1911: Pád poslední říše

1911 Revolution

Drama / Historický / Akční / Válečný

Čína / Hongkong, 2011, 121 min

• Big Bear

Tento film by měli lékaři pouštět pacientům před operací. Ani chloroform neuvede člověka do tak hluboké anestézie jako předkládaný pohled na revoluci roku 1911... Měl jsem trochu obavy jaké to bude. Za prvé většina asijských filmů trpí těžkým přehráváním a to často velmi afektované pitvoření se herců mi dost vadí. Za druhé nejsem příznivcem Jackie Chana. Uznávám, že umí dobře kopat, skákat a udělat provaz (což já osobně nedokážu)... ale herec je prachbídný. Chan jako režisér? To mne už teprve zaujalo. Běžný divák bude mít hned od úvodu zmatek v lokacích i postavách nezapamatovatelných a nevyslovitelných jmen. Tomu nikterak nenapomáhá chaotické řazení scén. Čím film netrpěl, byl rozpočet a je to na něm sakra znát. Exteriéry i interiéry byly skvostné, leckde si tvůrci vypomohli digitálním parníkem či dokonce válečnou lodí... Bitevní scény také celkem ušly a film je jich plný. Co bylo hrozné - byl všudypřítomný patos, doprovázený často sólem na housličky...Asiaté rádi některé scény zpomalují a pouští opakovaně což má být jako dojemné... Tady nás to zastihne také u smrtí ,,mučedníků revoluce''.. Chan hrál celkem normálně a kdo by se bál, že přijde o hmaty, chvaty, obraty.. bát se nemusí! Úplně k zahození film zcela nebyl, lecos co tam padlo jsem netušil (věřím že nic nebylo zkresleno nebo přizpůsobeno k pozitivnímu obrazu revoluce...). Zajímavý je opravdu fakt, že revoluce svrhla feudální systém fungující 2000 let... Bohužel jen na pár dekád, protože pak přišli noví feudálové - nebo ještě hůře - otrokáři - Japonci... Kdyby to Chan krapet zkrátil, mohl to být obdobný díl našemu seriálu - Českému století. * *(27.1.2015)

Jsem si říkal, že uvidím Jackie Chana konečně v netypické roli, a on si stejně tu scénu neodpustil. Z historického hlediska velmi zajímavý film, z politického poměrně pravdivý (ten závěr asi hodně lidem bude skřípat v zubech jako písek), z filmového hlediska povedená a slušně namíchaná (akce, politika, romantika) záležitost, ale tak nějak mě ubíjela ta zdlouhavost a v závěru (v kontextu příběhu ovšem nezbytně nutná) suchá nudnost.(4.8.2014)

CITÁT - Umřu za revoluci. Ještě žádná Čínská žena neprolila pro revoluci krev........... Velkolepé, výpravné, smutné a až moc politické. Vím, že to je vlastně základ příběhu, ale upřímně, Čínská politika je pro mě Španělská vesnice. Tak jen sledovat jak si počíná Jackie Chan ve své netypické roli a v pozici spolurežiséra. Tak na 60%(30.4.2015)

Je to mierne nadpriemerná historicko-vojnová dráma od Jackieho Chana. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď už veľká časť Číňanov túžila po posunu svojej krajiny, aby sa už stala demokraciou, ale vláda si samozrejme svoj systém monarchie chcela za každú cenu udržať a to viedlo len k mnohým krvavým bojom a nekonečným popravám. Spracovanie ma ale nanešťastie sklamalo, na film sa síce dá celý čas bez problémov pozerať, dokonca tu ani nie je žiadne skutočne slabé miesto, čo pri takejto dvojhodinovej dĺžke rozhodne poteší, ale problémom je, že tu dej absolútne nedokáže ani trochu vtiahnuť. Hneď na začiatku si film stanoví svoju mierne nadpriemerné kvalitu a tá mu vydrží až do samého záveru. Film používa takmer až takú dokumentárnu formu, ktorá zaberá dlhší časový úsek, na ktorom sa odohrá väčší počet rôznych významných udalostí a predstaví sa množstvo postáv, takže rôznych informácií k danej téme je tu viac než dosť, ale zároveň sa tu nedá k žiadnej postave vytvoriť dostatočný vzťah a ani žiadna konkrétna udalosť tu nemá až tak moc priestoru, aby zaujala, čoskoro sa už dej venuje inej. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom vydarená. Tvoria ju hlavne rôzne väčšie bojové scény s veľkým množstvom vojakov, prípadne civilistov na oboch stranách, ktoré sú veľmi dobre natočené, ale chýba im niečo skutočne zapamätaniahodné, kvôli čomu by sa ich oplatilo pozrieť znovu. Výraznejšie ma po tejto stránke zaujala iba akcia Jackieho Chana, ktorej je málo, ale poteší jeden slušný súboj, ktorý som tu nečakal a aj tých jeho pár zapojení do bojových akcií, hlavne odkopnutie granátu. Herecké obsadenie je na tom dobre, ale ako som už spomenul, nikto tu nemá až tak moc priestoru, takže nikomu som až tak moc nefandil, ale len predsa Jackie Chan a Bingbing Li v hlavných úlohách potešia. Réžia nie je zlá, myslím, že film dopadol presne tak, ako aj bolo v pláne, ale mne to až tak moc nesadlo, no aspoň technická stránka je výborná, rozpočet je vidieť. Škoda, tento film nemá žiadny skutočný zápor, ale ja by som si len predsa pozrel radšej filmovejšiu verziu s menším príbehom, postavami a ich emóciami, toto ma skôr uspokojilo ako dokument. 60%(12.4.2012)

• Malarkey

Jackie Chan to chtěl natočit poctivě a co nejvíce přesvědčivě. Pořád se jedná o dost zásadní moment ze života Číny jako takové. Výsledek je ale tak strašně nemastnej a neslanej, že nepřesvědčí ani nejhoršího současného diktátora na světě o tom, jak by Čína měla psát své dějiny. Vypadá to hezky, ale akce je pomálu a kecy nic moc Čechovi neřeknou. Přál jsem si film natočený zajímavou formou, který nebude nudit a přesně to jsem nedostal. Viděno na základě Challenge Tour 2015.(27.4.2015)

• - Jako akční choreograf na filmu dělal Wu Gang. Design akční choreografie obstaral Jackie Chan Stunt Team. (Rominator)

• - Premiéra se odehrála přesně sto let po Xinhaiské revoluci. Film měl premiéru na Filmovém festivalu v Tokiu 2011. Zároveň jde o stý film Jackieho Chana. (Raztubyl)

• - První film Jackieho Chana, který se dočká ve stejný den premiéry v Číně, Hong Kongu, USA a Japonsku. (Raztubyl)