poster

Královna Černá růže (TV film)

Pohádka

Československo, 1972, 55 min

 • honajz
  ****

  Svět Šiktancových pohádek - když dostane scénář do ruky šikovný režisér - je svým způsobem mystický až snový, ale na rozdíl od Rážových zádumčivých a temných krajin spíše rozmarný a veselý, resp. zlo je v nějaké podobě přítomno a hrozí, ale veselá mysl vše překonává. Tenhle scénář kdyby někdo schopný natočil s větší výpravou jako celovečerák, jejda, to by byla hutná podívaná! Líbí se mi i to postupné uvádění do děje, trojí návštěva zámku, i ty hry, promluvy a skryté myšlenky na téma umění stárnout, mládí vs. stáří či úcta jedněch ke druhým. Zajímavé je, že postavy - na pohádku velmi zvláštně - nejsou jednoznačné. Královnu vlastně chápeme, rytíř jí vlastně chce pomoci, i když pak vypadá jak sralbotka, a vlastně největším potrestáním je být sám se sebou. Dobrá pointa. A líbí se mi, že zůstalo otevřené, zda si princezna vezme, nebo nevezme malíře, který je starší, ale líbí se jí - což je vlastně hned další úvaha k zamyšlení o věkově nesourodých manželstvích. S kým tehdy asi Šiktanc žil? :-) Herecky Brabcův a Budínové koncert, Menšík překvapivě poněkud přehrává (a dokonce ani jednou neřekne Ivančice ;-)), Růžek hraje krále poněkud vyšinutě mi přijde - asi jak trpěl žalem.(12.7.2018)

 • Tommassi3
  **

  "Mládí je přece dar a žádná zásluha !!" Vondráček, který pořádně neví, co chce vlastně říct, rozhodně neplatí za tvůrce, co by zvládl adaptovat komplikovaný svět Kubínových báchorek.. Tahle se navíc vůbec nepovedla, co se scénáře týká.. Snaha stavět klasické motivy na hlavu zas není dostatečně důsledná..(22.4.2019)

 • otík
  ****

  Milá černobílá pohádka o zlé královně, která nechce stárnout a tak se obklopí mladými lidmi a krásnými šperky. Má kouzelné zrcadlo, které jí neustále opakuje, že je krásná. A také má jednu krásnou, avšak hluchou a němou služebnou. A do takového království přichází malíř, který se zavedenými pořádky udělá pro jednou přítrž. Pohádka je spíše pro dospělejší, ale je příjemná, poklidná a s moc hezky vybraním obsazením.(30.7.2017)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Bezmála padesátiletá královna trpí syndromem nestárnoucího diblíka a pocit mladosti si dodává tím, že se obklopuje mladými lidmi, starším zakazuje nejen přístup do zámku, ale i je všelijak šikanuje a usurpuje. Nejvíce jí v žaludku ležela dcera sousedního krále, která byla nejen krásná, ale i mladá, což byla nehorázná drzost, kterou bylo třeba okamžitě radikálně řešit. Nebyl by to však major Zeman, aby se pravých motivů nedopátral, spáchané zločiny nerozkryl a problém nevyřešil. Aby té ironie nebylo na slabší nátury moc. Slávka Budínová byla krásná ženská a opravdu důstojná královna a nemyslím si, že by člověk na prahu padesátky byl odepsaná troska. Jenom to považuji za věk, kdy by člověk měl mít alespoň tolik rozumu, aby si nehrál na puberťáka. Vlastní mládí se mládím jiných nenažene a stárnout s grácií je víc, než mít o dvě tři vrásky méně než stejně tak stárnoucí vrstevníci.(27.11.2017)

 • flanker.27
  ***

  Slávka Budínová patří k ženám, které dokáží být i ve věku kolem padesátky zajímavé, charismatické a důstojné, aniž by na to potřebovaly tuny líčidel a plastické chirurgie. Snad proto mě mrzí, že její role, jakož vlastně celý děj, nešel víc do hloubky. Občas to mělo nádherný náběh na mnohem hlubší úvahu na téma mládí a stáří, schopnost se s tím vyrovnat nebo na téma odčinění vlastní viny. Bohužel to ve všem zůstane tak nějak v půli cesty. Pro ten velmi nevyužitý potenciál dám jen tři, škoda, tohle mohlo být hodně silné.(3.12.2017)