Epizody(20)

Kim Yoon Hee byla nucena jít na přijímací zkoušky na Sungkyunkwanskou univerzitu. Donutil ji Lee Sun Joon a určitě by to ve své neomylnosti nikdy neudělal, kdyby věděl, že Kim Yoon Hee je dívka. A protože byla přijata samotným králem, nemůže Kim Yoon Hee couvnout; jedinou její možností je Sungkyunkwanskou univerzitu začít studovat pod bratrovým jménem Kim Yoon Shik a jako muž. Na pokoj dostane Lee Sun Joona a neotesance Moon Jae Shina. S tolika muži, s tolika odlišnými politickými cíli, s tolika nepřáteli i přáteli kolem sebe bude Kim Yoon Hee v pořádku? (Zíza)

Jirka_Šč

Kde byla, tam byla, byla jedna prestižní universita. Jmenovala se Sungkyunkwan. Studovali na ní pouze muži. Kde byl, tam byl (ok, konec 18. st.), žil mladík jménem Kim Yoon Shik. Nepocházel z bohaté rodiny, pracoval pro místní obchod s knihami (učebnicemi, tahákami na skoušky, domácími úlohami a romány lehce erotického charakteru) a jeho jedinou touhou bylo normálně žít a přežít. Tenhle Kim Yoon Shik měl značný literární talent a vědomosti. Při pokusu prodávat taháky v prvním předkole skoušek na univerzitu, narazil na jiného mladíka, Lee Sun Joona. Příslušník nobility, jeho otec ministr. Tento Lee Sun Joon, rozeznal jeho talent a veden těmi nejlepšími úmysly, donutil ho zúčastnit se na závěrečných skouškách, před zraky samotného krále ("kdo odevzdá čistý list, bude zbičován"). Kim Yoon Shik, ve snaze se studiu vyhnout, napsal tak upřímnou úvahu, že král osobně žádal vysvětlení a následně oba "za trest" přijal na Sungkyunkwan. Nebyl by to takový průšvih, kdyby Kim Yoon Shik byl doopravdy mužem. ■ Stručně: VELMI PŘÍJEMNÉ. Příjemně zábavné, příjemně romantické, příjemně historické, příjemné na pohled (s občasným příjemným moderním pomrknutím na diváka). ■ Zíza ve svém komentáři napsala, cituji: "Chcete gender-bender? Chcete příběh? Chcete lidi a ne snůšky vlastností? Chcete hezkou herečku i herce? A chcete to všechno najednou? Tak sáhněte po tomhle dorama." Nenapsal bych to jinak a mám pouze doplňující poznámky: Příběh je doopravdy výborný. Hlavně proto, protože sledujeme skutečný život a skutečné skoušky na skutečné škole. Přičemž skoušky jsou nejčastěji "testy charakteru", což velmi, velmi oceňuji. Zaujal moment, kdy je skutečný problém (zloděj ve škole) využit jako "skouška" pro studenty (obdrží vyšetřovací pravomoci a jejich úkolem je dokázat vinu či nevinu). Též uvidíme soutěž v lukostřelbě, jeden "homosexuální skandál", spodní prádlo nejproslulejší kurtizány (popsané básní), množství studentských (a politických) intrik a nějaký ten utajený projekt. Atd. Sungkyunkwan Scandal netlačí s emocemi na pilu, je o přátelství, o lásce (přestože někteří muži při pohledu na rty svého zženštilého spolužáka spíše upřímně pochybují o své sexuální orientaci) a odvaze vystoupit z davu při obhajobě přítele nebo názoru. Často to není snadné a člověk může osobně mnoho ztratit. Nejvíc ztratit však může (abych se vrátil k podstatě příběhu) Kim Yoon Shik, protože ženám hrozí za to, čeho se dopustila, trest smrti. ■ Dál k příběhu (stále jsme na začátku): Kim Yoon Shik skončil na pokoji s Lee Sun Joonem a dalším, poměrně drsným starším studentem (jehož "nebezpečí" spočívá v tom, že v přítomnosti dívek neovladatelně škytá). Okolo se motala parta starších studentů se studentským "prezidentem" - poměrně negativní to osobou, která si hned na začátku na oba hlavní hrdiny zasedla. Naštěstí se zde vyskytoval také jeden sympatický profesor a král, který to zjevně myslel všeobecně dobře. Přesto pro ženu extrémně nebezpečné prostředí (zejména, pokud spí na matraci mezi dvěma muži, nemá se pořádně kde v klidu vykoupat a ještě jsem nevyjmenoval všechny záporáky). Na druhou stranu krásné prostředí (historické budovy university, obklopené parkem a lesem), rozsáhlá knihovna a zajištěný život (životní podmínky by záviděli i dnešní studenti) negativa do značné míry kompenzovaly a Kim Yoon Shik zjistila, že má kolem sebe poprvé v životě lidi, kteří ji dokáží ocenit a věří v ni. ■ A jak to mohlo být doopravdy? Universita Sungkyunkwan byla založena jako nejvyšší vzdělávací instituce v Koreji v roce 1398 a první universita ve východní Asii. Dnes je soukromou vysokou školou a stále patří mezi nejprestižnější v zemi. Ten příběh se klidně mohl stát. Minimálně král Jeongjo doopravdy žil (1752-1800). ■ Sympatické hudební video: http://www.youtube.com/watch?v=ICKT2OHAcD0 , v mých očích nejlepší trailer: http://www.youtube.com/watch?v=4Q5APLTp7k0 a moje oblíbená hudba z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=lJv-RtWq0w4 ■ Skutečné historické pozadí: V seriálu hladaná Geum-deung-ji-sa, byla skupina svitků, napsaná králem Yeongjo of Joseon (vládl 1724-1776). Král v ní vyjadřoval lítost nad tím, že nechal popravit svého syna, korunního prince Sada (zemřel 1762) a obviňoval své politické oponenty ze spiknutí, které k popravě vedlo. Geum-deung-ji-sa se nikdy nenašla (na rozdíl od seriálu). Král Jeongjo (vládl 1776-1800), syn prince Sada a vnuk krále Yeongjo of Joseon, stávil život hledáním těchto svitků. Prokázat spiknutí a otcovu nevinu se mu však nepodařilo. () (méně) (více)

Zíza

Nejlepší dorama z Koreje za posledních pár let, abych to upřesnila – nejlepší příběh. A to se prostě těmi, i když nejsou čisté, pěti hvězdičkami ocenit musí. Připomíná to hodně Painter of the Wind s mojí oblíbenou Moon, ale co tam bylo do vážnosti, tady bylo do romantiky a komedie. Jenomže, světe div se, fungovalo to, nebylo to přehnané, uječené, fádní. Bylo to opravdu miloučké. Navíc hudební složka (OST už mám stažené) je opravdu povedená. Nejvtipnější je ten rock v historickém dorama, který tam snad i sedne. Překvapí, ale neodradí. Pěkné kostýmy zastíní ti pěkní chlapci a tentokrát tu byli tři a jeden, ten zlý prezident školní rady, naprostý sympaťák. Tohle je snad jediné dorama, kdy jsem se záporákem soucítila a fandila mu. Ten herec mi opravdu padl do oka. Je krásné vidět je všechny hrát. Staré známé tváře i tváře nové. Navíc ten konec, ten úplně úplný konec, byl k nezaplacení (navíc s těmi vousy Mickey vypadal jak mafián, přesto pořád šukézně… :-D). S tímto bych ráda zmínila další velký klad a to, že žádná postava nebyla přecudněná. Tak nějak mi všechny ty postavy přišly opravdové, s opravdovými charaktery. Chcete gender-bender? Chcete příběh? Chcete lidi a ne snůšky vlastností? Chcete hezkou herečku i herce? A chcete to všechno najednou? Tak sáhněte po tomhle dorama. Přeloženo. ()

Lama.Lama

To je tak, když dáte dohromady silný příběh, obsadíte skvělé, SKVĚLÉ herce a dáte tomu roztomile vtipný romantický nádech! Na začátku jsem si říkala - 20 epizod?! Ale teď? Klidně bych snesla víc! Není to uječené, není to trapné, není to nelogické - no zkrátka je to perfektní! A btw MILUJU ty scény v ložnici, kdy se "řeší" to, kde kdo bude ležet :DD Nejoblíbenější postava: Gu Yong Ha ()

Pirkaf

Není to bezchybný seriál, má v sobě ovšem určité kouzlo (stejně jako hlavní hrdinka), kterému je těžké nepodlehnout. Občasné skřípání děje a nelogičnosti přebíjí výrazné hlavní, ale i vedlejší charaktery, což je podle mě největší předností seriálu. A navíc je to fakt prdel. ()

Zelilu007

Sungkyunkwan Scandal je absolutně něco unikátního. A to v mnoha směrech : výborný CAST a to nekecám absolutně všichni mě tam seděli. Nejvíc se mne však dotkl Joong-ki Song, kterého jsem potom musela ještě vidět (Nice Guy). Avšak nikde už nebyl tak rozkošný jako právě ve Scandalu :ůůůů. Tohle drama prostě musím vidět ještě jednou. Navíc bych to klíďo prodloužila. Vůbec by to nevadilo. ()

Naslund

Korejské historické dorama snad nemůže zklamat. Tohle je další příklad skvěle odvedené práce. Ono taky s těma kulisama, prostředím a korejskýma příběhama nejde asi udělat nic moc špatného. Fakt lituju, že jsem musel studovat v něčem jako v paneláku a ne v takových to krásných zahradách a chrámech. Docela mě překvapilo, že jde o komedii, ale ta šlape opravdu výborně. Nejradši jsem měl postelové scény, kde jsem se pravidelně válel smíchy (nemyslím tím hraní si na tátu a mámu). O hercích tu už psala Zíza, tak se musím zastat ženského obsazení... Kim Yoon Shik je prostě nejlepší. Daleko hezčí než všichni ostatní dohromady. Ne nadarmo v seriálu dělá z většiny chlapů gaye. Asi do poloviny je to perfektní... pak mi trošku vadil úbytek komedie a náhlý příliv romantiky před finále, ale to bylo zase skvělé. ()

Mkqp

To byla fuška. Nejdéle mnou sledovaný seriál. Jsem rád, že už ho mám za sebou. Jediný důvod proč jsem se Sungkyunkwan Scandal snažil dokoukat, je Joong-ki Song a jeho postava. ()

Tyckin

Mé hodnocení asi málokdo pochopí, ale já to tak cítím. Skončil jsem po 5. dílech. Seriál nabízí širokou paletu nezajímavých postav a (pod)průměrných hereckých výkonů, hromadu nudy, naprosto nefungující humor, tunu nezajímavé filozofie a pouček, nepovedenou a k historickému seriálu často i vysloveně nevhodnou hudbu. Pokud jde o hlavní herečku Park Min-yeong, ta už mne v seriálech Healer a City Hunter přesvědčila o tom, že v herectví zapadá do průměru a půvabem mne též neoslovuje, nevidím na ní vůbec nic zajímavého, a tento názor platí i zde. Nejen ona, ale celé dění a všechny postavy mne nijak nenadchly. ()

Ivuse

S klidným srdcem můžu říct, že druhý nejlepší korejský seriál, který jsem viděla :-) Žádný přehnaný doják, vtipu zde bylo více než dost, a opět zde bylo na co koukat: Song Joong Ki a Ah In Yoo.... pro mě nejlepší a nejhezčí ;-) postavy v celém seriálu :-) Jelikož dorama má dobrý spád, nechybí zde napětí a příběh je velmi příjemný, tak ani těch 20 dílů pro mě nebylo moc, bylo to tak akorát. Už jsem si zvykla, že Korejci jsou houževnatý národ, který se vyhrabe z nemoci ze dne na den a z hodiny na hodinu.....ale, že se červený posel zotaví z tak vážných zranění, kdy jeden den pomalu umírá a na druhý den si vesele běhá a střílí z luku - to pro mě byla novinka - Korejci jsou prostě borci :-D :-D - asi se jim rychleji regeneruje tělo, nebo tam mají opravdu zázračné léky :-D ()

Aluminium

Keď pozerám tento seriál, tak vždy sa musím pýtať: "Naozaj nosievali také klobúky?" :D Čo sa týka seriálu ako celku je prekvapivo dobrý. Keďže je to gender bender, tak z toho zákonite musia vyplynúť vtipné scény, ktoré sú vhodne vyvážené dostatočnou mierou drámy. ()

Georgiana

Nahlížela jsem trochu nedůvěřivě na tento počin, ani nevím proč. Možná jsem neměla náladu na hořký osud hrdinky shánějící peníze.. Ale není nic lepšího, než když jste příjemně překvapeni a seriál si vás postupně získá a vezete se po příjemné komediální lince.. a v momentě, kdy hrdinka vystřelila desítku, jsem propadla totálně. A ačkoliv mě téma výměny žena-muž přijde skoro ze všeho nejabsurdnější, tak Korejci to mají v malíčku a dokáží to obstojně zvládnout, aniž byste si nad tím trhali vlasy. Příběh je nabitý různými událostmi, zápletkami.. jako např. homosexuální skandál :D /Sranda je, jak jeden z učňů začne tleskat - při slyšení :D./. Taky musím vypíchnout Joong-ki Songa, který pojal roli frajírka dokonale :D. Už jen jeho posed, hedvábné oblečení a ovívání vějířem mě vždy rozesmálo :) /..ale jak to bývá takoví jsou nejcitlivější, takže když se začne lísat k ruce Moon Jae Shina, když je zraněný, je to děsně roztomilý :D./. Samozřejmě koncem přibývá patosu a já samotná bych to zase ukončila trochu jinak.. Jedna z nejpůsobivějších scén byla ta, kdy profesor Jung padl před králem na kolena. Takže suma sumárum čtyři hvězdy a vzhůru do této srandy /Má to své mouchy, ale vidět učně, jak začne loupat tu mandarinku v průběhu zkoušky, je prostě k nezaplacení :D./. ()

jarah

Užila som si plných dvadsať hodín sledovania tejto zábavnej drámy, preplnenej hlbokými filozofickými otázkami a odpoveďami na nich. Na jednej platforme sa prelína priateľstvo a lojalita, poslušnosť k rodičom a úcta k panovníkovi, rodičovský postoj k budúcnosti detí a mladícke ideály zmeniť svet, sen o spravodlivej spoločnosti a jeho cena. Dialógy sú hlboké, ale odľahčené humorom, každá postava je presvedčivá a herecky zvládnutá. Milovala som celú štvoricu protagonistov s ich jedinečnými charakterovými črtami. Musím priznať, že som v otázke vzťahu viac fandila praktickému Moon Jae Shinovi, než filozofickému Lee Sun Joonovi, ale čo narobím, som značne ovplyvnená drámou Chicago Typewriter. Song Joong Ki dostal priestor zahrať si veľkého showmana a zariadil, aby som si precvičila tvárovú gymnastiku. Dokonca Jeon Tae Soo v úlohe prezidenta študentskej rady je tak príjemne odporný, až mi kvapla slza, keď som sa dozvedela, že prednedávnom zomrel. Priestor dostali aj vedľajšie postavy, takže sa tvorcom podarilo pekne dokresliť dej. Netvrdím, že má táto utopistická inscenácia výnimočný dej, ani som to neočakávala, hoci stojí na historických základoch, ale je vyvážená hereckým obsadením, troškou romantiky, príjemným soundtrackom, zaujímavými debatami a vtipom. ()

Moiraine

Song Joong Ki vyhrává cenu za nejlepší hlavní vedlejší roli roku. Nechtěla bych být jeho nepřítel, ale přítel to nemá o moc jednodušší :D . Nejen on, ale všechny postavy byly naprosto úžasné a nejen že jsem se u toho nasmála, ale bylo to i inteligentně natočené. Nechtěla bych se s nimi dostat do sporu, protože hádku bych neměla šanci vyhrát. ()

MeGab

Tenhle seriál, budete-li se na něj dívat s titulky :-), budete mít problém pochopit, pokud nebudete vědět, že korejština nemá jmenné rody. ()

springtime

Asi před rokem jsem to po prvním dílu vzdala. Vlastně jsem se ani nedodívala na ten první díl do konce. Ale pak jak jsem si seřadila korejské k-dramy podle hodnocení a stále mi tam tohle chybělo, dala jsem tomu ještě jednou šanci. A stálo to za to. Souhlasím s ostatními komentáři a nebudu opakovat, co již bylo napsáno. ()

yanw

Po vlažnějším úvodu velké dobré. Perfektně obsazený seriál s (na standardy jihokorejský dramat) nezvykle konzistentní dějovou linkou. Několik hlavních postav a řada "hlavních vedlejších" dostává v přiměřených dvaceti dílech dostatek prostoru k vývoji a rozvoji, je snadné si oblíbit úplně všechny. Výborné dialogy i monology podané s minimem obvyklého patosu. Nespočet skutečně humorných i dojemných scén, vyrovnaná kvalita dílů, zdařilá výprava, skvělé finále. ()

Wajny13

Úžasné historické dorama! Perfektní příběh, který nenudí a bude vás držet v napětí až do konce. Herecké obsazení nemusím ani komentovat, celé je na 1 z hvězdičkou. O žádné osobě nemůžu říct, že by mi neseděla (což se mi opravdu nikdy nestalo). Nejlepší - Min-Young Park - která předváděla neuvěřitelné! Přechod v polovině seriálu z komedie na romantiku mi přišel hladký a přirozený. Celková atmosféra seriálu mě pohltila - hlavně úžasné kostýmy (i ty klobouky jsem si nakonec oblíbila). 5* ()

LilySever

Může dokonalý, inteligentní a čestný muž přivádět všechny k nepříčetnosti, až by ho vynášeli v zubech? Ano, může. Žánrově velmi povedeně propletená adaptace románu, na níž se neprojevují žádné nešvary korejských dramat. Myslím, že je to vhodný seriál pro všechny "korejské" začátečníky a odpůrce telenovel. ()

Koral17

Jeden z nejlepších příběhů o lásce, přátelství a konfuciánských zásadách ;-) Krásné prostředí univerzity a vynikající výkony tehdy nastupující herecké generace. Pro některé velmi slibný herecký začátek, ale bohužel zároveň také začátek jejich konce. ()