Lucemburkové (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Česko, 2009, 6x26 min

Vynikající seriál. Historie je v něm podána příjemnou formou. Své si tu najde člověk, který má historii jako koníčka, stejně tak jako člověk dějepisem takřka nepolíbený. Jediná malá výhrada směřuje k průvodci pořadem, ten mi úplně nesedl. Ale tím neříkám, že by to byla jeho vina. Jen mi prostě nebyl sympatický.(15.5.2016)

Přátelé, nenechme se mýlit. Zde jde o velmi dobře připravený projekt. Zprvu možná máme pocit, že Mertlíkův projev je drobet vulgární, ale to se brzy vstřebá a zůstávají data. Na tak malém prostoru je divák doslova hlcen událostmi, je tu však patrná snaha nenudit a podat to lidově. S tvůrci procestujeme značné množství historických míst (Kresčak, Moravské pole, Korutany atd.), často jen kvůli krátkému záběru kamery, nastínení souvislosti. To všechno, včetně málo běžných záběrů našich měst, vytváří netradiční pojetí a přístup k látce, možná ne ideálni, ale rozhodně prospěšný. Myslím, že laiky i odborníky to neurazí, i když každý bude mít výhrady. Tak je to ale vždycky. U mě za 90%(24.5.2012)

Vynikající, velmi současná forma. Nechybí nadhled a humor. Točeno na atraktivních místech. Vladimír Mertlík je nejen velmi originálním a osobitým autorem, ale i průvodcem seriálem.(23.10.2010)

• VLADEK

Příšerné zpracování.(15.5.2016)

Jsem vděčný za každý projekt o české historii, se kterým si autoři dají dost práce, aby vyzněl důstojně. Tohle kritérium se zde naplňuje, a tak ubírám jednu hvězdu jen proto, že je chvílemi příliš vidět, jak se realizace potýkala s nedostatkem peněz.(13.7.2014)