Jseš mrtvej, tak nebreč (TV film)

Krimi / Drama

Česko, 2010, 2x78 min

Velice kvalitní český film ve zkratce o tom, jak se lidé, kteří řídí naše osudy za těch dvacet dva let po revoluci vlastně vůbec nezměnili. Vlastně po nich změnu ani nemůžeme chtít. Protože film nám ve velice poutavém příběhu ukazuje, že to jsou koneckonců titíž lidé, kteří osudy lidí v české zemi řídili i dávno předtím, než jsme na náměstích cinkali klíči. Film mi nápadně připomínal "Czech Made Mana" - vlastně to byl takový "Czech Made Man", jenže nikoliv v komediálním, nýbrž veskrze dramatickém pojetí. Vekslák najde v bytě zastřeleného kamaráda a když z domu odchází, uvidí jej z balkonu jiného domu dívka. Shodou všech, člověk by řekl, absurdních okolností, si jde na doživotí za vraždu sednout nevinný člověk. Jenž v kriminále na smrtelné posteli vypráví svůj příběh. Je vůbec možné omilostnit člověka, který sice vraždu nespáchal, ale který je obětí všehoschopných lidí, kteří si nechutně tykali jak s dobou před, tak i porevoluční? Ve filmu byl navíc nastíněn zajímavý kontrast mezi naprosto rozdílnými typy lidí: Na jedné straně vekslák, jenž neuznával nic než peníze a pohodlný život. Na straně druhé dívka starající se o svou dceru a uznávající vyšší, tzv. duševní hodnoty. Málokterý český film jsem sledoval s takovým zaujetím.(1.3.2012)

Nejvíce mě překvapil Václav Jiráček, kterému jsem zatím nikdy nepřišel na chuť. Ale tady bych mu nemohl vyčíst nic. Je to celkem zajímavě vyprávěná detektivka, ve které vystupují celkem životné postavy, prostředí a chování lidí působí reálně, jen ta píseň „Moje Bohemia“ mně s každým dalších poslechem připadala horší a horší. Celkově velmi slušné (70%).(27.10.2011)

TV/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Prostředí 6/10/// +dvě časové roviny, spletitý a náročný příběh, který se postupně rozmotává a je to zajímavé -délka a rozdělení na dvě části, je to pak zbytečně zdlouhavé, málo akční, nelíbil se mi Václav Jiráček/// Celkem dost náročné na to aby jste se v ději a ve vyprávění neztratili, pokud se však do děje dostanete, veřím tomu že vás slušně pohltí a pustí až na konci./// Celkem 58%///(5.11.2011)

Koho dneska zajímá příběh z veksláckého prostředí (teda kromě pár majitelů pražských hotelů a restaurací, kterým utěšeně roste bříško a pleš)? Obsoletntní téma, jinak ale celkem obstojně zpracované, nudil jsem se jen chvílema. Nechutná hlavní postava, kterou vedle úchylů, co znásilňují holčičky v parku, může ztvárnit jedině Václav Jiráček (ale pak už taky nic jinýho), a na druhou stranu krásná Liška Boková, jenom jsem se nemoh ubránit pocitu, že pro takovýto film je její krásy škoda.(8.4.2014)

• BoredSeal

Někoho napadla pětiminutová figurka "podplacená právnička pracující pro Hrad" a snažil se kvůli tomu vymyslet krimi se zbytečnou vazbou na veksláctví v 80. letech (které je tam připláclé jen pro zajímavý fakt, v praxi nic moc neuvídíte). Režisérku navíc napadlo, že bude starší verze Jiráčka chraptivě vyprávět, což vyvolává spíš záchvaty pobavení. Nemělo vůbec tenhle vykonstruovaný scénáristický paskvil smysl točit. A představte si, že po dvouapůlhodinovém utrpení divák dostane odměnu - identitu jedné z postav hrdinka "vypátrá" tak, že se nesmyslně vrátí po chvilce někam, kde už neměla být a zaslechne jí žvanit své odhalení do telefonu matce. Naprostá katastrofa natočená přes vyblité barevné filtry.(19.11.2011)

• - Snímek byl nominován na cenu Prix Europe v kategorii TV Fiction. (Rosalinda)

• - Natáčelo se převážně v Praze a to v lokacích Libeň, Ruzyň, Pankrác nebo Troja. (Terva)

• - Ve filmu se objevuje Kristýna Boková-Lišková, její manžel Pavel i syn Šimon. Celá rodina se pak sejde společně v závěru druhého dílu ve scéně v letadle. (lofa)