Reklama

Reklama

Bitva o nebe nad Británií

(TV film)
  • Velká Británie Fighting the Blue
Velká Británie, 2005, 4x47 min

Scénář:

Ron Saunders

Obsahy(1)

Bitva o Británii patří k nejdůležitějším okamžikům druhé světové války. Pokud chtěl Hitler Anglii dobýt, musel nejprve ochromit její letectvo. Proto v létě roku 1940 spouští Luftwaffe mohutnou ofenzivu. Bombarduje zásobovací konvoje, letiště, továrny a další průmyslové objekty, zatímco ve vzduchu německé Messchesmitty nahánějí královské stíhače. Celá Británie se ale dokáže obdivuhodně semknout a zlomit ji nedokáže ani vytrvalé bombardování Londýna. Hitler rychle ztrácí trpělivost, ale pomalu začíná tušit, že Anglie mu prostě patřit nebude. A zároveň se musí vyrovnávat s faktem, že mu Bitva o Británii připravila první těžkou porážku. Dokumentární série sleduje klíčové okamžiky celé války, které doprovázejí vzpomínky pilotů i těch, kteří nasazovali své životy v zázemí.

Díl první  Obrovský podíl na tom, že se Anglie dokázala ubránit, měl sir HughDowding. Právě tento důstojník RAF dokázal vybudovat účinnou obrannou strategii, která spoléhala především na stíhače. Ale i když tento výjimečný stratég Bitvu o Británii vyhrál, kvůli obrovské rivalitě a zákulisní politice musel ze služby záhy odejít.

Díl druhý  Ve vzduchu čekalo na Brity opravdové peklo. Luftwaffe byla na svém vrcholu a spousta německých pilotů měla zkušenosti ze Španělské války. Přesto s nimi Britové dokázali držet krok. Především díky neotřelé taktice, odvaze a obrovské zarputilosti vstoupily stovky jejich soubojů do historie války. Královštví letci se mohli spolehnout nejenom na legendární Spitfiry a Hurricany, ale i na důležitou pomoc zázemí. V něm působilo také mnoho žen, které se osvědčily nejenom v operačních centrech, ale také jako servisní pilotky v Pomocné letecké dopravě, kde podle potřeby přepravovaly bojové stroje.

Díl třetí  V době, kdy Bitva o Británii vrcholila, se královské letectvo potýkalo s nedostatkem pilotů. Zatímco Luftwaffe nasazovala další a další stroje, britské rezervy byly na dně. Do kokpitů proto zamířili zahraniční piloti z celého světa. Přesto úspěch Anglie závisel především na tom „mále“ pilotů, které měla k dispozici.

Díl čtvrtý  Když Hitlerovi došlo, že Anglie nedobude, a ze vzteku, že si Britové dovolili bombardovat jeho milovaný Berlín, rozhodl se říšský vůdce srovnat Londýn se zemí. Bitva o Británii tak vstoupila do další fáze a souboje stíhačů na podzim roku 1940 vystřídaly intenzivní nálety na anglickou metropoli. Město na Temži především v noci zasypávaly tisíce bomb, které si dokázaly najít desetitisíce lidských cílů. Nálety s různou intenzitou pokračovaly až do května následujícího roku, Británie se přesto nenechala zlomit, a rozhodla tak o dalším průběhu druhé světové války. (oficiální text distributora)

(více)

Filmotéka

Uživatel Formát Jazyky Přidáno Pozn.
Volodimir2 Jiné
17.08.2012
ceskyhonza DVD
23.10.2010

Reklama

Reklama