Malá čarodějnice

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Kamil Pixa

Petr Skoumal

Nostalgická záležitost s překrásnou ústřední melodií... při úvodních titulcích jsem se zmohl jen na odevzdané "ty jo, tak to mi nedělej" :-) Holt ta líbezná poetika české animované školy. Samotná malá čarodějnice mi vždy přišla extrémně roztomilá a musím se pochlubit, že přičiněním mé kolegyně z práce mi její stylová samolepka zdobí pouzdro na dokumenty ;-)(25.3.2011)

• Phobia

Oblíbený večerníček mého dětství - přišel mi takový lehounce depresivní, poněkud znepokojivý, prostě tak akorát pro mou tehdejší citlivou, morbidní dušičku. Ale upřímně, pamatuju si z toho akorát ten celkový dojem a velmi matně jeden díl, jinak "Malá čarodějnice" i s havranem hluboce chrní v minimálně navštěvovaném zákoutí mých mozkových závitů (pilin nebo čeho), zavátá silnou vrstvou prachu a pavučin. Nejspíš se porozhlédnu po webu, jestli se tenhle večerníčkový slepenec někde neválí.(15.6.2011)

"Negro mrákum vodopádum furtcofurt!" Nejen výborné, humorné zaklínadla, ale i patřičný nádech tajemna a pro malé diváky možná i trošičku strachu nahánějící pohádka. Nevím do jaké míry zde sehrálo roli zmiňované Západní Německo, každopádně je zde vidět klasická česká práce pro děti. Jiřina Bohdalová s nezaměnitelným hlasem a každému Čechovi známá animátorská práce.(21.10.2012)

Myslím, že jsem totálně a beze zbytku podlehla okouzlení úžasnou poetikou a silou prapůvodní literární předlohy Tomáše Pěkného - knize "Havrane z kamene", kterou pokládám za českého "Malého prince". Docela mi trvalo, než jsem si uvědomila překvapivou spojnici s animovaným seriálem o Malé čarodějnici. Přece jen - funguje jako opravdu hodně vzdálená předloha, nakonec disponuje i úplně jinou poetikou a vlastně i poněkud odlišnou dějovou linkou... ale stejně jsem dlouze přemýšlela, jak to vlastně se skutečným autorstvím příběhu k onomu Večerníčku je... Trochu víc svítat mi začalo, až když jsem se dozvěděla, že Tomáš Pěkný byl jedním z prvních signatářů Charty 77. Možná můžem jen poděkovat, že námětu se v tichosti a po svém chopil další tvůrčí tým (na animované pohádce je to hodně znát), původní Mladou přetavil v Malou, nic z díla Tomáše Pěkného přitom nepoprznil ani nevykradl a vzniklo vlastně něco úpně nového, večerníčkovsky milého, dětsky krotkého, usměvavého, uklidňujícího... a Havranem z Kamene se děti (i dospělí) můžou nechat krásně zneklidňovat později :-)(21.5.2011)

To je klasika. Ta pohádková magie této pohádky je naprosto nezaměnitelná. Velkou měrou přispěla k nádhernosti pohádky Jiřina Bohdalová. Nedovedu si představit pohádku s jiným hlasem. Tato pohádka se nikdy neokouká a nikdy nebude vyvolávat jiné emoce než při prvním shlédnutí. Čím jsem starší tak mi tato pohádka přijde hřejivější.(8.11.2017)