Nic nás nerozdělí

The Impossible

The Impossible

Katastrofický / Drama / Thriller / Akční

Španělsko, 2012, 113 min

Tragický príbeh podľa skutočnosti, založenej na udalosti katastrofických rozmerov, keď počas ničivých vĺn tsunami v roku 2004 prišlo o život vyše štvrť milióna ľudí. Už tento fakt vyvoláva v človeku silný emočný pocit a musím povedať, že nieje ľahké film sledovať práve s tým pocitom. Samozrejme si neviem predstaviť moje rozpoloženie, keby sa ma táto alebo podobná udalosť bytostne týkala. Každopádne sa teda jedná o silný film, po stránke emočnej určite, zároveň však palec hore za umiernenú réžiu, ktorá aj napriek (nechcenej, no potrebnej) dávke sentimentu nevyznieva ako vykalkulovaná, samoúčelná brečka. Herecky na jednotku a aj hlavní protagonisti sa postarali o realistické dojmy, ktoré však skresľuje fakt mnou nepochopeného privilegovania osudov bielych rodín, keď išlo o územie východnej Ázie. 80%.(3.4.2015)

TENTO FILM VYCHÁZÍ ZE SKUTEČNÉHO PŘÍBĚHU MARÍE, QUIQUEHO, LUCASE, TOMASE A SIMÓNA...... /// Po úvodní ,,reklamě“ na Thajsko přichází reklama na vlnu (moře vole). Drama mamči a kluka je dechberoucí zábava, nic pro slabší nátury (i já jsem s tím měl problém…) a hororový scénáristé blednou závistí. A pak táta – tady už to tak vkusná zábava není, dokonce bych řek, že jsem vydírán trágou. Každopádně souhlasím, že říkat si ,,mám tě rád“ je lepší tak nějak průběžně, než čekat, až vám tsunami rozjebe rodinu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju filmy podle pravdivejch příběhů. 2.) Páč vím, kdy se dům na pláži vyplatí. Teď hledám důvody proti. 3.) Thx za titule ,,fčelí medvídek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ***(14.2.2013)

Prečo len 3*? Pretože Bayona a jeho lacná hollywoodska sentimentalita, ktorou dokáže zabiť skvelý príbeh a nadštandardné herecké výkony. Pretože film ponúka len dve z filmologického hľadiska zaujímavé scény. Pretože dokázal z jedného z najzaujímavejších neamerických katastrofických filmov spraviť dielo, svojou emocionálnosťou a neustálym tlačením na pílu, podriaďujúce sa konvenciám hollywoodskeho rozprávania. Španielska rodinka (ktorá španielsky ani trochu nevyzerá) letí do Thajska. Divák sa usmieva. Henry v lietadle zazmätkuje. Divák sa zasmeje. Rodinka si užíva idylku. Divák sa usmieva. Niečo sa začína diať. Divák je v napätí. Začína sa katastrofa. Divák si obhrýza nechty. A potom už to začína. Maria nevie, čo sa stalo. Divákovi behajú po chrbte zimomriavky. Maria kričí, hľadá niekoho z rodiny. Divák má slzy na krajíčku. Maria plače. Divák uroní slzičku. Maria zbadá Lucasa. Divák plače. Maria a Lucas sa z toho dostanú, ale Maria je ťažko zranená a Lucas sa na to nedokáže pozerať. Divák plače. Lucas pomáha Marii na strom. Divák plače. Prichádza pomoc. Divák plače. Odnášajú Mariu preč a ona od bolesti stená. Divák plače. Prichádzajú do provizórnej (alebo reálnej?) nemocnice. Maria je v zlom stave. Žene na vedľajšej posteli je zle. Marii je zle. Lucas stretáva Švéda, ktorý hľadá svoju rodinu a rozhodne sa mu pomôcť. Lucas od ľudí zbiera mená stratených členov rodiny a priateľov. Lucas nachádza Švédovho syna. Švéd sa objíma so synom a plače. Lucas hľadá matku, ktorá zrazu zmizla. Lucasa posielajú niekam preč. Na scénu prichádza otec Henry, ktorý sa vydáva hľadať Mariu a Lucasa. Dookola hrá nádherný citlivý hudobný motív. A divák plače, plače, plače, plače a plače. Ale ja nie. Nemôžem si pomôcť, ale Bayonove neustále vyhrocovanie emócií mi kazilo zážitok z inak perfektného filmu. A pritom iné veci sa mu podarili náramne - od skvelého castingu cez vynikajúcu kameru, ktorá dokonale zachytáva exotický feeling Thajska, až po spomínané dve excelentné scény. Tou prvou je samotný príval tsunami, ktorý sa nebojím bez váhania označiť za najlepšiu a najrealistickejšiu katastrofickú scénu, akú som kedy videl - a kamera tu skutočne dostáva zabrať, pričom sa miestami dostáva až na úroveň Greengrassových filmov, alebo ešte vyššie. Tou druhou je flashback opäť do momentu tsunami, kedy je nám ukázané, čo sa stalo s Mariou - opäť pekelne drastické a nervydrásajúce ako predchádzajúca, vrátane nevýslovne parádnych spomaľovačiek, ktoré sú všetko, len nie samoúčelne efektné. Suma sumárum, nakoniec sa ešte prekonám a dám percentuálne vyššiu známku, ako som pôvodne chcel, ale nie som taký spokojný. Už tým, že to bol španielsky film, som čakal viac (a to ani nevravím o tunajších hodnoteniach). 70%(1.6.2014)

Zhlédnuto v kině. Je to zvláštní. The Impossible je neskutečná citová ždímačka, každá scéna je vyhrocenější než ta druhá a přesto mi film prakticky nikdy nepřišel jako kýč či jen levná hra na city. Každá scéna zde má své opodstatnění, každý dialog těm hercům (krom Ewana a Naomi musím vychválit Toma Hollanda a doufám, že z tohohle kluka jednou bude pan herec) věříte a nezáleží na tom, jak velký jste cynik, přece jen jim přejete nějaký lepší konec. Prakticky vše bylo dokonalé, scéna valící se tsunami byla opravdu dech beroucí a hudba dokonale podtrhovala atmosféru. Myslím, že více nemám co říct, snad jen, že (doufám) tímto si Juan Antonio Bayona otevřel dveře do Hollywoodu a já si pro příště jeho jméno budu pamatovat. Drama roku 2012 a možná nejlepší katastrofický film, jaký jsem kdy viděl.(10.1.2013)

Je těžké hodnotit takovýhle film. Přeci jen se to opravdu stalo. Takže po dramatické a emoční stránce film hodnotit nehodlám. Ať už mě rozbrečel a nebo ne... Zaměřím se tedy na provedení, výrobu a herecké výkony. Vše se mi opravdu líbilo, zejména dětské role byli dobře obsazené a zahrané. 5 sluncí jsem nedal ze dvou důvodů. První je ten, že tam na můj vkus bylo hrozně málo mrtvol. (vyděl jsem autentické fotky a byl to opravdu hrozný masakr!) Druhá věc je ta, že všichni přeživší hlavní hrdinové měli po celém těle šrámy, (což je logické) ale, že se všichni X hodin producírují v tom strašném marastu bosí a nic se jim za tu dobu nestane s chodidly, je z mého pohledu naprostý nesmysl. Za mě tedy 80%(13.7.2013)

• - Simon Jenkins, který přežil tsunami, napsal otevřený dopis do redakce The Guardian, ve kterém uvedl, jak je vše ve filmu "krásně přesné". (PATTXA)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2012 na Torontském IFF. (Varan)

• - Ve scéně, kdy Lucas (Tom Holland) mluví se Švédsky hovořívím mužem, který se zoufale snaží najít svého syna, píše jméno pohřešovaného chlapce levou rukou, ale v dalším záběru píše již rukou pravou. (PATTXA)