Nový cyklus nás zve na hrady a zámky a za pohádkami, které se tam natáčely. Průvodci po přitažlivých místech jsou Jakub Wehrenberg a jeho televizní dcerka, jinak malá kamarádka z Kühnova dětského sboru Hanka Vítová - a kasteláni jednotlivých objektů ve správě Národního památkového ústavu. Setkáme se s herci, režiséry a dalšími osobnostmi, které se na pohádkách podílely. A kde jinde začít než na jihočeské Hluboké a u slavné Pyšné princezny, která se nám po letech tak trochu i vybarví.
Jednotlivé díly: 1.-Hluboká - Na windsorskou novogotiku nad Vltavou za Pyšnou princeznou, filmovými kostýmy a Milošem Nesvadbou. Procházka nejkrásnějšími českými hrady a zámky s J. Wehrenbergem a H. Vítovou

2.-Milotice - Na půvabný barokní zámek u Kyjova s drakem za humny, I. Andrlovou, M. Kramárem, J. Wehrenbergem a H. Vítovou

3.-Buchlov - Na hrad na hřebeni Chřibů za statečným kovářem Pavlem Křížem s J. Wehrenbergem a H. Vítovou

4.-Červená Lhota - Na kouzelný zámek ve vodách rybníka za Zlatovláskou ve společnosti P. Štěpánka, V. Janečkové, J. Wehrenberga a H. Vítové

5.-Vranov - Na zámek nad Dyjí za Nesmrtelnou tetou, Z. Zelenkou a F. Blažkem s J. Wehrenbergem a H. Vítovou

6.-Pernštejn - Na moravský hrad, kde se budí princezny, s L. Švormovou, V. Vorlíčkem, J. Wehrenbergem a H. Vítovou

7.-Telč - Na zámek v pohádkovém městě za štěstím z pekla se Z. Troškou, M. Šimůnkem, J. Wehrenbergem a H. Vítovou

8.-Bouzov - Na moravský hrad německých rytířů za Jasněnkou a létajícím ševcem s M. Kuklovou, J. Potměšilem, J. Wehrenbergem a H. Vítovou

9.-Křivoklát - Na královský hrad nad Berounkou s Třetím princem P. Trávníčkem, J. Wehrenbergem a H. Vítovou

10.-Krakovec - Na zříceninu, kde žijí duchové i skutečné Leontýnky, s filmovými triky, J. Wehrenbergem a H. Vítovou

11.-Žleby - Na romantický zámek nedaleko Čáslavi za Kouzly králů, J. Schneiderovou a M. Dejdarem s J. Wehrenbergem a H. Vítovou

12.-Raduň - Na zámek nedaleko Opavy za Zlatníkem Ondrou i Vodní vílou s J. Wehrenbergem, H. Vítovou, M. Olšrovou a M. Kavalčíkem

13.-Veselý kopec - Mezi chaloupky z Vysočiny za Lotrandem, Zubejdou B. Seidlovou i drvoštěpem P. Zedníčkem s J. Wehrenbergem a H. Vítovou (oficiální text distributora)

Hedka

Zatiaľ som videla iba časť o zámku v Miloticiach, a celkom ma to zaujalo. Projekt je určite primárne určený mladším, resp. malým divákom, a v tomto prípade je takáto popularizačná a evidentne jednoduchá forma odpustiteľná. ()

salahadin

Jelikož nejsem věkově cílená skupina, hodnotím zlatou střední cestou. Nevím, jak tahle věc zaujme děti (snad ano), nás odrostlejší ale moc ne. Ta malá cácorka je fakt strašně protivná a její průvodce na tom není zas tak o tolik lépe. Ale je velmi potěšující, že se tvůrcům podařilo překecat kastelány, aby si střihli své herecké zářezy do pažby. Kde jinde se vám poštěstí vidět kastelány známých památek, jak si potřásají pravicí s malou barbuchou a mluvit o princeznách. Každopádně nejzajímavější bylo vyprávění pana kastelána z Pernštejna. ()

Mariin

Výborná myšlenka přiblížit kulturní dědictví dětem (i dospělým) díky filmovým pohádkám; ovšem úroveň je značně nevyrovnaná, nepochybně i rozmanitostí "nátury" kastelánských postav, které umí či neumí upoutat zájem. Velkým kladem je krátkost dokumentů, a tak lze všechny díly doporučit ke zhlédnutí. ()

MBob

škoda, přeškoda, že pohádkový nápad nevyzněl, tak jak to z titulu zavánělo, tvůrci si v první řadě měli srovnat, o čem chtějí točit, zda-li i místech, kde bydlely filmové princezny (a pak bych viděl se tomuto záměru věnovat) či o zámcích, popř. hradech, kde se točili pohádky s princeznama, ale pak by to muselo vyznít úplně jinak. Takhle vznikl dokument o něčem, o čem se v podstatě ani nedozvíme. Proto je za 1* ()