poster

Zachraňte Edwardse

 • USA

  Saving Edwards

Dokumentární

Česko, 2010, 72 min

Scénář:

Dagmar Smržová
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Wii.shi
  ****

  Dokument jsem shlédla v rámci festivalu AFO 2011 v Olomouci, přičemž po filmu následovala i diskuze s režisérkou. Jsem moc ráda, že jsem na tento film šla, přestože mě původně moc nelákal. Čekala jsem, že snímek bude hodně apelovat na city ve smyslu, zachránit každé dítě za každou cenu. Nemůžu říci, že by to tak nebylo, ale zároveň jsem z dokumentu neměla pocit, že by chtěl někoho někam tlačit. Bylo to spíše zobrazení kusu života jedné rodiny. Jak a proč se rozhodli tak, jak se rozhodli a jaké toto jejich rozhodnutí mělo následky. Poselství, které tak film předává je to, že pokud je v rodině láska, dá se zvládnout všechno. Líbilo se mi jak byl snímek citlivě sestříhaný, ať už jde o scénu porodu či to, že režisérka nekladla důraz na to, zda je člověk věřící či ne. Navíc, přestože šlo o dokument, byl film poměrně napínavý.(18.4.2011)

 • Slarque
  *****

  Těhotenství je zvláštní stav, kdy větší roli než rozum hrají emoce. A stejné je to i s tímto dokumentem: mohl bych vynést několik rozumných argumentů proti jeho obsahu, ale emocionálně mě zasáhl jako máloco, takže je mé hodnocení, jaké je. Rozhodnutí přivést na svět dítě s těžkým postižením je něco, čemu se není třeba divit, stačí použít empatii. Pár, o kterém je tento film, divákovi velmi usnadní snahu vcítit se do takovéto situace. Režisérka zůstává neviditelná za kamerou a jen citlivě zaznamenává osudy novopečených rodičů a jejich dcery. Téma je natolik silné, že na intenzivní divácký zážitek stačí.(5.1.2013)

 • Ricky_CZ
  **

  Velice rozporuplné hodnocení! Na jednu stranu umně natočený dokument, který umí zahrát na ty správné emoční struny, na stranu druhou dokument, jenž se přiklání k životnímu rozhodnutí, které je mi naprosto proti srsti. A byť se mnou většinová skupina Vás rádoby humanistů nebude souhlasit, jsem ten racionální cynik s názorem, že jsou děti, které by se narodit neměly... Ale to je asi dobou a moderní přecitlivělostí... 90% Vašich rodičů, či prarodičů by mělo jasno...(20.2.2011)

 • RadekDomin
  *****

  Předčasné ukončení těhotenství po nepříznivém výsledku genetických testů plodu je velmi kontroverzní téma. Neznám nikoho kdo by na to neměl názor. Ani tento dokument není nestranný a já věřím že je to tak dobře. Seznámení s rodinou, která se vzepřela současnému trendu a šla proti názoru lékařů, rodiny a vlastně všech ostatních je opravdu silným zážitkem. Představte si že jedete do porodnice a jedinou výbavou, kterou pro miminko máte je rakev. Film určitě obohatí všechny, kteří jej budou sledovat s otevřenou myslí. Všem ostatním možná pomůže jejich mysl alespoň trochu pootevřít.(4.1.2011)

 • Maude...
  *****

  Většina uživatelů ve svých komentářích, ať chce či ne, hodnotí rozhodnutí rodičů, nikoli dokument. Ať souhlasím nebo ne, psát to sem nebudu, rozhodnutí těchto dvou lidí, nemá nikdo právo soudit. A dokument ode mne dostává 5*, protože sděluje velký příběh, sděluje obrovskou hromadu emocí, nikoho se nesnaží ovlivnit, prostě jako dobrý dokument předává informace o nelehkém tématu a předává je citlivě, a to je něco, co mnoha dokumentům, které se snaží ukázat na obdobnou problematiku chybí – cit, empatie a nestrannost.(29.11.2011)

 • - Juliánka Sladkowská zemřela 26. ledna 2016 ve věku osmi let. (Cinik)