• Kanada

• Austrálie

Horor / Thriller

USA / Velká Británie / Kanada, 2012, 101 min

• Martin741

Nudna a dost podpriemerna hororova podivana hemziaca sa surrealistickymi vyjavmi, kadejakymi podivnostami a bizarnostami. A pre mna aj nestastny pokus spojit art s hororom. Horor suvisi podla mna s krimi zanrom, frylermi a akcnakmi. Reziserovi Zombiemu /Halloween 2007/ nevyslo toto nestastne spojenie art + horor. 20 %(9.4.2016)

Rouhající hudba zní v mé mysli a dohnala mě k šílenství. Heidi (Sheri Moon Zombie) má celou ložnici vytapetovanou náměty z filmu "Cesta na Měsíc" z roku 1902. Na tomto příběhu mi vadí, že velká část se odehrává ve snové sekvenci a když se něco děje, převážně se konkrétní osoba prostě probudí. Ničí to koncentraci a člověk (divák) pak opomene na podstatu příběhu ze Salemu. Párkrát jsem se leknul, ale šlo spíše o vnímání zesílené hudby v místech, kde se máte leknout. Příběh, ten surový, je napínavý a podpořený dobrou hudbou. Hlavní hrdinka Heidi, kterou hraje manželka Roba Zombiho, Sheri Moon Zombie je prostě krásná ženská a divákovi je jí líto ikdyž tuší, že s tím nic nedokáže změnit. CITÁT - Šlapeme po kříži, pliveme na knihu lží........ Okolo 84 minuty má Heidi na sobě tričko s hlavou Roba Zombieho. Fotografie na obalu DVD,kde má Heidi bíle namalovaný obličej s černým znakem je ve filmu vidět pouhých dvacet vteřin.(16.8.2014)

Hodně rozporuplný tenhle film je. On totiž nejebe jen do křesťanství, Boha, Ježíše Krista, ale vlastně zesměšňuje i čarodejnice, satanismus a Satana samotného. Zobrazit totiž Satana jako malé tlusté monstrum, s povrchem těla jak kdyby se inspiroval maskou Jeda z Texaského masakru, s pahýlama místo rukou (nebo co to je) a kterému z břicha vylézají jakási chapadla, penisy jako v nějakém tentacle hentai. Jo, to už chce trochu odvahu, jelikož připomíná jakéhosi retardovaného kripla který utekl z filmu Freaks (1932), ale ne Pána temnot. Celkově ale The Lords of Salem nemají špatný scénář, ta myšlenka se mi i líbila, hlavně protože se točí kolem čarodejnic, satanismu apod. Náboženskou tématiku mám rád. Ani Sheri Moon Zombie mi nevadila, i když v druhé, hlavní, půlce skoro neví jak má hrát, aby to vypadalo dobře a pohybuje se jak zombie, ale co. Problém ale je, že Rob Zombie z toho udělal z poloviny nudu. Valnou část je film jak na houpačce. Zajímavá scéna, bum nic, zajímavá scéna, a zase další nic. Je očividné, že Rob Zombie chtěl hlavně šokovat scénami, což se mu vlastně vcelku obstojně daří. Záběr na Pány ze Salemu, honící si svá červená přirození trochu pobouřil i mě. Ne záběrem, ale důsledkem. The Lords of Salem je totiž dalším snímkem, díky kterému si lidé budou říkat, že satanisté jsou úchyláci, vrazi a provozují lidské oběti. Díky Robe Zombie, trochu ses to snažil zamaskovat tím, že Satana zde vzývají čarodejnice, což není historicky až tak špatně, ale celkový důsledek je jasný. Nemohu The Lords of Salem označit za špatný snímek. Svou úlohu plní na jedničku, Heidi má nad pokoji skvělý plakát z filmu Cesta na Měsíc (1902), ve filmu hraje i dobrá hudba (Bach) a celkově snímek nemá špatný scénář. Průser ale pro mě je jeho zpracování. Šokovat není špatné, ale přecijen to lze daleko lépe dějově zpracovat.(4.5.2013)

• playboxguest

První půlhodinka fajn, ale jakmile si u poslechu gramofonové desky začala hrdinka uvědomovat, že nejspíš nejni neakční ségrou dvojčat z Matrixu, zvoral se film rychlejš jak zahrada s krtkem. A samotnej závěr? Prosím, řekněte mi někdo, že si ze Zombieho někdo vystřelil a šoupnul mu do filmu kanadskej žertík v podobě střelenejch scének navíc. Co se týče Salemu, vracím se pod peřinu k Winoně a na gauč ke Kingovi. Zombiemu nevlezu ani před práh.(21.1.2014)

Na začátek musím říct, že mě Rob Zambie překvapil, až mi spadla čelist. Čím? Tím jak na jeho poměry vyspělý a precizní snímek mi předložil. Kombinace našlapaného soundtracku, tíživě hutného ozvučení a skvělé, místy až statické kamery Brandona Trosta dodává Zombieho výjevům sílu parní lokomotivy, kterou řídí promyšlené dialogy, a nadlehčují a šperkují drobounké, na první pohled jen těžko zachytitelné výborné efektíky. Samozřejmě Rob Zombie tímto počinem ani přinejmenším neztrácí svou tvář, takže se jeho fanoušek může těšit na dostatek podivných xichtů a samozřejmě bizarních, až odpudivě nechutných výjevů, kterých se mu dostane při pozvolném vyprávění čarodějnického příběhu ze Salemu alá Rosemary má děťátko. První polovina filmu je dokonalá, kdy jsem hned několikrát dostal zavzpomínat na předchozí (převážně animovanou) autorovu tvorbu. Ve druhé už Zombie krapýtko pouští fantazii na špacír a je velká škoda, že se neodholdal k drtivější závěrečné ráně na solar. Ve výsledku jsem dostal možná víc, než jsem čekal v podobě čarodějnického hororu, který se svým zpracováním tlačí do prázdnotou zejícího prostoru, Závěrem dvě doporučení - 1) Tohle není film na jednu projekci, sám komentář píšu po druhé. 2) Vhodná je znalost a sympatie k Zombieho předchozí tvorbě. Zatím 80% a dolů určitě nepůjdu.(25.4.2013)

• - John 5 je kytaristou v sólové kapele Roba Zombieho. Podílel se také na většině skladeb filmu. (666Carnage)

• - The Lords of Salem není prvním filmem, ve kterém se Bruce Davidson zabýval salemskými čarodějnicemi. Už předtím účinkoval ve snímku Čarodějky ze Salemu (1996). (hladass)

• - Meg Foster přirovnala spolupráci s Robem Zombiem k procházce labyrintem. (hladass)