Pozemský nepokoj

Zvuk:

Juraj Solan

Scénografie:

Jiří Červík

Na pozemskom nepokoji ma nezaujalo hodnotenie, režisér ani herci. Iba som bol zvedavý na ďalšie dielo D.H. Lawrencea, kedysi škandalózneho spisovateľa, ktorý by dnes patril skôr k umierneným. Film podľa jeho predlohy ma príliš nezaujal. Bol taký nemastný-neslaný s prehrávajúcou Janou Nagyovou a nevýrazným Michalom Gučíkom, takže som bol celkom rád, keď skončil. Tri hviezdičky má nie preto, že by bol výrazne nadpriemerný, ale preto, že dve dávam filmom, ktoré ma rozčúlili.(16.2.2012)

Komorný príbeh troch ľudí : dvoch sestier a cudzieho mladíka. Jana Nagyová a Marta Sládečková koncertujú , Michal Gučík len sekunduje..... Na začiatku som mal pocit , že režisér si asi pomýlil výber postáv a ich obsadenie .... Nežná Nagyová a obhrublá Sládečková stvárňujú presne opačné prototypy .... a podarilo sa im to skvele ! Jediným rušivým prvkom bola surrealistická hudba Ilju Zelienku ...(7.7.2004)

Já osobně v tom cítil atmosféru dvou filmů Morgiana a Onibaba. Arabela asi trochu zatočila prstenem a mistři svého oboru Grečner a Zelenka dodělali zbytek. Jestli by měla nějak jakákoli herečka zakončit svou kariéru, jak to s tímto filmem, možná nechtěně, nicméně přece jen, udělala Jana Nagyová, tak by to mělo být určitě takto. Prostě nejen Jana, ale Marta se svým nastávajícím, zde předvedli brilantní výkony. Ilja je slovenský Liška a Eduard Grečner u mě nadprůměrně boduje již potřetí. Slast pro československého diváka. Budu jen rád, když při dalším zhlédnutí zvýším hodnocení.(16.8.2013)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v Bratislave, Malackách, Plaveckom Štvrtku, Plaveckom Podhradí, Borinke a Kyjove. (dyfur)

• - V době natáčení byli Marta Sládečková a Michal Gučík mileneckou dvojicí i ve skutečnosti. (Joeman)

• - Suchý strom, který ve filmu spadne na jednu z hlavních postav, byl ještě den před natáčením scény plný listů. Chemikálie, která měla způsobit jeho uschnutí, neúčinkovala dostatečně rychle, a proto bylo nutno veškeré listy na poslední chvíli ručně ostříhat. (Joeman)