1911: Pád poslední říše

1911: Pád poslednej ríše

1911 Revolution

Drama / Historický / Akční / Válečný

Čína / Hong Kong, 2011, 121 min

Zaujímavý film možno viac z historického hľadiska než umeleckého. Ale veď tak to bolo aj napr. pri PÁDE TRETEJ RÍŠE... Je ale pravda, že keby nešlo o čínsky film, pôsobilo by afektované herectvo rušivo, podobne ako pátos niektorých scén. Lenže ono to je čínsky film a nemožno pri ňom mať "európske" očakávania. Napriek tomu, že nejde o kung-fu film, je Jackieho akčná scéna na lodi famózne suverénna...(31.12.2016)

• Big Bear

Tento film by měli lékaři pouštět pacientům před operací. Ani chloroform neuvede člověka do tak hluboké anestézie jako předkládaný pohled na revoluci roku 1911... Měl jsem trochu obavy jaké to bude. Za prvé většina asijských filmů trpí těžkým přehráváním a to často velmi afektované pitvoření se herců mi dost vadí. Za druhé nejsem příznivcem Jackie Chana. Uznávám, že umí dobře kopat, skákat a udělat provaz (což já osobně nedokážu)... ale herec je prachbídný. Chan jako režisér? To mne už teprve zaujalo. Běžný divák bude mít hned od úvodu zmatek v lokacích i postavách nezapamatovatelných a nevyslovitelných jmen. Tomu nikterak nenapomáhá chaotické řazení scén. Čím film netrpěl, byl rozpočet a je to na něm sakra znát. Exteriéry i interiéry byly skvostné, leckde si tvůrci vypomohli digitálním parníkem či dokonce válečnou lodí... Bitevní scény také celkem ušly a film je jich plný. Co bylo hrozné - byl všudypřítomný patos, doprovázený často sólem na housličky...Asiaté rádi některé scény zpomalují a pouští opakovaně což má být jako dojemné... Tady nás to zastihne také u smrtí ,,mučedníků revoluce''.. Chan hrál celkem normálně a kdo by se bál, že přijde o hmaty, chvaty, obraty.. bát se nemusí! Úplně k zahození film zcela nebyl, lecos co tam padlo jsem netušil (věřím že nic nebylo zkresleno nebo přizpůsobeno k pozitivnímu obrazu revoluce...). Zajímavý je opravdu fakt, že revoluce svrhla feudální systém fungující 2000 let... Bohužel jen na pár dekád, protože pak přišli noví feudálové - nebo ještě hůře - otrokáři - Japonci... Kdyby to Chan krapet zkrátil, mohl to být obdobný díl našemu seriálu - Českému století. * *(27.1.2015)

• Lacike

Do kolonky zaner by som dal hrany dokument. O postavy tam vobec nejde, pretoze cely cas sledujeme iba nekonecny sled historickych udalosti jak na hodine dejepisu. Film nezachrani ani bezchybna technicka stranka bojovych scen. Co z toho, ked nemate komu fandit? Vdaka tomu sa po chvili stavaju monotonne. Niekde tam bol aj Jackie Chan, ale bol rovnako nezaujimavy ako vsetky ostatne postavy. Vysledok je len o chlp lepsi ako neznesitelna agitka Founding of a Republic.(24.4.2012)

CITÁT - Umřu za revoluci. Ještě žádná Čínská žena neprolila pro revoluci krev........... Velkolepé, výpravné, smutné a až moc politické. Vím, že to je vlastně základ příběhu, ale upřímně, Čínská politika je pro mě Španělská vesnice. Tak jen sledovat jak si počíná Jackie Chan ve své netypické roli a v pozici spolurežiséra. Tak na 60%(30.4.2015)

Snímek na velmi zajímavé a významné historické téma s výbornou výpravou, který ovšem trpí značně chaotickým řazením scén a drtivá většina západních diváků bude mít nutně problémy s orientací v postavách a lokalitách a to i pokud onen divák vůbec ví, kdo to byl Sunjatsen, co byla dynastie Čching, co revoluci z roku 1911 předcházelo a co po ní následovalo. Čínská mentalita je samozřejmě jiná a tamní divák se jistě mnohem lépe zorientuje nejen v ději, ale i v mnohdy zdánlivě těžko pochopitelném jednání a řečnění postav, stejně jako bude patrně lépe snášet přemíru patosu, kterým je film prodchnutý od začátku do konce. Za shlédnutí však "1911" určitě stojí, zvláště pokud vás zajímá historie, nejen čínská.(17.8.2015)

• - Natáčelo se v čínských provinciích Liaoning a Hainan. (Terva)

• - Jako akční choreograf na filmu dělal Wu Gang. Design akční choreografie obstaral Jackie Chan Stunt Team. (Rominator)

• - Čínští úředníci film schválili, ale tvůrci museli vynechat to, čím revoluce začala, tedy reformami. (Terva)