Harlan - Ve stínu Žida Süsse

(festivalový název)
  • Německo Harlan - Im Schatten von Jud Süss (více)

Nadaný a filmovým uměním posedlý tvůrce Veit Harlan patří spolu s Leni Riefenstahlovou k nejoslnivějším postavám nacistické filmové propagandy. Odborník na národní kýč a idealizaci smrti, melodramatik, zaslepený a zároveň talentovaný umělec pro reprezentaci. Přesto jsou i dnes mnozí okouzleni estetikou a temně svůdnou silou Harlanových filmů. Po druhé světové válce mohl Harlan ve Spolkové republice pokračovat v kariéře, přestože byl za svůj nepokrytě antisemitský film Žid Süss dvakrát obžalován za zločin proti lidskosti.
Dokumentarista Felix Moeller s pomocí četných archivních záběrů a poprvé předváděného soukromého materiálu z rodinného archivu vypráví příběh tohoto sporného režiséra. Dalším důležitým prvkem dokumentárního filmu jsou rozhovory s Harlanovými rodinnými příslušníky a jejich dodnes přetrvávající snaha vyrovnat se s nepříznivým dědictvím a pocitem viny. (oficiální text distributora)

Horak

Velmi zajímavé, ovšem neskutečně tááááhlééé. Jak jsem se těšil, tak jsem se od určité chvíli modlil za konec, pač každou praneteřinku a každého prasynovce na prastrýčka se tázati, Zlaté město ve snu viděti. Každopádně bych byl velice zvědav na režisérské šnit ke Kolbergu, to by asi byl teprva biják! ()