poster

Mečte navstreču

 • Sovětský svaz

  Mechte navstrechu

  (Sovětský svaz)
 • Sovětský svaz

  Мечте навстречу

  (Sovětský svaz)

Sci-Fi

Sovětský svaz, 1963, 64 min

Scénář:

Otar Koberidze
 • pepua
  ***

  Budovatelskými choutkami postižené sovětské sci-fi. Sice se nebuduje mocná Sovětská říše, ale řeči o celosvětovém míru, společném přátelství nebo písnička s všeobjímajícím láskyplným textem toto jasně naznačují. A na konci filmu, kdy se, k mému velkému zklamání naprosto blbě, vyřeší celý příběh, už nepadají slova jako planeta Země či lidstvo, ale Sovětský svaz, Moskva a sovětský lid. Přetrpte jalovou, skoro pohádkovou půlhodinku, což je v té hodinové verzi sakra dost, a budete odměněni výborným sci-fi výletem na Mars. Chtělo by to vidět tu delší verzi, takhle ani pořádně nevím, jak hodnotit.(4.7.2012)

 • corpsy
  **

  Aspoň som sa kochal vynikajúcimi dobovými trikmi, pretože snímok je aj napriek svojej hodinovej minutáži neuveriteľne uťahaný. Proste klasický sovietsky prístup k látke a neraz som tu už pri takýchto snímkach spomínal, že východný blok akosi nepochopil podstatu zábavného sci-fi. Alebo ju vôbec pochopiť nechcel?(22.1.2018)

 • inutihar
  ***

  Uvedená 64 minut dlouhá verze je západní (německý) sestřih původního sovětského filmu, který má přes dvě hodiny a který byl v ČSSR promítán pod názvem "Za snem". A bohužel v některých scénách je dost vidět, že něco chybí, protože nesmyslné skoky v ději nejdou přehlédnout. Ale má to výborné efekty. Originál by byl jasných pět, ale tato verze si víc než tři nezaslouží. V USA uvedeno přestříhané produkcí Rogera Cormana s dotáčkami amerických herců jako Queen of Blood.(22.8.2011)

 • zelvopyr
  ****

  Průměrné v rámci hard-scifi z východního bloku. Ta bývala minimálně do přistání američanů na Měsíci velkorozpočtová, díky kosmonautice coby výkladní skříni komunismu. Čím víc nablýskaná, tím víc mohly masy přistoupit na "budování zítřků" a nehledět na pokřivenost dneška. Takže průměrné neznamená proti americkým béčkům vůbec žádný průšvih. Co mi tady vadilo krom třeskuté chtěné i nechtěné patetičnosti porusku... třeba když srovnám s Ikarií XB-1, Mlhovinou z Andromedy, nebo dokonce s Planetou bouří... je nezvykle nedotažená stylizace a výtvarná stránka Země. Normální je vybudovat konzistentní svět, kde vám neuteče něco zapomenutého z toho vašeho. To se zpravidla nedaří v účesech, což shovívavě přecházím vždy. Ale zde je "feeling" budoucnosti dosahován tak, že do všedního realismu roku 1963, se záběry z ulic se soudobými lidmi, auty a spoustou naprosto dobových věcí, jsou namontována rádoby převratná technická udělátka, která ale působí jako (pancéřová) pěst na oko. Naštěstí ve vesmíru už šlo o jiné kafe (prostě ohromný dojem - i když např. ty tepláky místo skafandrů jsou taky hluboce pod ruský standard).(18.3.2012)

 • fragre
  ***

  Výrazně lepší než jiný soudobý sovětský scifistický šlak Planeta bouří. Pěkná výtvarná stylizace, jak pozemské vesmírné techniky (tehdejší) blízké budoucnosti, tak i techniky mimozemské. Trochu mi však připadalo, jako by ta stylizace patřila spíše do čtyřícátých let než do let šedesátých, zvláště u těch mimozemšťanů-Centurionů. Pogagarinovský naivní optimismus a protizápadní moralizování však i zde slaví triumfy.Tak se zde sovětský akademik Krylov domnívá, že civilizace, která je tak vyspělá, že dokáže navázat styk se Zemí, musí být nutně na vysoké mravní úrovní a do kosmu ji žene jen žízeň po vědění. Mistruje přitom zahraničního (zjevně amerického) vědce Dr. Laungtona, který, s poukazem na evropské objevení Ameriky a následující kolonizaci, radí k opatrnosti. Ale ti naši bratři slovanští mají prostě srdce na dlani. Příšerné jsou též vložené tam písně, vytvořené v tom sovětském pateticko-optimistickém stylu, který mne prudil už v dětství, ale patetický optimismus tady prostě musí být i když jsou položeny na oltář vědy oběti nejvyšší. Leč i přes všeckny chyby je to film, který za vidění stojí. Verze, kterou jsem viděl, měla 63 minut.(6.11.2011)

 • - Ve filmu byla poprvé v ruské kinematografii použita elektronická hudba. (AREA)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace