je příběh naprosto zbytečně roztažen do dvou dílů. Závěr působí (ne)chtěně komicky - krom zbytečných rozhovorů dcery (Bětky) a matky (Jitky) v dvojroli Kristýny Bokové - Liškové to je poslední scéna v letadle - ať žijí Liškovi... ()

Slarque

Nejvíce mě překvapil Václav Jiráček, kterému jsem zatím nikdy nepřišel na chuť. Ale tady bych mu nemohl vyčíst nic. Je to celkem zajímavě vyprávěná detektivka, ve které vystupují celkem životné postavy, prostředí a chování lidí působí reálně, jen ta píseň „Moje Bohemia“ mně s každým dalších poslechem připadala horší a horší. Celkově velmi slušné (70%). ()

• Snímek byl nominován na cenu Prix Europe v kategorii TV Fiction. (Rosalinda)
  • Natáčelo se převážně v Praze a to v lokacích Libeň, Ruzyň, Pankrác nebo Troja. (Terva)
  • Na obraze, který ukrývá sejf v Džigiho bytě, je znázorněn herec Jakub Kohák. (milad80)