Lope - Nezkrotný básník

• Španělsko

Lope

Drama / Životopisný

Španělsko / Brazílie, 2010, 105 min

Tak trochu TV charakteru naivne ladený, životopisný príbeh dramatika Lope de Vegau o jeho tvorivých časoch, mileneckých manierov, nakoniec nadobúdajú skutočnú tvár jeho tvorivého života. Príbeh poukazuje na pohnuté roky jeho mladosti trochu aj tvorivej činnosti, ktorá však nelíči jeho umeleckú nadanosť v zmysle art prvkov, ktoré mali byť väčšou súčasťou dramatického deja, ktorý možno bez tejto súčasti pôsobil pútavejšie a zaujímavejšie, hlavne pre väčšiu časť divákov.(15.6.2019)

Tak zase jednou první ! :-). Španělé tímhle filmem vysekli parádní poklonu svému velikému básníkovi, spisovateli a mistru pera Lope de Vegovi. Film však nezachycuje celý jeho vskutku plodný život nejen co do literárního odkazu, ale i vztahů se ženami, jen část jeho mládí. Přesto i ono období jeho zralých let nepřináší nudu. Nebyl totiž žádným palácovým pisálkem a když na to přišlo - díky tomu, že prošel armádou, uměl to dobře i s kordem. A že bylo v té době tohoto umění občas třeba o tom není pochyb ! Hlavní jeho zbraní byly ale jeho myšlenky, jeho verše a u lidu tolik oblíbené komedie. Hlavně ženy neměly proti těmto zbraním a jeho charizma žádné obrany...! :-). Mně se tohle pozdně renesanční historické životopisné drama moc líbilo. Elena i Isabela byly správně žhavé jak se na Španělky sluší a těžko bych věru vybíral kterou, výprava byla velkorysá a nikde jsem neměl pocit, že koukám na nějaké jako renesanční retro. Film prostě renesanční byl. Měl jsem pocit, že tomu bylo lehce napomoženo i okrovým filtrem, což mi k sluncem prohřátém Madridu a okolí moc sedlo. Tahle se mají točit historické filmy o slavných osobnostech. Mít to více hlubších emocí, dal bych za další husí brk, takto je to ,,jen'' za 4! * * * *(1.3.2019)