1911: Pád poslední říše

1911: Pád poslednej ríše

1911 Revolution

Drama / Historický / Akční / Válečný

Čína / Hong Kong, 2011, 121 min

U čínských historických filmů je vždy celkem těžké se orientovat v postavách a lokalitách. Neznáme Čínskou historii a v tom filmu to jde tak rychle, že se v tom prostě ztrácíte. Tento film je toho důkazem. Základní myšlenku pochopí každý, jde o to svrhnout císařovnu a založit republiku. Ale následně v těch oznamovacích pasážích filmů, kdy říkají jména, lokality atd. tak nevíte kdo vyhrál bitve, kde to bylo, protože prostě neznáte Čínu. A ty oznamovací pasáže se mi také moc nelíbilo, čekal jsem plynulý děj, ale oni do toho furt nacpali jenom oznámení, že v tomhle a tomhle roce byla tahle bitva a přeskočili to období a pak děj pokračoval dál. Uvítal bych spíše, kdyby to natočili všechno a né to takhle přeskakovat. A nepochopil jsem tu císařovnu, která furt jenom bulela. Jakmile se začalo něco řešit, tak ona se rozbrečela a bylo po debatě. I tak ale film nebyl úplně špatný. To základní jsem se dozvěděl, díky tomuto filmu vím, jak proběhlo ukončení dynastie a založení Čínské republiky. Jackie Chan i Winston Chao byli ve svých rolích velice dobří. A u Jackieho jsem se dočkal i jedné kung-fu scény. Takže celkové zhodnocení filmu je takové, že vás co zajímá čínská historie, tak určite zhlédněte. Ale film mohl být daleko lépe natočený pro orientaci nečínských diváků.(22.5.2016)

• Malarkey

Jackie Chan to chtěl natočit poctivě a co nejvíce přesvědčivě. Pořád se jedná o dost zásadní moment ze života Číny jako takové. Výsledek je ale tak strašně nemastnej a neslanej, že nepřesvědčí ani nejhoršího současného diktátora na světě o tom, jak by Čína měla psát své dějiny. Vypadá to hezky, ale akce je pomálu a kecy nic moc Čechovi neřeknou. Přál jsem si film natočený zajímavou formou, který nebude nudit a přesně to jsem nedostal. Viděno na základě Challenge Tour 2015.(27.4.2015)

Jsem si říkal, že uvidím Jackie Chana konečně v netypické roli, a on si stejně tu scénu neodpustil. Z historického hlediska velmi zajímavý film, z politického poměrně pravdivý (ten závěr asi hodně lidem bude skřípat v zubech jako písek), z filmového hlediska povedená a slušně namíchaná (akce, politika, romantika) záležitost, ale tak nějak mě ubíjela ta zdlouhavost a v závěru (v kontextu příběhu ovšem nezbytně nutná) suchá nudnost.(4.8.2014)

Je to mierne nadpriemerná historicko-vojnová dráma od Jackieho Chana. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď už veľká časť Číňanov túžila po posunu svojej krajiny, aby sa už stala demokraciou, ale vláda si samozrejme svoj systém monarchie chcela za každú cenu udržať a to viedlo len k mnohým krvavým bojom a nekonečným popravám. Spracovanie ma ale nanešťastie sklamalo, na film sa síce dá celý čas bez problémov pozerať, dokonca tu ani nie je žiadne skutočne slabé miesto, čo pri takejto dvojhodinovej dĺžke rozhodne poteší, ale problémom je, že tu dej absolútne nedokáže ani trochu vtiahnuť. Hneď na začiatku si film stanoví svoju mierne nadpriemerné kvalitu a tá mu vydrží až do samého záveru. Film používa takmer až takú dokumentárnu formu, ktorá zaberá dlhší časový úsek, na ktorom sa odohrá väčší počet rôznych významných udalostí a predstaví sa množstvo postáv, takže rôznych informácií k danej téme je tu viac než dosť, ale zároveň sa tu nedá k žiadnej postave vytvoriť dostatočný vzťah a ani žiadna konkrétna udalosť tu nemá až tak moc priestoru, aby zaujala, čoskoro sa už dej venuje inej. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom vydarená. Tvoria ju hlavne rôzne väčšie bojové scény s veľkým množstvom vojakov, prípadne civilistov na oboch stranách, ktoré sú veľmi dobre natočené, ale chýba im niečo skutočne zapamätaniahodné, kvôli čomu by sa ich oplatilo pozrieť znovu. Výraznejšie ma po tejto stránke zaujala iba akcia Jackieho Chana, ktorej je málo, ale poteší jeden slušný súboj, ktorý som tu nečakal a aj tých jeho pár zapojení do bojových akcií, hlavne odkopnutie granátu. Herecké obsadenie je na tom dobre, ale ako som už spomenul, nikto tu nemá až tak moc priestoru, takže nikomu som až tak moc nefandil, ale len predsa Jackie Chan a Bingbing Li v hlavných úlohách potešia. Réžia nie je zlá, myslím, že film dopadol presne tak, ako aj bolo v pláne, ale mne to až tak moc nesadlo, no aspoň technická stránka je výborná, rozpočet je vidieť. Škoda, tento film nemá žiadny skutočný zápor, ale ja by som si len predsa pozrel radšej filmovejšiu verziu s menším príbehom, postavami a ich emóciami, toto ma skôr uspokojilo ako dokument. 60%(12.4.2012)

Ďalší film pre alternovanie dnešného televízneho programu (t.j. programu pre 1.október - v pozadí mi beží Založenie republiky). Aj ked je veľmi dobre možné, že do programových štruktúr bude tento "výročný" film zaradení v aktuálnejšom čase - vzniku Cínskej - ešte nie ľudovej - republiky. Samozrejme, niečo padlo za obeť mojej negramotnosti. Áno, bojové scény vysoko pôsobivé, dobre pôsobili aj niektoré oldschool nástrihy na detail pri vyhrotených dialógoch, no ich použitie bolo obmedzené a v konečnom dôsledku ostalo uzamknuté v "akčnej" partícii filmu. Politická izolácia Číny a úsilie Dr. Suna o získanie podpory v Európe, resp, o zvrátenie podpory cisárskemu dvoru sa niesla pod rúškom silného pátosu, nevynechajúc deti (psy a mačky akosi naaktivizovali). Istým spôsobom bola zaujímavá partícia cisárskeho dvora, a to najmä ako istá opozícia Bertollucciho Poslednému cisárovi (hoci so zhodným zatvorením dverí Zakázaného mesta). Priznávam, že z budovateľských sovietskych filmov echt razenia som nevidela vlastne nič, ale popisy sú aplikovateľné aj na Hai xin ge ming. Vrátane pózovania pre bankovkových portrétistov. // Je to trochu paradoxné, že filmy na počesť čínskosti a čínskeho národa a jeho historickej sily v konečnom dôsledku vyvolávajú (aspoň u mňa) opačný pocit - že sú akýsi Cpt. America Číny a sú potrebné práve v súčastnosti. Btw. to, že si Jackie vyhradil love line sám pre seba ako žena nepovažujem za f)ér. Áno, má pekný úsmev, ale bolo tam zopár mladíkov, ktorý by stáli za dlhší priestor, nielen ten jeden ohnivý dialóg a bahno (pre 72 martýrov revolúcie v , resp. povstania v Guanzhou). Najmä, ani len osobný príbeh Jackieho postavy, pravej ruky Dr. Suna - Huang Xin, nedostane toľko priestoru, aby dávala väčší zmysel, hoci práve on (generál s 8 prstami) nie je zanedbateľnou postavou a jeho pohľad mohol byť dosť zaujímavý. Ale to je len taký zbytočný povzdych. Celkovo Xin hai ge ming pôsobí ako film troch režijných prístupov a ak revolučná partícia mala zdôrazniť dôležitosť Dr. Suna pre Čínu, tak partičke bodyguardov sa to v inom filme podarilo lepšie. Nie je to celkom márny film, no akosi je z kategórie veni vidi obliviato. Asi podobne ako wuxia legendy a báje, či historické wushu/wuxia filmíky, tak aj filmy s tematikou moderných dejín jednoducho chytá únava podporená tiažou politického pátosu. A nedá mi, Taegugki je len jedno a aj to pomaly 10 rokov dozadu (okej 7, tuším). Teraz sú na ťahu romantické komédie a zachytila som nejaké dve upútavky. Blbé je, že ony nejako nezychytili mňa, ale risknem :") /Tianjin, 30.9.2011/(1.10.2011)

• - Jako akční choreograf na filmu dělal Wu Gang. Design akční choreografie obstaral Jackie Chan Stunt Team. (Rominator)

• - Natáčelo se v čínských provinciích Liaoning a Hainan. (Terva)

• - Premiéra se odehrála přesně sto let po Xinhaiské revoluci. Film měl premiéru na Filmovém festivalu v Tokiu 2011. Zároveň jde o stý film Jackieho Chana. (Raztubyl)