V roce 1973 se rodina Loudových stala televizní senzací úplně nového typu. Bylo to dlouho předtím, než rock- metalová hvězda Ozzy Osbourne začal vystavovat život své výstřední rodiny na obrazovce a o desetiletí dříve, než na sebe domácí puťky začaly před kamerami bezostyšně křičet.

Cinema Verite nahlíží do zákulisí přelomového televizního pořadu An American Family. Vznik zcela nového televizního žánru - Reality Show - katapultoval rodinu Loudových ze Santa Barbary do středu diváckého zájmu. An American Family byl na počátku 70. let totálním odklonem od klasické televizní zábavy, přinesl mikrospopický pohled na rodinu, která nebyla připravená nést důsledky takového bulvárního pitvání. V celé nahotě ukázal manželství Billa a Pat potýkající se s problémy svých dětí. Obzvláště pikantní, a náležitě kritizované, bylo chování Pat, která otevřeně podporovala svého homosexuálního syna Lance v době, kdy byla homosexualita v televizi tabu. (oficiální text distributora)

Malarkey

Jeden z důležitých mezníků reality show v USA. Jedna rodina se rozhodla natáčet svůj všední den a ukázat jej celé Americe. Následně se před kamerami celá rodina začala rozpadat. Bodejď by ne. Stačí aby někdo někomu o sobě řekl to málo, co chce a stejně se to začne roznášet pomluvama mezi všemi. A to jde o jednu událost. Co pak, když lidé vidí do talíře celé rodině celý den. Kritika, pomlouvání, nadávání. To je to, co nám, lidem, nejlépe jde a právě to je ten důvod, proč lidi tak rádi koukají na reality show. A je vcelku zajímavé se podívat, kde to všechno vlastně začalo. ()

Pepinec

Velká pochvala HBO za to, že se po loňsku poučila a tenhle film, který zamíří rovnou do televize, pustila v originálním znění. Tím ovšem pochvaly končí. Ne snad, že by to bylo zle natočené, ale ono se tam zkrátka nic neděje. Přeci jen to bylo poprvé, kdy se rodině do baráku nasadily štěnice, a protože tehdy logicky ještě nikdo nevěděl, co a jak točit, my teď nemáme na co koukat. ()

Allien.9

Konečně vím, kdo je za ty hrůzy, co běží v TV, vlastně zodpovědný... "Cinema Verite" mapuje první pokus o natočení reality-show, a to se vším všudy, takže není nouze o přetvařování, o vypjaté situace, ani o všemožné intriky ze strany tvůrce, který je ochoten jít pro dobrý materiál doslova přes mrtvoly. Tim Robbins je prostě pan herec, Diane Lane je o nějakou tu kategorii níže, ale Pat jí sedí, takže po herecké stránce spokojenost.;-) Thomas Dekker boží.:-)) ()

=woody=

Pěkné pooscarové rozjímání.. Tahle lotrovina nás měla pěkně nažhavit na slavnostní ceremoniál, ale víc mě bral i trailer na Železnou lady.. S vděčností jsem vzpomínal na loňského Doktora Smrt! Film je tak věrohodně natočený, že vypadá přesně jako by vzniknul v těch sedmdesátkách! To ovšem není kompliment - chybí mu jakákoliv inovace, švih, nějaký větší dějový zvrat, tempíčko, lepší "záporák",.. Kdyby se to povedlo zkrátit na polovinu, byl by to dobrý dokument.. Tohle bylo fakt málo - dvě hvězdy za Diane Lane (promiň Time) :-) Mějte se filmově, Woo. ()

claudel

Vážnější verze Já-tě-vidím-com, která si na rozdíl od něj na něco hraje, což nevychází. Kvality Lane, Robbinse a Gandolfiniho tím nezpochybňuji. ()

Ilicka

Realita vs. Reality TV. Příběh jedné "dokonalé" americké rodiny, jejíž základy se pod drobnohledem kamery začínají drolit. Nakousne se zde otázka televizní etiky, problémy americké společnosti 70. let, a přes všechny konfliktní situace se to vše nese v poklidném duchu. Diane Lane je vynikající. ()

maseer2

velice povedené zpestření před samotným přenosem z předávání Oscarů v pražském Světozoru.. téma se sice nezdá příliš atraktivní a také se to celé dost pozvolna rozjíždí (z počátku jsem měl trochu obavy..), ale postupem času si film k divákovi najde cestu a já jsem si nakonec tohle drama / reality show podle skutečné události opravdu užil.. člověk si hlavně uvědomí, že nic není ve skutečnosti tak idylické a bezchybné, jak by se na první pohled mohlo zdát.. 4* ()

villon17 odpad!

Jak já se těšila, až dám něčemu zase odpad, ale dlouho všechno odolávalo, nikdy se mi nic nezdálo tak strašně strašný, že by se tam ta hvězdička nenašla. Ale tohle?!? Moct dát ještě něco horšího než odpad, neváhám. Na tomhle filmu se prostě NIC nepovedlo. Hlavní postava si za celou dobu snad nesundala sluneční brejle, zbytku rodiny jsem se jenom musela smát, jak jsou ubohý. Natočit nepovedenej film o nepovedený reality show, to je fakt do-nebe-volající kravina. Měla jsem chuť rozkousat plátno nudou. Nevim, jestli jsem za život viděla větší koninu. Prosim vás, lidi dobří, jestli tohle vidět nemusíte, nekoukejte na to!! ()

togaf

První reality show, která měla ještě etická pravidla. Nebo se o to alespoň snažila. Nakonec ale všechny vnitřní konflikty rodiny vyplavou na povrch. Skvělá atmosféra sedmdesátých let a ústřední trojice Laneová+Robbins+Gondolfini jsou úžasní. ()

Aelita

Cinéma vérité je pojem, který použil francouzský filosof a sociolog Edgar Morin při popisu stylu zobrazení reality v dokumentech ruského režiséra Dzigy Vertova. V podstatě se jedná o doslovný přepis složeného slova Kinopravda, což je společný název pro sérii celkem 23 krátkých dokumentů, které Vertov natočil v letech 1924-25. Kinopravda ve Vertově pojetí znamenala spíše odpozorovanou realitu (fakticky je Vertov první paparazzi), cinéma vérité francouzských dokumentaristů (Jean Rouch, Chris Marker, Bertrand Blier) se více přikláněla k stírání hranic mezi uměleckým a dokumentárním filmem a upřednostňovala realitu na úkor scénáře. Pokrok v oblasti filmařské techniky, jehož výsledkem bylo zmenšení a zdokonalení kamer až k dnešním digitálním přístrojům, přispěl k vývoji tohoto směru také v USA, kde se vedle francouzského termínu ujal název "direct cinema". Přímým pokračováním tradic "kinopravdy" je mimo jiné i Dogma 95. (Podrobněji: http://www.rezek.biz/T_verite.htm). Určitým společným rysem pro vérité filmy je nezasahování do přirozené situace, nenápadnost svědka-filmaře. Na druhém konci filmového spektra stojí žánrová hollywoodská produkce. Typický hollywoodský film má kompletní scénář, účast filmových hvězd s milionovými honoráři, nákladné speciální efekty, drahé vybavení, rekvizity a velký štáb. Hollywoodští producenti se snaží přilákat do kin obrovské masy diváků. Jejich cílem není snaha ukázat realitu jako takovou, ale vydělat. (Podrobněji: http://www.parlez-vous.com/misc/realism.htm). Co se však stane, když se spojí cinéma vérité a hollywoodská podnikavost a výpravnost? Vznikne výdělečná reality show atraktivní pro masové publikum. Tak se zrodil první televizní "vérité" dokument v hollywoodském stylu - americký televizní seriál "An American Family", který se natáčel 30.05.-31.12.1971 a poprvé se vysílal na stanici PBS na počátku roku 1973. Film "Cinema verite" je stručným příběhem o vzniku, natáčení, konci, výsledku a dopadu tohoto seriálu, a to jak na samotnou rodinu Loudových a na filmový štáb, tak i na celou americkou společnost a v konečném důsledku i na celý styl života a vnímání reality moderní společností západního střihu. Americký seriál a jeho přímí potomci Big Brother, Survivor atp. včetně Rodiny Simpsonových nastolují řadu otázek filosofického a sociologického rázu týkajících se souvztažnosti reality, virtuality a etiky. "Diváci milují iluzi" a vzrušení - to je odpověď reality show na kinopravdu. Co mají společného cinéma vérité a Schrödingerova kočka? Je to vliv pozorování na pozorovaný objekt. Proto se řeší, jak je blízko pozorovaná realita čisté realitě. A je tu i otázka objektivity samotného diváka a vlivu času. Stejně jako na všechny filmy, které pojednávají o událostech minulých dob, i na tento film se vztahuje otázka, kterou položil lupuscanis v jedné z diskusí na čsfd: "Jak té době ale porozumíme? Opravdu to půjde bez ptaní? A jak bez toho, abychom se na tu dobu ptali, pochopíme to, v čem žijeme teď...?" Odpovědí budiž parafráze reakce GilEstela "Kdo o té době něco ví, dokáže jí rozumět a pochopit jednání lidí v dané situaci". A tato odpověď zní - Kdo v dotyčné době žil a byl zasažen dotyčnými událostmi nebo pocítil jejích dopad a vliv, dokáže té době rozumět a pochopit jednání lidí v té či oné situaci v rámci svých vlastních životních zkušeností a prožitků. Lidé z pozdějších dob můžou do dob dřívějších pouze nahlížet a snažit se pochopit svoji dobu vycházeje ze svých vlastních zkušeností a prožitků a s přihlédnutím k ozvěnám minulosti, které jsou vždy subjektivní v podání i vnímání jedinců. () (méně) (více)

Agoran

Příjemný film na motivy skutečné události, který naprosto věrně napodobuje styl americké filmařiny 70.let (nejen kamerou, ale i střihem). Kdyby mi to někdo prezentoval jako dobový film, neměl bych mu důvod nevěřit. Dovedu si představit opětovné shlédnutí a hlavně mě láká původní 'dokumentární' seriál: http://en.wikipedia.org/wiki/An_American_Family ()

danecek24

69. Zlatý glóbus (za rok 2011) - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu Diane Lane, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Tim Robbins ()

chelseaman22

Tak na úvod: Diane Lane je nejhezčí baba ročník narození 1965. Tu doslova definuje průpovídka, že čím starší víno, tím lepší (samozřejmě to má své meze). Překvapivě svěží motiv, jež (nevím proč) nenudí. Vůbec jsem netušil, že v 70. letech bylo k vidění tolik dlouhých obnažených nohou. Určitě více, než bylo k vidění v kampusu ČZU v létě 2011. 81% ()

tempus

Úvodní písnička nás přivede do roku, ve kterém se točila, pod vedením režisérského dua Shari Springer Berman, Robert Pulcini 1.reality show, Americká rodina. V rámci předoscarovského promítaní jsem se díval s velkým zaujetím (na rozdíl od loňského Doktora smrt). Postupem času stráveného u tohohle filmu, jsem si uvědomil několik mouder 1. Craig Gilbert byl/je americká obdoba Heleny Třeštíkové (ne, že by používala stejné postupy při natáčení) 2. je neuvěřitelně tenká hranice, mezi reality show a časosběrným dokumentem (natáčeným 1 rok, přičemž nejblíže od tohoto snímku od ní je Soukromý vesmír). 3 tento film dokládá teorii, že pozorovávaný objekt se změnil tím, že je pozorován. ()

Naimad

Problematika kontaminace dokumentování reality dokumentaristou se zde, místo toho aby šla do hloubky, plácá na mělčině, což je na film, který si to dal i do názvu, slabota. V tomto ohledu doporučuji film Capote. V Cinema Verite alespoň oceňuji krásnou výpravu a herce (navíc ta podoba!). ()

bambusacek

Opravdu lituji, že jsem se do kina Světozor nedostavil až o hodinu a půl později abych si užil pouze oscarovou noc a nemusel jsem trpět u naprosto nudného filmu s naprosto nudnou americkou rodinkou 70. let, kde otec rodiny podvádí (no a co?), přechytřelá matka, která sama neví co chce a kupa dětí, z nich zřejmě jedno neviňátko je normální, zbytek nenormální a jeden cvok s pochybnou orientací. Jednu * za Dianu Lane, která má něco do sebe a druhou * za Tima Robbinsona, který stále umí perfektně hrát. 40% né víc ()