poster

The Little American

Drama

USA, 1917, 80 min

 • MikO_NR_1909
  ***

  Nie zrovna lichotivý pohľad zásahov amerických jednotiek v 1.svetovej vojne. Cecil nám už od svojich filmárskych počiatkov ukazuje, akú talentovanú režisérsku ruku mal a rozhodne nezaspal v duchu akýchsi prekonaných národných tradícií. I keď - koniec dobrý, všetko dobré, že? Prezentuje zvláštny emancipačný pôdorys hrdinky, ktorá odvracala očami na všetko to zlo práve svojou ľudskou tvárou a preto zrejme trpela najviac. Slušné dielko s prvkami melodrámy, antimilitarizmu a krutého a nevyspytateľného osudu.(13.2.2016)

 • Kragujevac
  ***

  Hodně zapomenutý (možná i právem) film odehrávající se v prostředí 1.sv války, Celkem průměr, i v době vzniku bylo natočeno již mnoho lepších filmů.(1.4.2013)

 • radektejkal
  ***

  Malá Američanka, Mary Pickford, prohlašuje za celou Ameriku (slovy Cecila B. DeMilla): "I stopped being "neutral" and became a human being!" Důvodem byla všeobecná bezcitnost a kruté zacházení Němců (ve filmu mylně nazývaných Prušáky) s francouzskými civilisty, kterému se bohužel nevyhnul ani její milý Karl von Austreim. Ten však činí pokání a je spasen Kristem, který ve válečné vřavě přišel i o svůj kříž. Fuilm, který Cecil B. DeMille natočil v průběhu 1. světové války (nečekal tedy s veřejným prohlášením jako Chaplin ve 2. válce - až se věci nějak vyvinou), má spád, jasnou řeč (němou) a jednoznačné poselství.(11.5.2018)

 • - Ramon Novarro v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

 • - Wallace Beery v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace