Poloviční šance

• Francie 1 chance sur 2 (více)
Akční / Dobrodružný / Komedie / Drama
Francie, 1998, 110 min (Alternativní 105 min)

Výborný thriller a ještě lepší komedie. Oba žánry se organicky mísí ve filmu režiséra Patrice Leconta Poloviční šance, kde se po sedmadvaceti letech, po snímku Borsalino, sešli Jean-Paul Belmondo a Alain Delon. Film se tak stal důstojným připomenutím jejich herecké a v neposlední řadě i kaskadérské kariéry; po scenáristické i režijní stránce je působivým holdem dvěma zářivým osobnostem francouzské kinematografie... Alice se dostala do vězení díky své životní vášni – luxusním autům, která ukradne, projede se v nich a pak je nechá spořádaně stát. Měsíc po smrti své matky dostane kazetu, ve které se jí matka svěří, že se ve svém mládí zamilovala do dvou mužů najednou, každý z nich tedy má poloviční šanci, že byl otcem její dcery. Po propuštění z vězení Alice postupně navštíví majitele autobazaru Léa Brassaca, bývalého legionáře, a zámožného lupiče klenotů Juliena Vignala. V první chvíli se oba brání, ale zakrátko je posedne otcovská láska, žárlivost a řevnivost. Alice je mladá a krásná, a tak netrvá dlouho a přivolá řadu problémů. Potíž je v tom, že se dostane do sporu zrovna s ruskou mafií, která se snaží ovládnout celou Francouzskou riviéru. Oba „hoši“ si tedy připomenou staré dobré časy, kdy používali svou sílu, dobrou mušku, odvahu a kdy se často velmi dobře bavili. (Česká televize)

Gemini

Nějakou dramatickou tvorbu (kterou oba představitelé hlavních rolí zvládali, když na to přišlo) tentokrát nečekejte. Je to taková oddechovka jak pro herce-přátele, tak pro diváky...akce je prokládaná skvělým legionářským humorem, Vanessa Paradis se skutečně chová jako dcera svých filmových otců, prostě pohodička. 70% ()

Jara.Cimrman.jr

"Jen magor jako vy může pochopit magory, jako jsou oni." Dva zasloužilí bojovníci, kteří patrně naposledy prohráli v bitvě u Waterloo, se vydali bojovat s ruskou mafií o dvě půlky své dcery. Oba si to na stará kolena evidentně užili a já s nimi. Taky jsem hned chtěl najít ztracenou dceru a dělat s ní to, co taťkové obvykle dělávají - učit jí řídit závoďák, pilotovat vrtulník a vyrábět výbušniny. Zpívat rusky už totiž umí, sympatická je až dost a to jí do života stačí. Já se při této pohodovce zkrátka bavil, protože obě legendy francouzského filmu si ze sebe a svého věku neváhaly dělat takovou srandu, že odmítám srážet hvězdy jen za tu nepodstatnou drobnost, že zápletka s kufříkem je vlastně celkem triviální. ()

Faidra

Muži nestárnou. Tedy někteří. Delon s Belmondem si mohou s klidem zazpívat "jsem to já jak zamlada, stejný věci mě napadaj," a hrají s chutí, temperamentem a šarmem, které si s jejich dříve narozenou tvorbou nijak nezadají. Trojlístek ideálně doplňuje paní Deppová coby nejkrásnější a nejroztomilejší nezvedená dcerka pod francouzským sluncem. Jestli dva matadoři francouzského filmu patří do starého železa, tak většina těch mladších náleží do kategorie dřevo, a to určené na podpal. Merci beaucoup, messieurs, j´adore vous! ()

emma53

Jsou filmy, kde je pro mě scénář a příběh hodně důležitou indicií pro konečné hodnocení, ale Poloviční šance je jedním z těch, kde udělám ráda výjimku. Je mně totiž velkým potěšením a poctou sledovat ty dva "trošinku" starší kluky Alaina a Bébeho vedle sebe, s jakou lehkostí hrají i když upřímně vzato mně připadalo, že snad ani nehrají, ale že je to přímo baví. Myslím si, že Leconte si s velkou chutí zarežíroval s takovými hereckými esy a s Vanessou, která tomu dávala tu správnou, sladkou a příjemnou příchuť a kterou si hned rok na to vybral do skvělého filmu Dívka na mostě. A Jeane-Paule Belmondo klobouk dolů před tvojí fyzičkou v tolika letech. Messieurs de grâce ! ()

Enšpígl

Dvě ikony francouzského filmu nám naposledy ukázaly co znamená akční komedie. Co znamená hrát a bavit. Bavit sebe, bavit své přátelé, bavit nás - jejich fanoušky, bavit diváky. Z každé společné scény Delona a Belmonda bylo vidět s jakým nadhledem si dělaji srandu ze své image a svého věku. Trojka Paradis, Belmondo a Delon je mnohem více sexy než kdejakej plastikovej materiál v časopisu Playboy. Tímto filmem odchází dvě hvězdy jedné mimořádně povedené éry francouzského filmu. Nezklamali, rozdali pár dobře mířených ran pěstí, prohnali se autem i helikoptérou rychlostí kulového blesku, zdevostovali všechno v okolí a za zvuků střelby s úsměvem na rtech odešli navždy z tohoto žánru. A jak se rozloučil Jean - Paul Belmondo z akcí ? Tak jak to umí jenom on. Přechod z jedoucího auta do vrtulníku v 65 letech bez zastoupení kaskadéra. Rozloučení hodné největšího frajera filmového plátna všech dob. ()

• Na konci filmu sedí oba hlavní hrdinové v parku v Kanadě a kouknou na velkou budovu kanadské banky. Ve filmu Bezva finta (1985) Belmondo coby hlavní postava filmu vykradl právě kanadskou banku. (Arnost.Dadak)
  • Scéna, kdy Léo Brassac (Jean-Paul Belmondo) odhalí svůj hangár plný zbraní Julienu Vignalovi (Alan Delon) a dvojice si bere zbraně, je podbarvena hudbou z filmu Borsalino (1970), kde si herci zahráli společně poprvé. Na film odkázuje Delon otázkou: "Dokážeme to ještě?" (Arnost.Dadak)