"I pes může jít kam chce, jen Čejen ne!" Dne 7. 9. 1878 Čejenové pochopili, že jsou dlouhodobě taháni sliby bílého muže za fusekli, vyrazili na dlouhou pěší tůru z rezervace do domovského Yellowstonu a to neměli dělat. V Americe si přeci nemůže jen tak někdo trvat na svých právech. Takže vojáky na ně, bulvár na ně a vlastně všichni na ně! Jenže v tomto snímku jsou indiáni ti dobří, bílí jsou vesměs svině a divák si může dějiny Ameriky vyzkoušet z pohledu rudé kůže. Mne to tedy poměrně zaujalo, ale na můj vkus to bylo příliš dlouhé, takže si po nějaké době patrně vzpomenu již jen na legendární výzvu sedícího Wyatta Earpa k souboji: "Tak vystřelte, já se pak přidám."(13.1.2016)

Neoznačoval bych tento zajímavý film jako čistokrevný western. Označil bych ho spíš za drama a slovo western bych přesunul na druhou pozici. Podle mého jde především o drama hrdého kmene Čejenů, kteří museli v dávných dobách osídlování území, mimo jiné i Čejenů, čelit násilí a bezohlednému vyvražďování bezcharakterními bělochy. Myslím, že tento film vcelku pravdivě vypovídá o těžkém osudu původních obyvatel Ameriky. Je to skutečný, nepohádkový příběh ze Západu vykreslující bídu a bezmocnost utiskovaného národa bezohlednými přistěhovalci.(25.11.2007)

John Ford nestratil nič zo svojho režijného umu ani v 60, rokoch. Jeseň Čejenov je v tom najlepšom zmysle slova fordovský. Krásne prírodné širokouhlé scenérie, epická výprava a kvalitne napísaný, príťažlivý príbeh. Samozrejme nám môže byť sympatické, že kriticky reflektuje svoju westernovú filmografiu a robí to myslím dôsledne. Väčšia dĺžka podľa môjho názoru k podžánru road movie tak nejak neodmysliteľne patrí a preháňať sa spoločne s Čejenmi a americkými vojakmi dva a pol hodiny po rôznych kútoch americkej prírody nemôže milovníka žánru nudiť. Len škoda, že Wyatt Earp v stvárnení Jamesa Stewarta je iba krátka, epizódna úloha.(10.3.2017)

Ten, kto pozná tvorbu Johna Forda, vie, že tento počin je pre mnohých divákov trošku prekvapujúcim krôčikom. Týmto filmom mierne relativizoval jeho údajnú nevraživosť voči indiánom. Jeho westerny majú hĺbku i pôvab, obdiv i zdravú kontroverznosť. Dej sa sústredí na čejenov, ktorým vyvlastnenie i následné spleti udalostí neboli vôbec nápomocné. Skôr naopak. Sledujúc množstvo postáv - majú zložitejší rozmer, ich záujmy a pohľad na vec sú ale jednotné podľa toho z ktorej kultúry a miesta pochádzajú... Objemnou minutážou sa môže zdať, že je to prepálené, ale nie je tomu tak. Práve v kontraste informačného prerozprávania a bezprostrednosťou zaujme, ale rovnako emocionálne drží trocha pri okraji. Herecké hviezdy sú vedľajšie postavy (G.Robinson, Stewart), čo dodá filmu zdravú rovnováhu. Lepší priemer, ktorý nebude príliš vyčnievať. Ale z vizuálneho hľadiska (tak ako to je u JF zvykom) ide o strhujúci zážitok s perfektne agilnou kamerou a maximálnou sýtosťou farieb. Vidieť, že na (častú) prácu v exteriéroch je potreba mnoho remeselnosti a to si málokto môže dovoliť. Vrelo odporúčam.(27.3.2014)

John Ford o sobě prohlásil, že od dob generála Custra zabil víc Indiánů, než kdokoli jiný..samozřejmě měl na mysli ve svých filmech..a proto se také ve svém posledním westernu, který je natočen podle skutečných událostí, staví na stranu rudých bojovníků a částečně se tak snaží "ospravedlnit"..bohužel z dlouhého pochodu Indiánů do své rodné země se asi víc vytřískat nedalo a tak budete mít po dvou a půl hodinách rozporuplné pocity..(2.2.2010)

• - Spencer Tracy byl nejprve obsazen do role Karla Shultze. Poté, co dostal infarkt, byl nahrazen Edward G. Robinsonem. Scény byly posléze přetočeny ve studiu, což je nejvíce patrné při závěrečném rozhovoru s Čejeny. (Mol)

• - Finálový duel mezi Malým Vlkem (Ricardo Montalban) a Červenou Košilí (Sal Mineo) byl natočen v den, kdy byl zastřelen John F. Kennedy. (Mol)

• - Průměrná délka záběru je 11,6 sekundy. (Mol)