Chico a Rita (festivalový název)

• Španělsko

Chico & Rita

Animovaný / Romantický / Hudební

Španělsko / Velká Británie, 2010, 94 min

Bebo Valdés

Milujem animované filmy tohto druhu. Nieje to ani rozprávková animácia ani počítačová ale dalo by sa povedať komixová animácia. A čo scénka to zážitok, naozaj krásne prevedené. Prostredia sa krásne striedajú a každé je niečím iné. Ocitnete sa od horúcej Kuby, cez zasnežený New York až po nočný Paríž. Niekedy som až zabudol na fakt, že film je animovaný a nejedná sa o skutočných hercov. Hlavne tomu bolo pri scénkach s Chanom Pozom. Film obsahuje aj pár nahých scén, som rád že sa niečo také nebáli do filmu zakomponovať, ale úplne najlepšie a najkrajšie sú takzvané "on board" scénky s autami a že ich nieje málo. Čo sa hudby týka, užijú si ju hlavne fanúšikovia Jazzu. Spevácke scény síce film spomaľujú ale nenudia. Ak vás nejaký z vyššie uvedených faktov zaujal a nemáte nič proti animovaným filmom, tak si určite tento film nenechajte ujsť.(3.10.2014)

• predators

Pokud nejste fanoušky jazzu podobně jako já, asi vás na Chico & Rita kromě grafické stránky nic nezaujme. Příběh je totálně o ničem a tak tu máme dvě stránky, dle kterých můžeme tento animák hodnotit. Tedy grafika, která jakoby z oka vypadla ručně kreslené pc gamese Brocken Sword a již zmiňovaná hudební složka. Ze začátku mi klavírní tóny nevadily, ale postupem času už mi lezly na nervy. V podstatě zde ale není nic, o co by se dalo "opřít" a citové napětí taktéž nefunguje...ale je se na co dívat. 20%(12.5.2011)

• strougy

Nezajímavé střetávání se bezkrevného pianisty a otravné zpěvačky odehrávající se v sekvenci potkají se-pohádají-pomilují-rozejdou a tak stále dokola, které postrádá jiskru či aspoň kapku vášně a postupem času člověka svou předvídatelností vyloženě ubíjí. A výtečná jazzová hudba sama film bohužel zachránit nedokáže.(3.3.2012)

Animace je velmi jednoduchá, je samozřejmě adekvátní nízkému rozpočtu, ale vůbec jí to neubírá na efektivitě, svým stylem a hravostí připomíná některé starší dětské animáky. Příběh o neustálých rozkolech a návratec působí tuctově, je to typická old school romance, což evokuje i závěr, kdy se během polibku hlavních hrdinů objevuje nápis the end, tedy přibližuje se romantickým filmům, které vznikaly v době, ve které se tento příběh odehrává. Děj nás přenese do doby kolem poloviny minulého století, avšak problémy těchto časů, jako je těžké postavení černochů nebo později i kubánskou revoluci přechází téměř bez povšimnutí a stále se vrací jen k tomu jednomu - k jazzové hudbě. Právě nádherná hudba, která hraje téměř neustále, osvěžuje milostný příběh, který se mohl zdát dávno okoukaný. Navíc bylo příjemné poslouchat pro změnu zase jednou španělštinu.(8.4.2012)

Na jednu stranu se tomu musí přičíst k dobru opravdu zajímavá animace, která je taková nečekaně hodně prostorová, skoro bych se chtělo říct 3D :D, ale to zas ne. Potom hodně potěší, jak dospěle ten film působí, na to že jde o animák. Zápletka je bohužel na úrovni Ordinace v růžové zahradě a jen konec to trochu po tom všem zachraňuje, viz. politické změna na Kubě atd. To tomu dalo trochu větší a zajímavější rozměr. Potom konečně zcela zazpívaná Lily (Rita) byla úžasná. Jen by mě zajímalo, co opravdu vedlo Ramona k tomu, co udělal. Btw. nejzrušivější animovaný girlfight ever :D. 69 %(3.2.2012)

• - Snímek byl v roce 2011 oceněn v soutěži Evropské filmové ceny v kategorii nejlepší animovaný film. (*Elfík*)