Reklama

Reklama

Divoké srdce Afriky

(seriál)
  • Česko Srdce divoké Afriky (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie, 2010, 3x49 min

Obsahy(1)

1. Oheň Etiopská vysočina – „Střecha Afriky". Před třiceti miliony let se tu rozkládala rozsáhlá náhorní plošina o rozloze Španělska. Od té doby proměnily přírodní pochody tuto krajinu v africkou obdobu Grand Canyonu. Tady má název Velká příkopová propadlina. Přírodní procesy dokázaly za miliony let vytvořit izolované oblasti ve velkých nadmořských výškách, ve kterých žijí zvláštní a jedineční tvorové, jež nenajdete nikde jinde na světě.
Například Dželady – blízké příbuzné paviánů – šplhají nahoru po příkrém srázu, na kterém jediné uklouznutí znamená smrt. Dželady žijí pouze na těchto mrazivých planinách. Před chladem je chrání dlouhá hustá srst. Jsou nejvýše sídlícími primáty na této planetě, ovšem s výjimkou člověka. Některé skupinky žijí v nadmořské výšce až čtyři a půl tisíce metrů. Snad nejpřekvapivější jsou jejich neobyčejně početné tlupy. Jsou nejspolečenštějšími primáty na Zemi, s výjimkou člověka. Živí se rostlinnou potravou a tak jejich obrovská společenství připomínají velká stáda pasoucích se zvířat v Serengeti. Svým způsobem života jsou vlastně vysokohorskou obdobou afrických antilop. Ale nejsou jedinými zvláštními obyvateli „Střechy Afriky".

2. Voda Na rozsáhlém území Velké příkopové propadliny rozhodují o přežití zvířat a rostlin dešťové srážky. Tato oblast údolí, sopek a travnatých plání se táhne severojižním směrem východní Afrikou v délce 5000 kilometrů.
Ve východoafrickém pohoří Virunga je v nadmořské výšce 4 000 metrů v počasí téměř neustále nevlídné. Srst goril horských, které zde žijí, je dostatečně hustá a i když provlhne, udrží jejich tělo v teple. Bez deště by tu neměly takovou hojnost potravy. A na planinách dole pod horami by nebyla tráva. Na rozsáhlém území Velké příkopové propadliny o přežití zvířat a rostlin rozhodují dešťové srážky. A to nejenom, kolik vody naprší, ale i jak krajina na déšť reaguje. Velká příkopová propadlina, oblast s mnoha údolími, sopkami a travnatými pláněmi, se táhne severojižním směrem východní Afrikou v délce 5 000 kilometrů. Za její reliéf může obrovská masa rozžhavené lávy, která už několik milionů let zvedá do výše značnou část afrického kontinentu.

3. Tráva Před třiceti miliony let byla celá tropická Afrika pokryta hustým pralesem. Dnes už tomu tak není. Zde ve východní Africe skoro všechny lesy téměř zmizely. Proměněná krajina se tak mohla stát dějištěm nejvýznamnějšího příběhu nejen tohoto kontinentu, ale celé Země.
Tento příběh začíná v lese. Šimpanzi jsou dokonale přizpůsobeni životu na stromech. V jejich korunách nacházejí bezpečí a téměř veškerou svou potravu. Šimpanzi žijící v kaňonu Kyambura v Ugandě se ale občas vydávají na neobvyklé výpravy. Jejich domovem je úzký pruh tropického lesa, který je obklopen rozsáhlou, otevřenou savanou. Kilometr za kilometrem rovné pláně porostlé trávou. Život na hranici mezi lesem a savanou šimpanze občas přiměje, aby se vypravili hledat potravu do nového a vzrušujícího prostředí. Na otevřeném prostranství se však necítí bezpečně, proto se po několika hodinách vracejí do džungle. Pro mnoho dalších druhů zvířat se toto prostředí – východoafrické pláně – stalo podmínkou jejich přežití. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

Kimon 

všechny recenze uživatele

BBC jako vždy boduje za plný počet. Tohle se musí vidět, to se nedá popisovat slovy. Jen poznamenám, že jde o záznam s vysokým rozlišením obrazu, kvalitní režií a úchvatnými snímky. V oblasti přírodovědné dokumentaristiky se jedná o naprostou špičku. Když sleduji záběry plachých zvířátek z blízka, či dlouhotrvající několikaminutové záběry běžících a kličkujících predátorů, vždy přemýšlím, jakým způsobem byly tyto záběry pořízeny. Tak detailní, tak ostré a stále sledující snímaný objekt. Ti dokumentaristi snad umí létat a být při tom i neviditelní, aby sledovaný objekt nevyplašili. Obdivuhodné. ()

Wiikii 

všechny recenze uživatele

Krásná podívaná na přírodní úkazy v podobě horkých savan až zasněžených vrcholků sopek, ve kterých můžeme vidět bujnou faunu i flóru. .. Doporučuji se na tento dokument dívat v té nejvyšší kvalitě co najdete (nejlépe Full HD), protože jsem měl tu možnost porovnat 1080p(Full HD), 720p(HD) a nějakých 500p. a musím říci, že na to nejvyšší rozlišení ty ostatní neměli ani zdaleka. .... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Jako vždy od BBC. Úchvatné, dechberoucí, velkolepé, se skvělým komentářem (česky Alfréd Stejček, který je na dokumenty úplně nejlepší) a úžasnými záběry všeho možného ze všech myslitelných i nemyslitelných úhlů. Opět se to nedá moc popisovat, to se prostě musí vidět. Navíc pokud jde o Afriku, což je jeden z nejúžasnějších koutů naší planety. Poslední díl byl obzvlášť špičkový. 100%. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Nejemotivnější je z filmu vizuální zážitek z přírodních scenerií nesčetných pohoří, savan, vegetace a divoké zvěře. Především jsem si uvědomil ve své tulácké filosofii, že Východoafrický příkop je jedním z nejkrásnějších míst na světě a divácky určitě zajímavý. Nádherné Kilimandžáro potěší tropickou zelení i sněhovým ledovcem. A opravdivé hvězdy filmu jsou pro mne tajemná zvířata. A výsledkem z dobře odvedené filmové práce pro mne jako diváka je hromádka pěkných pocitů. Na druhé straně je však nutno si uvědomit, že modernizační proces a mnoho válečných konfliktů mezi Afričany mohou tuhle krásu jednou zničit, ale to už je téma, které sem jaksi asi nepatří. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (1)

  • Některé části dokumentu se natáčely v Zambii a Namibii. (reich)

Reklama

Reklama