Borgia

TV spot
Francie / Německo / Česko / Itálie, (2011–2014), 32 h 56 min (Minutáž: 52 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Mark Ryder, John Doman, Isolda Dychauk, Art Malik, Diarmuid Noyes, Adam Mišík, Miroslav Táborský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Jiří Ornest, Jiří Mádl (více)

Série(3) / Epizody(38)

Rodrigo Borgia - jeden z nejbohatších mužů usedl na papežský trůn. Nemělo to vliv jak na jeho uvolněný způsob života, tak na síť intrik a vražedných úkladů.  Bylo to v období Da Vinciho a Michelangela, osvícených tvořivostí s jedinečným intelektuálním úspěchem. Ale byl to také věk Machiavelliho, nekontrolovatelného bezpráví, nepřetržité války a nevyslovitelné zkaženosti. V srdci světa byl Vatikán, který rozhodoval o konfliktech mezi královstvím a říší. A ve středu Vatikánu byl muž, jehož pátrání po moci bylo, jako kdyby hledal hlavní cenu. Byl to muž, jehož jméno se stalo synonymem bezohledností, a na jehož panování jako papeže se bude vzpomínat jako na největší neslavné kapitoly z dějin katolické církve, Rodrigo Borgia. Jeho čtyři děti, Juan, nejstarší, pyšný, líný, bezohledný sexuální dravec, Cesare, mladý muž, rozpolcen mezi vírou, která nebyla jeho povoláním, a jeho temným násilným charakterem, Lucrezia, mladá dívka , která objevuje tajemství ženské moci, a Goffredo, nevinné dítě, které je ve středu své kruté rodiny. Borgia je v jednu chvíli dramatický dokument, který zaznamenává vzestup k síle tohoto katalánského kardinála a jeho klanu, který se bude snažit vytvořit dynastii, jež by vládla celému světu, ale především je to kotel plný intrik, násilí, vražd, chtíče, politiky, víry, incestu, zrady a vykoupení. Tento příběh je zajímavý a poučný stejně jako věk, ve kterém se odehrává. (oficiální text distributora)

Deleatur

Jak jsem zmínil v recenzi na kanadský konkurenční projekt, tenhle seriál byl historicky přesnější. A týkalo se to i lepšího obsazení, které bylo historickým předobrazům věrnější, i když ne tak šumné. I relativně lacinější výprava dodávala (s využitím i českých památek) seriálu větší hodnověrnost. Navíc tvůrci nezůstali jen na povrchu a nebáli se ukázat pro tu dobu typické násilí na denním pořádku (vč. několika otřesných poprav) a tomu odpovídající otrlosti. Dokonce i to, že kromě ambicióznosti a chamtivosti postavy popoháněl spíš chtíč než láska, více odpovídalo době děje. Oboje se potkalo v nesentimentálním portrétu kardinála della Rovere, kde se navrch nebáli ani explicitnějšího gay motivu (dokonce nejen v jeho případě). Vůbec - téměř všechny postavy prošly nějakým zajímavým, často velmi dramatickým vývojem. // 76% (po 2 sériích) ()

Luk Skywalker

Celkem dobré, ale kde jsou ti traviči Borgiové, o kterých jsme se učili v toxikologii? Ne, že by se zde nezabíjelo, jak bylo v tomto temném období zvykem, ale jed zde není skoro vůbec. Nejvíce se jedná o Rodriga Borgiu, což je problém více seriálů, názve se to jménem rodu a pak to pojednává většinou jen o jedné osobě a jeho okolí, jako by předtím a potom už rod neexistoval, abych nekřivdil tak jsou tu synové, dcera a milenky. Takže na podívání o tom jak byla/je katolická víra prohnilá a nakolik je vykoupaná v moři krve se stačí podívat na vládu tohoto papeže. Pokud máte rádi české herce, tak je zde uvidíte ve vedlejších rolích (Táborský - kardinál, kterého uvidíte nejvíc krát, dále Vašut, Voříšková, Mádl). ()

jafuska

po prvním díle pro mě docela zklamání, historické filmy mám ráda,ale tady jsem se jaksi netrefila do mého vkusu, doba která je hodně drsná, panovačná, příkazy, no nevím, jestli se ještě na tento seriál podívám. ()

LeChouan

Osudy rodiny Borgiů, Říma, Itálie v evropském podání jsou v porovnání se zámořským protějškem především mnohem syrovější. Co do vnějšího vzhledu, jsou si hlavní protagonisté z klanu Borgiů a jejich nejbližší (obě milostnice Rodriga Borgii) i některé další historické osobnosti (francouzský král Karel VIII., kardinál Giuliano della Rovere) podobnější svým reálným předobrazům. Je to markantní zejména u Rodriga Borgii - papeže Alexandra VI. (šarm, osobní kouzlo, kterým prodchnul svého Borgiu Jeremy Irons je pryč, herec je pryč, zůstal papež Alexandr, ctižádostivý, neodpouštějící, občas bezcitný muž, zběhlý politik; jako muž snad působící afrodisiakem moci) a u jeho syna kardinála, posléze vojevůdce Cesareho Borgii (inteligentní, vzdělaný, ctižádostivý někdy až k megalománii, nelítostný, vposledku děsící i svého otce, nicméně osobně statečný muž, úspěšný jako vůdce vojáků i pán jím dobytých měst, ). Ne, nebudu tu hodnotit morálku, charakter Borgiů – jak jsem psala u kanadské verze – ani dokonalejší, ani zvrhlejší než většina jejich současníků. Seriál je detailnější při popisu historických událostí, spjatých s osudy jednotlivců (již zmíněných Borgiů, jim nepřátelských italských starých aristokratických rodů) i zemí – roztříštěné Itálie; francouzských, „španělských“ (tehdy ještě v podobě Koruny Kastilské a Aragonského království) a říšských mocenských zájmů v Itálii (přetahování Francouzů a Španělů o Neapol). V centru pozornosti je zákulisí politiky – té světské i církevní. Nečekejme pohled na vřavu bitev – o mocenských změnách, dosažených vojenskou silou či diplomacií, se divák dovídá zprostředkovaně – v řeči, záběrem na mapu. V tomto je evropské pojetí méně barevné než jeho zámořský protějšek, ale o to poutavější. A uvěřitelnější. Nečeká nás, naštěstí, přílišně romantiky – žádné sesterské vztahy mezi papežovými milenkami, žádná vojenská vítězství, dosažená toliko ženským šarmem, minimum dojemně neúspěšných pokusů o odstranění Borgiů, při nichž jejich protagonisté vypadají jako chovanci blázince. Svět nastupující renesance je svět surový, krutý, ale plodí i velké (duchovně silné) muže i ženy (Ceasare Borgia, Giulia Farnese, Giuliano della Rovere (pozdější papež Julius II), Karel VIII., Caterina Sforza, … ) – ty nás mohou, v optice dnešní slabošské doby, děsit. (Když se Ceasare vydává za svým snem, jednotná Itálie, je mu sotva dvacet let.) Potěší, že se podíváme i na francouzský královský dvůr a do Španělska. Budeme upozorněni na historický kontext (kdyby nám nedošel) – jsme na počátku dobývání Nového světa, v Anglii se nedávno změnila vládnoucí dynastie (no jistě – Tudorové), knihtisk je nachystám nejen podpořit myšlenky humanismu a renesance, ale i nahlodávat autoritu katolické Církve, žijí a tvoří Michelangelo Buonarroti, Leonardo da Vinci, Mikuláš Koperník. Celkově - seriál, který se věnuje úchvatné době a úchvatným lidem. (V seriálu se objeví, k mé radosti, i schopný velitel španělských vojsk, který měl podíl na dobytí Grandy a podíl na porážce Francouzů v bojích v Itálii - „El Gran Capitán“ Fernandéz Gonzalo De Córdoba.) () (méně) (více)

tsatsiki

Musím se přiznat, že se mi tento seriál líbí.Ať už díky tomu, že v něm hrají čeští herci nebo díky zpracování, ale povedlo se to. Co se mi líbí nejvíc, že to není tak sexistické jako ŘÍM a za to maj velké plus ()

Scaevola

Přes očividně nižší rozpočet bohatší výprava i kostýmy, mnohem promyšlenější scénář bez hluchých míst a vypjatější a především uvěřitelnější herecké výkony - z porovnání s konkurenční sérií "evropská" verse vychází jednoznačně lépe a monumentálněji. Hlavní zásluhu na tomto kromě ústřední trojice Doman - Ryder - Dychauk drží neuvěřitelně prokreslená herecká postavičkovost, která vrcholí finální scénou první sezóny při zrození "skutečného" Césara. ()

Mort09

Docela slušný seriál, který má prostě smůlu v tom, že konkurenční projekt HBO je zatraceně dobrý. Tato verze je sice blíže historický věrohodnější, ale to je jediný ohled, ve kterém překonává svého „soka“, protože co se týče výpravy, hereckých výkonů i scénáře je hodně pozadu. Tím nechci říct, že by Borgia nešel vidět, jako seriál na odpoledne to není špatné, jen člověk na konci dílů nemá pocit, že si hned musí pustit další, aby věděl, co se stalo. 60% ()

VanThomass

Hodně slabá nápodoba americké verze The Borgias od Showtime. Hlavní představitel Rodrigo Borgia naprosto postrádá charisma Jeremy Ironse, stejně jako ostatní postavy, naprosto nevýrazní a nezajímaví herci, co je platné, že je tam i české obsazení a vcelku zajímavé kulisy, když vše ostatní je nuda, nuda a zase nuda. Po prvním díle jsem to vzdal, protože seriál naprosto postrádá nějaké tempo vyprávění. ()

BellaRagazza

Za vše vděčíme Tudorovcům - odteď se žádné kostýmní drama prahnoucí po komerčním úspěchu neobejde bez sexu, krve, ještě tvrdšího sexu, nahých zadků a ženských hrudníků, ještě trochy sexu a sprostých slov. První díl se mi celkem líbil, tak snad to nepůjde do kytek. EDIT: OK - ŠLO to do kytek. Nevím, jestli je to naprosto otřesným dabingem, který mi TV Barrandov nabídla, nebo mícháním dobrých a špatných herců, ale ve chvíli, kdy se na mě zazubil Jiřík Mádlů, jsem věděla, že tudy cesta nepovede. Raději Ženu za pultem než-li toto ve hlavní vysílací čas. ()

bratr_jezek

Srovnání s HBO verzí se nabízí, ale i tato verze se mi líbila, účast českých herců potěší, příjemným překvapením je sám titulní Rodrigo Borgia (John Dohman), protože je zde mistrně zahrán jako sebestředný manipulativní egoista, kterým bezpochyby byl. Figurkami na šachovnici jsou pak jeho rodina: Pedro Luis (hýčkaný "první", brzo úkladně zavražděn), Juan (nadržený sukničkář, dost věcí svou arogancí a pýchou kazí, ale otec ho vyzdvihuje jako "náhradu" za ztraceného Pedra), Césare (zde vylíčen jako tajuplný pošahaný magor, který je však bravurním mistrem strategie, bohužel stále ve stínu Juana i zbožného přání Rodriga, aby byl knězem), Lukrécia (velmi půvabná, takže ideální partie pro manželství s tím, kdo je zrovna potřeba pro posílení moci, ve svých volbách dost rozháraná - nejdřív by nejraději byla jeptiškou, ale papež je proti, když pak pozná lásku a sex, Rodrigo by ji naopak nejradši viděl v klášteře) a Goffredo (ještě dítě, takže velmi snadno manipulativní, nemá však moc ambicí, takže je podezření, zda je vůbec Borgia). ()