Bílý lev

• Jihoafrická republika White Lion
Rodinný / Drama
Jihoafrická republika, 2010, 88 min

Lidé afrického kmene Shangaan věří, že jim bílý lev, posel bohů, dokáže zajistit mír a prosperitu. Syn šamana Gisani si nesmírně přeje, aby se bílý lev vrátil. Zatím nedaleko od jejich vesnice se narodí bílé lvíče, samec Letsatsi. Při jedné příležitosti se zatoulá od mámy a čirou náhodou narazí na Gisaniho, který mu zachrání život před hladovými hyenami. Pochopí, že je jeho osudem bílého lva chránit. Letsatsiho kvůli jeho barvě vyženou ze smečky. Dlouho se nemůže naučit lovit a málem zemře. Ujme se ho starší lev Nkulu a učí ho, jak přežít v drsných afrických podmínkách. Nakonec dospěje v krásného samce. A teď si na jeho kůži začne dělat zálusk lovec, který si najme Gisaniho jako stopaře. Gisanimu se ale podaří lva zachránit. Nkulu je ale zabit farmáři a Letsatsi se musí znovu o sebe postarat sám. Nakonec se stává na dlouhou dobu vůdcem nejsilnější lví smečky a Gisani pomáhá založit přírodní rezervaci. (oficiální text distributora)

POMO

Starý šaman rozpráva pri táboráku deťom príbeh legendárneho bieleho leva. Príbeh, síce prednášaný rozprávkovým tónom, ale menšie deti si z neho odnesú skôr depku než radosť. Bezbranní levi, kamarátiaci sa s oným bielym levom, v ňom totiž končia napríklad výstreľom z pušky. Rozporuplné je tiež poňatie snímky balancujúce medzi dokumentom a hraným filmom. Na hraný film je príbeh až príliš prostučký a vedenie hercov i strih niektorých scén doslova kŕčovité. Krásne ako od National Geographic sú ale zábery levov a ďalších zvierat v africkej buši. Napokon, celá snímka pôsobí, akoby si režisér NG dokumentov skúšal nakrútiť svoj prvý hraný celovečerák. Ako dokumentárny blu-ray zážitok, plný krásnych farieb africkej divočiny za 4*, obzvlášť ak máte radi zvieratá, predovšetkým malé roztomilé levíčatá. Ako hraný celovečerák za slabé 2*. ()

tahit

Obraz nádherných scén, který určitě potěší, byť malinko obsahově slabší, ale přesto se mi film líbil, vždyť je v hlavní roli zvíře, která mám ve své ikonce. Ale teď vážně, samozřejmě nelze neocenit překrásné záběry divoké zvěře. Prostě výsledkem je příjemná nenáročná oddechová podívaná. ()

gogo76

Štyri hviezdy z niekoľkých dôvodov. V dnešnej zmodernizovanej dobe sa na podobné príbehy kašle. Už aj 10-ročných viac zaujíma Twilight a podobné hovadiny plné trikov a skutočné príbehy, ktoré majú čo povedať idú bokom. Film je zaujímavým spôsobom podaný mix dokumentu a hraného filmu, kde si prírodu vychutnáte. Toto je určené predovšetkým deťom, ale nielen im a film okrem pútavého príbehu dokáže hlavne tým menším vštepiť niekoľko dôležitých vecí. Vážiť si prírodu a hlavne to, že skutočná sila človeka spočíva v tom, že je viac život darovať ako ho brať...80%. ()

Pilda17

White Lion není žádný rodinný film, i když možná svým způsobem lehce ano. Celé mi to přišlo spíše jako menší dokument o bílém lvu. Prostředí je nádherné to nikdo nemůže popřít, poněvadž ta příroda Afriky je nádherná. Do toho vskutku nečekaně slušná práce s kamerou, což mě mile překvapilo. Všiml jsem si jediného problému při scéně s krokodýlem, kde jim ujely efekty vedle. Bohužel i předvídatelný příběh a odfláknutý závěr. Jinak hodně stravitelná záležitost, která svým zpracováním neurazí žádný dokument... 6/10 = 69% ()

predators

Divím se, že ti piškoti při tom vyprávění neusnuli. Sledování bílého lva při cestě tam a zase zpátky v podstatě nenabízí nic vyjímečného! Největším akčním momentem byl lov chovaných slepic a i vyústění v střelbu lvů nemělo žádné grády, nic. Tedy, dramaturgie hodně špatná! Ale na tak nádherné zvíře je radost pohledět, takže za lva ty bodíky. 35% ()

Chrustyn

Nádherné obrazy rozpálené Afriky, krásné záběry na faunu i floru tamní země ale nicotný příběh, který je jen pouhou výplní aby film nebyl považován za dokument ale rodinný film. ()

triatlet

Z novodobých filmů o zvířatech patří Bílý lev k lepšímu průměru. Rušivě působí rámec vypravěče. Pesvědčivě, až téměř dokumentárně, jsou natočeny scény se zvířaty. Vhodně zvolená je i hudba. Trochu uměle ale působí scéna zachycující lov lva - v ní jsou postavy hodně černobílé. ()

MikaelSVK

Film natočený v prekrásnej prírode Afriky, ktorého príbeh sa točí okolo posvätného a vzácneho bieleho leva. Pre mňa je ťažké zaradiť tento film do nejakej kategórie, kedže je to niečo medzi dokumentom, rodinným filmom a rozprávkou. Každopádne pre všetkých ľudí, ktorý majú vo zvyku sledovať Discovery, Spektrum alebo National Geographic, to môžem vrelo odporúčať... ()

veronikav

Příroda nádherná, ale přestože mám ráda filmy o zvířatech -tohle byla nuda :-( Děj mizerný -příběh nijaký :-( ()

tom88

Pekný príbeh, pekná príroda, pekné zvieratá, krutá divočina, pekné zábery, ale to je tak všetko. Ani som sa nenudil, kochal som sa Afrikou, ale nič vážnejšie som z toho necítil. Trocha detinské, ale milé a pôvabné. 58% ()

ecceHOMMO

Skvelý dokument, priemerný rodinný film. Je to príbeh bieleho leva od jeho narodenia, až po jeho dospelosť. Celé sa to odohráva v neskutočne nádherných scenériách prírody, čo je vlastne balzam pre oči. Škoda len, že je to vsadené do príbehu, kde rozprávač nemá patričné kúzlo a cit pre vyprávanie príbehu, čím sa vytráca sila snímku. ()

Lachtaan

Hodně neznámý a přesto strašlivě dojemný film o jednom výjimečném zvířeti, které se v odvážlivé produkci samotné Jihoafrické republiky vydává na výpravu africkou divočinou na vlastní pěst. Samozřejmě, že je to místy až kýčovitě rodinné, ale ze scény s hladovým hadem a největším zvratem ve filmu mi běhá mráz po zádech i více jak 5 let po zhlédnutí. Slovo pozoruhodné je v tomto případě ještě málo dostačující. ()

tnp101

Největším problémem tohoto (ne)filmu je, že se mermomocí snaží vyprávět nějaký epicky laděný strhující příběh, který však není ani jedním z toho. Radši bych se díval na velice pěkné záběry přírody se zvířaty, kterými je hlavně začátek docela prošpikován. Bohužel se snímek s přibývající stopáží od tohoto směru čím dál více vzdaluje, až nakonec zbude téměř pouze ten velice plytký příběh s jednoduchými charaktery (hodní a zlí) s ne až tak atraktivními záběry. Je to škoda, protože plýtvat tak pěkný materiál na tento „velkofilm“, místo jejich sestříhání v krásný dokument o přírodě na způsob National Geografic, je téměř hřích. 50% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: „Bílý lev“ je v našich končinách druhým levným Blu-ray titulem distribuovaným trafikami a později i různými obchodními řetězci. Je samozřejmě již ze začátku jasné, že kvalitou se ani teoreticky nemůže vyrovnat „velkým“ titulům, ale budu jej pochopitelně hodnotit stejným metrem. Po traileru na „Zaslanou poštu“ v SD (jeden z dalších titulů, kterého se co nevidět dočkáme) se přesuneme k velice levně vypadající hlavní nabídce s těmi nejzákladnějšími volbami a nakonec také k filmu samotnému. Jeho obrazová prezentace na první pohled překvapí velice pěknou ostrostí. Jedná se o materiál natáčený na digitální kameru, takže je pochopitelné, že má v tomto případě jakékoli filmové zrno dovolenou, což však v tomto případě vůbec nevadí (zde by byl pravděpodobně naopak na škodu). Kde tento obrazový přepis přímo exceluje, jsou prosvícené scény s velice bohatým podáním barev a v kombinaci s ostrostí, díky které rozpoznáte téměř kterýkoli stonek trávy a následně nefalšovaným „celo-obrazovým“ 16:9 poměrem stran se jedná o pastvu pro oči. Všechna tato pozitiva bohužel rezignují ve tmavých nočních scénách, na které je snímek hlavně ve druhé polovině dost bohatý, kde sice nezpozorujete jakýkoli šum, ale zato velice mizerné podání černé a vlastně všech tmavých odstínů, které se slévají dohromady. V těchto scénách navíc selhávají i výše zmíněné pozitivní aspekty v čele s ostrostí. Další docela závažný problém jsem zpozoroval v kompresi, po které by teoreticky vzhledem k 25GB místa pro 90 minutový film neměli být ani stopy, ale přesto je opak pravdou a například v záběrech velkých scenérií s pohybující se kamerou je tento jev viditelný i méně všímavým okem. Obrazová prezentace je někdy sice téměř úžasná, ale toto je doplněno velmi slabými chvílemi, které bohužel nejsou ani zdaleka minoritní. Obraz je navíc doprovázen velice humpoláckými českými titulky (pokud je tedy máte pochopitelně zapnuté), což výslednému pocitu z prezentace také zrovna nepřidává a na velkých úhlopříčkách zabírají docela podstatnou část obrazovky. Zvuk je stejně jako u předchozího titulu „Blu-ray edice“ prezentován formou DD 5.1 stopy a to jak u originální anglické, tak české. Ta originální se snaží být velice prostorová a zadní reproduktory potichu nezůstanou, není to však nic, z čeho byste slintali blahem. Je sice pěkné, že vám hrají všechny reproduktory, ale upřímně řečeno jsem té atmosféře přírody, kterou se snaží reprodukovat, až tak nevěřil, z čehož vyplývá, že mě zvuk do snímku zrovna nevtáhl. Je jednoduše strašně umělý. Slavně na tom není ani komentář vypravěče, který je velice utlumený a bez titulků bych rozuměl se štěstím polovinu toho, co říká. Česká stopa je doprovázena docela pěkným a na rozdíl od původního docela hlasitým komentářem, ale opravdu mě zarazila lehce zdeformovaná hudební složka, která je v porovnání s tou originální položena o několik tónin výše. Jinak je na tom ale česká zvuková stopa technicky téměř stejně jako anglická. Celková audiovizuální prezentace je podobně jako film na půli cesty. Je zde obrovský potenciál (film z přírody v kombinaci s možnostmi BD), který je bohužel využit pouze občas v obrazové složce, ale jinak výrazně promarněn. Bonusy na disku samozřejmě nehledejte. Jedná se na první pohled zajímavý titul, který však nakonec selhává i v docela základních požadavcích. Přesto má ale občas co nabídnout, i když si nejsem jistý, zda to stojí i za tu nízko položenou cenu. Je tedy pouze na vás, zda za disk ty dvě stovky nakonec obětujete. 30% () (méně) (více)

toffy

Skupinka čiernych detí na výlete v buši počúva pri ohníku príbeh, ktorý im rozpráva ich čierny vedúci zájazdu. A rozpráva ako sa biely lev vydal na prechádzku po lese a stretol tam kopec spolubývajúcich...wtf? Pridajte do profilu filmu niekto žáner dokument... ()

Evander

Bílý lev je pro mě nakonec docela zklamáním. Poměrně hodně jsem čekal a tento napůl dokument a napůl rodinný film má očekávání naplnil jen z části. Krásné záběry africké přírody překonaly má očekávání a vysloveně mě nadchly. Bez potíží snesou srovnání s přírodopisnými cykly BBC. Příběh není špatný, ale nesedlo mi podání vypravěče, který diváka celým filmem provází. 62% ()