poster

Svéráz sovětského hokeje (TV film)

 • Rusko

  Peculiarities of National Hockey

Dokumentární

Rusko, 2009, 2x53 min

Hrají:

Pavel Bure
 • otík
  ****

  Vladislav Tretjak provází svými vstupy pěkný dokumentíček o sovětském hokeji od jeho prvopočátku po tu nejslavnější éru v osmdesátých létech. A také samozřejmě líčení podmínek, jaké panovaly v tehdejších klubech či reprezentaci a jak politika zasahovala do výsledků či životů hráčů. Také je zde krásně vysvětleno, proč předposlední titul mistrů světa získalo Rusko v roce 1993 a pak až do roku 2009 čekalo na další titul. Především druhý díl dokumentu je strhující. Jeden z dabérů je sportovní komentátor Robert Záruba.(3.8.2011)

 • Aelita
  *****

  Dril, soudržnost, tvrdá disciplína a jistá osobní neromazlenost - toť je motor sovětské sborné neboli rudé mašiny, jak jí přizdívala záoceánská média. První mezinárodní utkání pod vlajkou sovětské reprezentace se uskutečnilo v roce 1948, kdy Rusové zahráli s československým týmem LTC Praha. "V únoru 1948 se pražský tým LTC (což bylo v té době v podstatě téměř celé reprezentační mužstvo) vydal na zájezd do Moskvy za účelem výuky hokeje. Sovětský svaz se připravoval na velký útok na nejvyšší sportovní příčky a zval si tedy nejlepší odborníky ze své zóny vlivu." Nejzajímavější však na tomto dokumentu jsou nikoliv fakta, která zájemce lehce najde na internetu, ale poodhalené zákulisí sovětského hokeje včetně jeho politické stránky, konfrontace s českým a kanadským hokejem a angažovanosti generálního fan-tajemníka Brežněva. Dokument je ke zhlédnutí na iVysílání ČT: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10248886686-sveraz-sovetskeho-hokeje/210382545550001/ (1. část) a http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10248886686-sveraz-sovetskeho-hokeje/ (2. část)(18.12.2011)

 • igi B.
  ****

  Hehe, kde jsou ty časy, kdy v Sajůzu na mantinelech natož na kluzišti nebyla jediná reklama a křídla byla sovětů... 8-] - - - P.S. Vzhledem k tomu, že hokej jako sport, byznys i fenomén mě naprosto míjí, Treťjak je pro mě synonymem pro jméno moskevské galerie a mám v tom hokej, docela rád jsem se zase jednou trochu proškolil. Spasíba bólše taváryšči, na zbytek života mám zase klid. - - - - - (Poprvé viděno 20.11.2011 na >šajboffském prostoru< , hodnocení 51., komentář zde jako devátý - 20.11.2011)(20.11.2011)

 • agassi68
  ****

  Na bohatú históriu sovietskeho hokeja necelé dve hodiny nestačia. Takto sme sa len obtreli o jednotlivé slávne lajny počnúc Bobrovom a končiac Mogiľným. Najslávnejšia päťka dostala priestor na pár sekúnd. A kde sú spomenuté slávne zápasy kanadského pohára, kde proti sebe nastupovali Gretzky, Lemieux a spol. proti ruskej mašine FKLMK trénera Tichonova?? Napriek tomu tí skôr narodení si radi zaspomínajú.(25.11.2012)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Jako každý správný Čech jsem ty kluky sovětský kdysi nenáviděl, ale pokud bych byl k sobě upřímný, tak jsem nikdy neviděl hezčí hokej, než když se po ledě v poklidu proháněla sestava Treťjak - Fetisov, Kasatonov - Krutov, Larionov, Makarov (http://www.youtube.com/watch?v=xKTi6RDXqSI). Neměli to snadné, když museli plnit úkoly strany a vlády či vysvětlovat neúspěchy v podobě druhých míst, ale mne nejvíce pobavila vzpomínka na dobrodružný útěk Mogilného, kdy se svéráz ruského myšlení dlouho rozmýšlela, zda ho pošlou do basy nebo mu připnou na hruď další vyznamenání.(13.9.2012)

 • - kanadsky hrac Esposito, ktery ve filmu vypravi o Summit Series je chybně označen jako Tony a brankář. Ve skutečnosti je to útočník, jmenuje se Phil, Tony se jmenuje jeho bratr. (Lembi4)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace